Egy dolgot tehet a Fidesz szerint a rendőrségnél előállt súlyos válság miatt az igazságügyi és rendészeti miniszter, valamint az országos és a budapesti rendőrfőkapitány: lemondanak tisztségükről. A legnagyobb ellenzéki párt frakcióelnöksége és rendészeti munkacsoportja tegnap úgy döntött, a Fidesz mindaddig nem vesz részt a rendőrség és a határőrség összevonásáról szóló ötpárti tárgyalásokon, amíg a kormányzat le nem vonja a megfelelő következtetéseket.
Petrétei József rendészeti miniszter nem nyújtotta be a lemondását, és a miniszterelnöknek nincs szándékában átalakítania kormányát – közölte tegnap Daróczi Dávid, a Kormányszóvivői Iroda vezetője. Maga a tárcavezető pedig azzal hárította el a lemondására vonatkozó kérdést, hogy a döntés a kormányfő kompetenciájába tartozik. Petrétei mindezt egy rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, miután Gyurcsány Ferenc utasítására megbeszélést folytatott hivatalában Szabadfi Árpád országos rendőrfőkapitány-helyettessel, Dobozi Józseffel, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnokával és Frankberger Ferenccel, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának (RSZVSZ) vezetőjével. A miniszter közölte: a jövő héten olyan javaslatot terjeszt a kormány elé, hogy módosítsák a büntető törvénykönyvet, és ha az erőszakos közösülést hivatalos eljárásban követik el, azt akár 15 évig terjedő szabadságvesztéssel is lehessen büntetni. Petrétei elmondása szerint azért kérette magához a rendőrségi vezetőket, hogy a közelmúlt rendőrök által elkövetett bűncselekményeit áttekintve megtegyék a szükséges intézkedéseket. Lapunk kérdésére közölte, egy rendőri vezető sem ajánlotta fel lemondását.
Kiemelte, a történteket nem lehet politikai hisztériakeltésre felhasználni, és a Fidesz ultimátumára utalva közölte: aki nemet mond a rendőrség és a határőrség integrációjára, az nemet mond a független panasztestület felállítására és az ország schengeni csatlakozására is. Petrétei József úgy fogalmazott: „Mélységesen felháborít, és tűrhetetlennek tartom, hogy a rendőrség állományába tartozó személyek olyan bűncselekményeket, visszaéléseket követnek el, amelyek a rendőrségbe vetett közbizalmat ássák alá.”
Gyurcsány Ferenc is felháborodott, aki néhány nappal ezelőtt még lelkesen védte a rendőrséget. A kormányfő április 24-i közleményében még azt írta: a rendőrségtől ma már csak annak kell tartania, aki törvényt sértett vagy törvénysértésre készült, illetve hogy a rendőrség „a törvénytisztelő, békeszerető polgárok természetes szövetségese”. Úgy fogalmazott: „Ha bárki politikai indítékból és általánosságban támadja a rendőröket, az közvetve Magyarország alkotmányos rendjét, a demokráciát és valamennyiünk életének, vagyonának biztonságát fenyegeti”.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője úgy vélekedett, az utóbbi idők nagy botrányt okozó, rendőrök által elkövetett bűncselekményei egy folyamat részei, amely egy éve kezdődött egy focimeccs után, a Magyar Nemzet és a Blikk fotóriporterének bántalmazásával. Ősszel a politikai rendezvényeken történtek rendőri túlkapások politikai motivációk alapján, amiért még ki is tüntették Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitányt – mondta a politikus, aki szerint a tavaszi események már „minőségi váltást” jelentenek. Bár a hatósági személyek által elkövetett bűncselekmények mindegyike szomorú, a fiatal lány megerőszakolása tragikus is, a Fidesz nem az egyes eseteket, hanem ezt az egyéves folyamatot akarja megítélni. Ez alapján óriási probléma vetődött fel a testületi szellemmel, erkölccsel, a rendőrség vezetésével kapcsolatban, valamint a politikai felelősség vonatkozásában is – jegyezte meg Navracsics. A frakcióvezető a Rebiszről úgy fogalmazott: úgy látszik, a kormányzatnak sikerült egy olyan szörnyszülöttet létrehoznia, amit már nem tud uralni. – A közpénzen fenntartott rendőrségbe az emberek a végső bizalmukat vetik, a közbizalom, a biztonság jelképe lenne, de ma nem az – mondta Navracsics Tibor –, mert a rendőrökbe, az egyenruhába vetett alapvető társadalmi bizalom is megingott.
Kontrát Károly, a Fidesz rendészeti munkacsoportjának vezetője kifejtette: egy védtelen lány állatias megerőszakolása, a csoportos Borsod megyei korrupciós ügy, valamint a Széna téri bankrablás utáni lopás az egész rendszer romlottságáról és tarthatatlanságáról tesz tanúbizonyságot. A szakpolitikus szerint az erkölcsi megtisztulás és a megújulás nem lehetséges a mostani vezetőkkel, akik ilyen mélyre süllyesztették a rendőrséget. Kontrát Károly felhívta a figyelmet arra is, hogy a rendőrség eleinte reflexszerűen hazudott a fiatal nő megerőszakolásáról, amikor azt mondták, hogy öt rendőr abban az időben nem volt egyszerre szolgálatban.
