Tömeges fertőzés Kecskeméten

Egy család tizenhat tagját betegítette meg a tüdőgyulladást okozó pneumococcusbaktérium: egy középkorú, legyengült férfi szombaton életét vesztette. Egyik hozzátartozója állapota tegnap válságos volt. A betegeket a kecskeméti megyei kórház egyik belgyógyászati részlegén, elkülönítve ápolják, ahol felvételi és látogatási tilalmat rendeltek el.

2007. 05. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhat embert fertőzött meg a pneumococcusbaktérium Bács-Kiskun megyében, mindanynyian egy népes család tagjai – tájékoztatta lapunkat Szajki Károly, a kecskeméti megyei kórház orvos igazgatója. Elmondta: a hét végén mindannyian légúti panaszokkal jelentkeztek náluk, ketten közülük az intenzív osztályra kerültek. Egy 48 éves férfi életét már nem tudták megmenteni, szombaton este elhunyt, a másik beteg állapota tegnap válságos volt, mesterségesen lélegeztették. A család többi tagja nincs életveszélyben.
Az laboratóriumi vizsgálatok eredménye szerint a betegség kórokozója a pneumococcusbaktérium, amely főként az elesett, legyengült és fehérjehiányos szervezetű emberekre veszélyes. Az erős immunrendszerű, jól táplálkozó, megfelelő higiéniai körülmények között élők könnyebben átvészelik a betegséget. Súlyosabb esetben a fertőzés a tüdő nagy felületére kiterjed, könnyebb formájában néhány napos kórházi kezelés után hazamehet a beteg.
A baktérium terjedését vizsgálva felvetődött, hogy a család egyik 50 éves férfi tagja korábban kapcsolatba került azzal a középkorú asszonnyal, aki két hete hasonló betegségben hunyt el. Az orvos igazgató hozzáfűzte: ok-okozati összefüggést eddig nem mutattak ki a két eset között, de feltételezik, hogy innen indult a fertőzés. A tüdőgyulladást okozó pneumococcusbaktérium cseppfertőzéssel terjed, a család tagjai egymást fertőzték meg: akinek gyengébb volt az immunrendszere, annál a tüdőgyulladás súlyosabb foka jelentkezett. A gyanús esetekre a háziorvos figyelt fel, aki már az első fertőzést jelezte a hatóságnak, majd a kórházba irányította a beteget. Ám ezután sorra jelentkeztek nála a többiek is: mandulagyulladással, garatgyulladással. Ismerte őket, tudta, hogy ugyanabba a családba tartoznak, így sikerült megtalálniuk a többi fertőzöttet is.
A tömeges megbetegedések észlelésekor a kórház a hatóság és járványtani szakemberek segítségét kérte, szombaton pedig a tisztiorvosokból és epidemiológiai szakemberekből álló munkacsoportot hoztak létre. Az orvos igazgató elmondta: ismert kórokozóról van szó, amely ellen számos antibiotikum létezik. A betegeket – a legidősebb a 74 éves családfő, a legfiatalabb egy 11 éves kislány – a kórház egyik belgyógyászati osztályán, elkülönítve ápolják. A szakemberek maszkot és védőöltözéket viselnek, az említett osztályon látogatási és felvételi tilalmat rendeltek el. Vasárnap reggel hatvan – a 16 betegtől származó – vér-, vizelet- és hörgőváladék-mintát futárral küldtek az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szegedi laboratóriumába, hogy speciális bakteriológiai módszerekkel megvizsgálják a kórokozót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.