A miniszterelnök közvetlenül érintett?

2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alapos a gyanú, hogy Gyurcsány Ferenc közvetlenül érintett az olajügyekben – jelentette ki tegnap Demeter Ervin. A fideszes képviselő a lapunkban is feltárt Fortus-ügyre hivatkozva kifejtette: a jelenlegi miniszterelnök 1995-től 1997-ig felügyelőbizottsági tagja és saját cégén, az Altuson keresztül tulajdonosa is volt egy olyan cégnek, a Fortus Rt.-nek, amely korábban a rendőrség és a vámnyomozók látókörébe került. Mint arról beszámoltunk, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) az egyik legnagyobb olajipari magáncég, az ETL Rt. ellen indított eljárás során vizsgálta az Altus alapította Fortus Rt.-t. A VPOP adatai szerint 1996–1998 között a Fortus nevében szállították Magyarországra a szlovák Slovnaft finomítóiból a nehéz fűtőolaj jelentős hányadát, míg az ETL Rt. importálta a könnyű fűtőolajat. Demeter Ervin megjegyezte: az akkori nyomozás közös befektetői és működtetői csoportot talált az ETL és a Fortus hátterében, az ETL-nél 1998-ban büntetőeljárás is indult jövedéki és más bűncselekmények megalapozott gyanújával. A fideszes politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a Fortus fióktelepe 1995 és 1996 között a kormányfő botrányos bérleti szerződéséről elhíresült, a Miniszterelnöki Hivataltól megszerzett V. kerületi Szalay utca 4. volt, majd a cég székhelye is ide került át. Így kapcsolódik össze Gyurcsány Ferenc ingatlanbiznisze az olajügyekkel – summázta Demeter. Mindezek miatt a volt titokminiszter bejelentette: a Fidesz kezdeményezi, hogy a kormánytól és a miniszterelnöktől független bizottság vizsgálja meg az olajügy iratait. Az ellenzéki párt javaslata, hogy Szili Katalin házelnök a nemzetbiztonsági és a gazdasági bizottság elnökeivel konzultálva kérjen fel független rendészeti, igazságügyi és gazdasági szakembereket e testületbe. Nyakó István MSZP-szóvivő szerint „a Fidesz nagyon tarthat az igazságtól, ha egy régi hazugságra szorul”. Hozzátette, a miniszterelnök ellen felhozott vádak már három éve is alaptalannak bizonyultak.
– A Fidesz megint előrángatott valamit, amiről egyszer már kiderült, hogy nem igaz, és Gyurcsány Ferenc nem érintett az ügyben – reagált Budai Bernadett kormányszóvivő. Mint fogalmazott, a Fidesz a politikai riválist akarja besározni a miniszterelnök elleni vizsgálattal, a kormánynak éppen az a szándéka, hogy fény derüljön az olajüggyel kapcsolatos iratok tartalmára. Sipos Jenő, a VPOP szóvivője az MTI megkeresésére közölte: a nyomozás során nem találtak olyan jogsértő cselekményt, amely alapján büntetőeljárást kellett volna indítani a Fortus Rt. ellen.

Tegnap már meg is tartotta első ülését az a kormányzati munkacsoport, amelyet Szilvásy György, a nemzetbiztonsági szolgálatok irányítására kijelölt miniszter hívott életre. Az ülésen a munkacsoportot irányító Buzálné Szabó Mária, a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője körvonalazta a szelekció elveit: azon iratokat lehet és kell felszabadítani, amelyek esetében a minősítés fenntartásához nem fűződik bűnüldözési vagy nemzetbiztonsági érdek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.