Piricse református egyháza

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Ludwig Emil
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyírségi barangolásunkat folytatva a környék jeles központjából, Nyírbátorból kirándulunk a szomszédos Piricsére. A község neve 1299-ben bukkan fel először írásban, Periche alakban, amikor a Balog-Semjén nemzetségbeli István elpusztította a falut. Temploma már a tatárjárás körüli években megépülhetett; az 1333 és 1335 között készült pápai tizedjegyzék megnevezi papját, Domonkost is. Az esetleges újjáépítés tehát legkésőbb a XIV. század első negyedére keltezhető. A román korra jellemző az épület alaprajza és több részlete. Egy hajóból és egyenes záródású szentélyből áll, keletelt hossztengelyű templom, amely a környéken bőven megtalálható Árpád-kori emlékekkel mutat közeli rokonságot.
Piricse egyházának legszembetűnőbb alaprajzi érdekessége, hogy a 9,5 méter hosszúságú hajó két vége között csaknem kétméteres különbség mérhető: a nyugati végfal szélessége hét méter, ami a diadalív előtti harántfalig 5,3 méterre csökken. Ilyen trapéz formájú belső tér meglehetősen ritka a korabeli emlékanyagban. A nyugati oldal tengelyébe illeszkedik a bejárat, a csúcsíves ajtónyílást félköríves, előreugró portikusz foglalja magába. Fölötte körablakon keresztül jut be a fény a vakolt síkmennyezetű hajóba. Félkör alakú a diadalív, a négyszer négy méteres, dongaboltozatú szentély keleti zárófalán szintén román stílusú, hosszú, keskeny ablak nyílik. A déli oldalon két, illetve három további tölcsérablak látható, mind a XIII. századi építkezés formáját rekonstruálja. Összesen tíz – négy haránt irányú – lépcsőzetes támpillér fogja közre az épület falát, amelynek fogrovatos téglapárkánya és lábazata a legutóbbi helyreállításkor került elő.
Csupán kisebb átalakításon esett át Piricse temploma az 1400-as években, ekkor készült a szentély északi oldalához csatlakozó sekrestye (ezt 1891-ben lebontották, majd a legutóbbi renováláskor visszaépítették). A falkutatás napvilágra hozta a XV. századi falképek néhány töredékét: az északi hajófalon csupán apró részletek, a diadalívtől délre a fájdalmas Szűz Mária alakja, a szentélyben újszövetségi jelenetek maradványai láthatók. A gótikus freskókat azután meszelték le, hogy a templom – legkésőbb 1597-ben – a református eklézsia birtokába került. A szentképek helyébe világias díszítőfestés került a XVII. század elején. Később, 1756-ban javították mennyezetét, 1882-ben megújították leszakadt boltozatát; 1901-ben és 1939-ben részben, 1988-ban kívül-belül renoválták.
A templomtól délre álló fa harangtorony 1791-ben készült. Tizenöt méter magas finom ácsmunka. Nyolcméteres karcsú sisakját zsindelyhéjazat borítja (1926-ban fedték újra), a szoknyarész váza nyolc faragott tölgyfa gerenda. Egyetlen vasszeg sincs benne. Öreg harangjait az első világháború idején beolvasztották, az újak Seltenhofer Frigyes soproni öntödéjében készültek 1929-ben.
A piricseiek hajdan híres ácsok, faművesek hírében álltak. Szatmárcsekén kívül az itteni temetőben is található még néhány csónak alakúra faragott fejfa. A község 1800 mai lakosának fele munkaképes korú, közülük minden harmadik állástalan. Ez az arány jellemző Északkelet-Magyarország településeinek szociális helyzetére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.