Csak az ellenzék emlékezett Trianonra

Tegnap benyújtotta a nemzeti összetartozás napjáról szóló törvényjavaslatát az Országgyűlésnek Németh Zsolt fideszes és Simicskó István kereszténydemokrata politikus. A kormány magától nem ejtett szót, nem emlékezett meg a trianoni tragédiáról.

2007. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június 4-ét, a trianoni diktátum aláírásának napját neveznék a nemzeti összetartozás napjának az ellenzéki törvényjavaslat értelmében, annak érdekében, hogy méltóságteljes keretek között emlékezzen meg és foglalkozzon a társadalom az új határok fölött is létező, közös magyar nemzeti identitás fenntartásáról. Németh Zsolt, a külügyi és határon túli magyarok bizottsága fideszes elnöke szerint a határainkon túl rekedt magyarok gyakran másodrangú állampolgárnak érzik magukat otthon, de 2004. december 5. után már Magyarországon is. A Trianon okozta trauma feldolgozását, a nemzeti összetartozási tudat megerősítését hozhatja magával a javaslat elfogadása – mondta a politikus.
Tegnap az Országgyűlésben sem a kormány, sem Szili Katalin házelnök nem érezte fontosnak, hogy napirend előtt szót ejtsen a 87 évvel ezelőtt szentesített országcsonkításról, mindössze Simicskó István (KDNP) napirend előtti felszólalására reagált Hiller István kultuszminiszter. Németh Zsolt kérdésünkre azt mondta, helyes lett volna, ha a kabinet részéről is megemlékeznek Trianonról. Ő már annak is örült, hogy Hiller valamelyest felkészült Simicskó felszólalására, bár kitért a válasz elől: támogatja-e az indítványukat.
Simicskó arra hívta fel a figyelmet, hogy Trianon az 1100 éves magyar történelem legnagyobb csapása volt. Ilyen kegyetlen diktátumra nem volt példa Európában, bűnt követtek el a korabeli döntőbírák nemcsak a magyarsággal, hanem az emberiséggel szemben is. Mint fogalmazott: 2004. december 5-én esélyt kapott Magyarország, ám a kormányfő kampánya szembeállította a magyart a magyarral. Simicskó felszólította a kormányt, tegyen meg mindent egy egységes nemzetpolitika kialakításáért, a határon túli magyarság autonómiatörekvéseinek támogatásáért, s adja vissza az állampolgárságot minden magyarnak. Hiller erre azt mondta, a trianoni békekötés nem hasonlított a nagy európai konfliktusokat lezáró, a legyőzötteket integrálni képes békékhez.
Mindeközben Erdélyben több helyen is tartottak tegnap megemlékezéseket.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.