Június 4-ét, a trianoni diktátum aláírásának napját neveznék a nemzeti összetartozás napjának az ellenzéki törvényjavaslat értelmében, annak érdekében, hogy méltóságteljes keretek között emlékezzen meg és foglalkozzon a társadalom az új határok fölött is létező, közös magyar nemzeti identitás fenntartásáról. Németh Zsolt, a külügyi és határon túli magyarok bizottsága fideszes elnöke szerint a határainkon túl rekedt magyarok gyakran másodrangú állampolgárnak érzik magukat otthon, de 2004. december 5. után már Magyarországon is. A Trianon okozta trauma feldolgozását, a nemzeti összetartozási tudat megerősítését hozhatja magával a javaslat elfogadása – mondta a politikus.
Tegnap az Országgyűlésben sem a kormány, sem Szili Katalin házelnök nem érezte fontosnak, hogy napirend előtt szót ejtsen a 87 évvel ezelőtt szentesített országcsonkításról, mindössze Simicskó István (KDNP) napirend előtti felszólalására reagált Hiller István kultuszminiszter. Németh Zsolt kérdésünkre azt mondta, helyes lett volna, ha a kabinet részéről is megemlékeznek Trianonról. Ő már annak is örült, hogy Hiller valamelyest felkészült Simicskó felszólalására, bár kitért a válasz elől: támogatja-e az indítványukat.
Simicskó arra hívta fel a figyelmet, hogy Trianon az 1100 éves magyar történelem legnagyobb csapása volt. Ilyen kegyetlen diktátumra nem volt példa Európában, bűnt követtek el a korabeli döntőbírák nemcsak a magyarsággal, hanem az emberiséggel szemben is. Mint fogalmazott: 2004. december 5-én esélyt kapott Magyarország, ám a kormányfő kampánya szembeállította a magyart a magyarral. Simicskó felszólította a kormányt, tegyen meg mindent egy egységes nemzetpolitika kialakításáért, a határon túli magyarság autonómiatörekvéseinek támogatásáért, s adja vissza az állampolgárságot minden magyarnak. Hiller erre azt mondta, a trianoni békekötés nem hasonlított a nagy európai konfliktusokat lezáró, a legyőzötteket integrálni képes békékhez.
Mindeközben Erdélyben több helyen is tartottak tegnap megemlékezéseket.
Vezércikk a 7. oldalon
Orbán Viktor: Megvan a bérmegállapodás!