Alapos a gyanú, hogy Gyurcsány Ferenc közvetlenül érintett az olajügyekben – jelentette ki tegnap Demeter Ervin. A fideszes képviselő a lapunkban is feltárt Fortus-ügyre hivatkozva kifejtette: a jelenlegi miniszterelnök 1995-től 1997-ig felügyelőbizottsági tagja és saját cégén, az Altuson keresztül tulajdonosa is volt egy olyan cégnek, a Fortus Rt.-nek, amely korábban a rendőrség és a vámnyomozók látókörébe került. Mint arról beszámoltunk, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) az egyik legnagyobb olajipari magáncég, az ETL Rt. ellen indított eljárás során vizsgálta az Altus alapította Fortus Rt.-t. A VPOP adatai szerint 1996–1998 között a Fortus nevében szállították Magyarországra a szlovák Slovnaft finomítóiból a nehéz fűtőolaj jelentős hányadát, míg az ETL Rt. importálta a könnyű fűtőolajat. Demeter Ervin megjegyezte: az akkori nyomozás közös befektetői és működtetői csoportot talált az ETL és a Fortus hátterében, az ETL-nél 1998-ban büntetőeljárás is indult jövedéki és más bűncselekmények megalapozott gyanújával. A fideszes politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a Fortus fióktelepe 1995 és 1996 között a kormányfő botrányos bérleti szerződéséről elhíresült, a Miniszterelnöki Hivataltól megszerzett V. kerületi Szalay utca 4. volt, majd a cég székhelye is ide került át. Így kapcsolódik össze Gyurcsány Ferenc ingatlanbiznisze az olajügyekkel – summázta Demeter. Mindezek miatt a volt titokminiszter bejelentette: a Fidesz kezdeményezi, hogy a kormánytól és a miniszterelnöktől független bizottság vizsgálja meg az olajügy iratait. Az ellenzéki párt javaslata, hogy Szili Katalin házelnök a nemzetbiztonsági és a gazdasági bizottság elnökeivel konzultálva kérjen fel független rendészeti, igazságügyi és gazdasági szakembereket e testületbe. Nyakó István MSZP-szóvivő szerint „a Fidesz nagyon tarthat az igazságtól, ha egy régi hazugságra szorul”. Hozzátette, a miniszterelnök ellen felhozott vádak már három éve is alaptalannak bizonyultak.
– A Fidesz megint előrángatott valamit, amiről egyszer már kiderült, hogy nem igaz, és Gyurcsány Ferenc nem érintett az ügyben – reagált Budai Bernadett kormányszóvivő. Mint fogalmazott, a Fidesz a politikai riválist akarja besározni a miniszterelnök elleni vizsgálattal, a kormánynak éppen az a szándéka, hogy fény derüljön az olajüggyel kapcsolatos iratok tartalmára. Sipos Jenő, a VPOP szóvivője az MTI megkeresésére közölte: a nyomozás során nem találtak olyan jogsértő cselekményt, amely alapján büntetőeljárást kellett volna indítani a Fortus Rt. ellen.
Tegnap már meg is tartotta első ülését az a kormányzati munkacsoport, amelyet Szilvásy György, a nemzetbiztonsági szolgálatok irányítására kijelölt miniszter hívott életre. Az ülésen a munkacsoportot irányító Buzálné Szabó Mária, a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője körvonalazta a szelekció elveit: azon iratokat lehet és kell felszabadítani, amelyek esetében a minősítés fenntartásához nem fűződik bűnüldözési vagy nemzetbiztonsági érdek.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt