Túszdráma a Széna téren

Kommandósok lőtték le a negyvenéves Cs. Istvánt, aki tegnap délután három óra után a fővárosi Széna téri OTP Bank fiókjában pisztolyával túszul ejtette a pénzintézet két ügyfelét, öt alkalmazottját, illetve a biztonsági őrt, s közben a bevételt követelte. A túszok közül egyikük súlyos, másikuk könnyű sérülést szenvedett a rendőrök lövedékeitől. A két sebesültet az ügyeletes Szent János Kórházba szállították.

2007. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyben megtartott rendkívüli sajtótájékoztatón a fővárosi rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese, Tóth Gábor dandártábornok elmondta: a maszk nélküli bankrabló délután lépett be a bankfiókba, végighaladt a hosszúkás ügyféltéren, s odalépett a biztonsági őrhöz. Elővette Parabellum típusú pisztolyát, és felszólította az őrt, hogy adja át szolgálati fegyverét. Ezt a megfenyegetett férfi először megtagadta, mire Cs. István egy figyelmeztető lövést adott le az őr feje mellé, a falba. Erre a biztonsági őr átadta fegyverét. A tettes egy zacskót vett elő, és kérte, hogy rakják tele pénzzel. Ennek a fiók alkalmazottai részben eleget tettek, de az összeget Cs. István kevesellte.
*
Eközben két I. kerületi járőr a helyszínre érkezett – folytatta Tóth Gábor. Emiatt a bankrabló nem tudott elmenekülni, s ettől még agresszívabbá vált. Néhány ügyfél az akció kezdetén ki tudott menekülni a fiókból, majd némi rábeszélésre további néhány túsz is elhagyhatta a helyiséget. Öt banki alkalmazott egy másik szobába menekült, és magára zárta az ajtót. Így az ügyféltérben összesen négyen tartózkodtak: két nő, a biztonsági őr és Cs. István.
A BRFK értesítette a Terrorelhárító Szolgálat (TESZ) kommandósait, és túsztárgyalót kért a helyszínre. Nem sokkal később már ott voltak a mesterlövészek és a kommandósok is. A Széna térre 26 rendőrautó és egy csapatszállító busz érkezett. A bevetést a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) irányította. A környéket azért kellett lezárni, mert a fegyveres rabló miatt tartani lehetett attól, hogy tűzpárbaj tör ki. A rendőrség a Széna tér oldaláról a 4-es és 6-os villamosokkal zárta le a területet. A Mammut üzletházból csak a hátsó kijáraton engedték ki az embereket.
Tóth Gábor elmondta: a túsztárgyaló szerint Cs. István végig türelmetlen és agresszív volt, ráadásul többször is rászegezte fegyverét, illetve három alkalommal figyelmeztető lövést adott le a mennyezetre. Cs. István ötmillió forint fél órán belüli átadását és szabad elvonulást követelt. A dandártábornok szerint nem volt más lehetőség, be kellett avatkozniuk a kommandósoknak.
Lantos István ezredes, a TESZ igazgatója elmondta: nagyon agresszív és kiszámíthatatlan volt a tettes, de a rendőrség próbálta húzni az időt, és békés megoldásra törekedett. Úgy vélte, nem az egyenruhásokon múlt, hogy nem így végződött az akció. Lantos szerint sem lehetett tárgyalni a férfival. A megadott félórás határidő után a pénz átadása közben berontott a bankba a behatolócsoport. Amikor Cs. István ezt észrevette, rájuk szegezte fegyverét, mire a csoport tűzparanccsal rendelkező tagja két lövést adott le a rablóra. Ettől azonban a férfi nem halt meg, hanem rálőtt a biztonsági őrre, akit a kézfején talált el. A kommandós ezért négyszer tüzelt, s ezúttal halálos sebet ejtett a támadón. Az egyik lövés áthatolt a rabló testén, és megsebesítette a mögötte álló női ügyfelet.
Az NNI igazgatóhelyettese, Zsombok György ezredes tájékoztatása szerint az iroda azért vette át a nyomozást, mert a bűncselekmény bankrablásnak indult ugyan, de a jogi megítélés szerint terrorcselekmény lett belőle. Jelenleg is tanúkihallgatások és házkutatások folynak az ügyben. Zsombok frappánsnak és hatékonynak nevezte a rendőri intézkedést, amelyet szerinte mi sem támaszt alá jobban, mint az egyik tanú elmondása a tettesről: „kiszámíthatatlan vadállat”.
Egy órával az események felgyorsulása előtt a Moszkva téren áthaladók azt firtatták, miért zárták le rendőrségi kordonnal a Széna térbe torkolló összes utat. Némelyek zsebrádión hallgatták a híreket, a ráérősebbek pedig távcsővel fürkészték a Vérmező utca sarkán található bankot, a túszdráma helyszínét. Ezt a bejárat felől sínekre állított villamosokkal barikádozták el, bent ugyanis még a rabló fenyegetőzött, és félő volt, hogy ártatlan emberek is az áldozatául esnek. Fent, a Vérmező utca közepén, ahol az első rendőrkordont kifeszítették, egy rendőr megszólította az egyik televíziócsatorna operatőrét, hogy a kameráját irányítsa fölfelé, de inkább ne is készítsen felvételeket. A túszejtő ugyanis azzal fenyegetőzött, hogy ha egyenes adásban meglát valamit a televízió-műsorokban, akkor megöl valakit. Ugyancsak a Vérmező utca közepe táján két mentőautó is készültségben állt. Az egyik gépkocsivezető lapunknak elmondta, hogy a túszejtés miatt lezárt utcák akkora forgalmi dugót okoztak a fővárosban, hogy a vöröskeresztes járműveik is csak a budai hegyeken keresztül jutottak el a helyszínre. Az események akkor vettek élesebb fordulatot, amikor a bank előtt megjelent a rendőrség egyik túsztárgyaló szakembere is. Ekkor a Vérmező utcát biztosító rendőrök beparancsolták lakásaikba a bank fölötti ablakokban ácsorgó embereket, és közben elterjedt a hír, hogy a túszejtőnek adott ultimátum néhány perc múlva, azaz 17 óra 30 perckor lejár. Négy perccel a megadott időpontot követően féltucatnyi robbanás dördült fel sorozatban a bank külső fémrácsain. Ezek villanógránátok lehettek, amelyekkel feltehetőleg az erőszakoskodó figyelmét terelték el a rendőrök, majd a kommandóscsapatok rögtön le is támadták a rablót. Rögtön hívták a bank bejáratához a készenlétben álló mentőket, és közben orvosok rohantak be a pénzintézetbe. Az első mentő vezetője azonban ekkor még tétovázott, s csak ezután indult el a sebesültekhez. A második autó vezetője is csak az egyik rendőr unszolására indult el, arra hivatkozva, hogy ő csak külön központi utasításra cselekedhet. Végül az egyenruhás felhívta a figyelmét, hogy sérültek vannak a bankban, és siessen, ekkor már ő is elindult a néhány méterre lévő helyszínre. Nem sokkal ezt követően megjelent a bank bejáratánál Gergényi Péter fővárosi rendőrkapitány is, majd egy harmadik mentő érkezett a helyszínre. 18 óra körül már az összes sebesültet ellátták, és az utolsó szirénázó vöröskeresztes jármű is elhagyta a teret. A kíváncsiskodók és a fotóriporterek népes gyűrűjét röviddel ezután engedték az épület közelébe, majd a téren helyreállt a közúti forgalom is. A bank alkalmazottait pedig kommandósok kísérték a további kihallgatásokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.