Varju László, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese szerint a politikai zsarolás és ultimátum eszközeivel lehetetlen demokratikus rendet teremteni. Hozzátette, a politikától önmérsékletet, a rendőri vezetőktől megalkuvást nem ismerő vizsgálatot igényelnek a történtek.
Hígulás. Információink szerint mind az öt rebiszes rendőr, aki a napokban megerőszakolt egy 21 éves lányt, csupán a közelmúltban állt szolgálatba. Rendőrségi forrásaink szerint a nyugdíjfeltételek megváltoztatása miatt leszerelési hullám kezdődött a Rebisznél, és az újonnan fölvettekkel felhígult az állomány. A Rebisz a rendőrség katonailag szervezett alakulata, amelyet 2004-ben állítottak fel a Készenléti Rendőrség bázisán. Parancsnokát az igazságügyi és rendészeti miniszter javaslatára az országos rendőrfőkapitány nevezi ki. Fő feladata az általános rendfenntartáson, a közrend biztosításán és az utcai járőrözésen túl a tömegesemények biztosítása, a kiemelt objektumok védelme, illetve az autópályák ellenőrzése. Felháborodásában Demszky Gábor főpolgármester nem írta alá a Rebisz idei támogatásáról szóló közszolgáltatási szerződést, ugyanakkor 220 millió forinttal támogatja a Budapesti Rendőr-főkapitányságot; az erről szóló közszolgáltatási szerződést pénteken írta alá a főpolgármester és Gergényi Péter, a BRFK vezetője.
Szilvásy az RSZVSZ-t is bekebelezné. A múlt év végén Szilvásy György gyakorlatilag már a felügyelete alá szervezte a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat, valamint a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központot, és egy munkacsoportot bízott meg a katonai és a polgári titkosszolgálatok összevonásáról szóló koncepció kidolgozására. Ez a testület a nemzetbiztonsági szervezetek egyesítését eredetileg a kancelláriaminiszter felügyelete alatt képzelte el. A koncepcióban az is szerepel, hogy a rendőrségen belül elkövetett bűnügyek felderítését végző Rendvédelmi Szervezetek Védelmi Szolgálatát beépítenék az NBH-ba, vagyis a rendészeti miniszter felügyelete alól ez a szervezet is Szilvásy közvetett irányítása alá kerülne. (H. Gy.)
n
Betörték Tarlós kocsijának ablakát. Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint borzasztó, ami a Rebisznél történt, azonban tény, a rendőrség iránti bizalom tavaly ősszel zuhant a mélybe, amit Demszky Gábor a mai napig nem hajlandó elismerni. Budapest biztonságára jellemző, hogy míg Tarlós tegnap a Hír TV óbudai stúdiójában nyilatkozott, ismeretlen tettesek bezúzták autójának jobb hátsó ablakát. – A kocsiból nem vittek el semmit, így nem feltételezek politikai indítékot, de ki sem zárhatom azt. Feljelentést, hivatalos rendőrségi bejelentést nem tettem – mondta a fővárosi ellenzéki vezető. (Sz. Zs.)
Szaporodó rendőrbűnök. Az utóbbi időben megszaporodtak a rendőrök által elkövetett bűncselekmények. A tavaly őszi brutális rendőri fellépések miatt eddig öszszesen 39 rendőrt gyanúsított meg az ügyészség hivatali eljárásban elkövetett bántalmazással és testi sértéssel, közülük 11 ellen már vádat emeltek. A május 4-i Széna téri bankrablás helyszínelésén ténykedő rendőr százados ellopott 460 ezer forintot, amiért a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa első fokon egy év nyolc hónap, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, s mellékbüntetésként lefokozta. Csütörtökön a Miskolci Nyomozó Ügyészség folytatólagosan elkövetett vesztegetés megalapozott gyanúja miatt nyomozást indított több rendőr ellen, miután az M3-as autópályán a hozzájuk tartozó területeken a baleset, műszaki meghibásodás vagy más ok miatt elszállítandó autók mentéséhez kizárólagosan bizonyos vállalkozók szolgáltatásait vették igénybe. Tegnap a Legfelsőbb Bíróság jogerősen másfél év, két évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte az egri rendőrkapitányság két járőrét vesztegetés és hivatali visszaélés bűntette miatt. Tegnap az ügyészség javaslatot tett annak az öt rendőrnek az előzetes letartóztatására, akik a gyanú szerint május 4-én megerőszakoltak egy 21 éves lányt a fővárosban.
A 2025-ös büdzsé megalapozza a dinamikus bérnövekedést