Együtt az emberiségért – idén ez a jelmondata a Vöröskereszt és a Vörös Félhold világnapjának, amelyet ma Budapesten, a Duna Palotában ünnepel a magyar szervezet. Sümegi Krisztina kommunikációs referens lapunknak elmondta: május 8-án, az alapító svájci üzletember, Henri Dunant születésnapján a nemzeti társaságok világszerte összesen 186 országban emlékeznek meg azokról a munkatársaikról, önkénteseikről, akik sokat tesznek és tettek a szervezetért. A Nemzetközi Vöröskereszt idén is a Margit híd fellobogózásával hívja fel a figyelmet a világnapra. A magyar szervezet budapesti székházában gyertyát gyújtanak Henri Dunant emléktáblájánál, és megkoszorúzzák az alapító Kárpát utcai szobrát – fűzte hozzá a szóvivő.
Dunant üzleti útján éppen a solferinói csata idején érkezett Itáliába, ahol a várost, amelyben lakott, ellepték a sérült katonák, akik ellátatlanul, magányosan haltak meg. Mindezt látva Dunant önkénteseket verbuvált, s egy szomszédos faluban nekifogott a sebesültek ápolásának. Később úgy döntött, hogy nemzetközi szervezetet alapít. Követőkre talált, és mostanra az egész világot átívelő nemzetközi mozgalom jött létre, amely ma is az emberiesség, a pártatlanság, az önkéntesség, a semlegesség, az egyetemesség, a függetlenség és az egység elve alapján működik.
Magyarországon az 1867. évi kiegyezéskor, bécsi székhellyel kezdték szervezni az önkéntes segélycsoportokat. A jótékony nőegyletek mozgalmat indítottak a Bosznia-Hercegovinában harcoló katonák megsegítésére, majd munkájukat az egész országra kiterjesztették. Az 1881. május 16-i közgyűlésükön kimondták a Magyar Szent Korona Országai Vörös-Kereszt Egyletének megalakulását.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le