Nem éltek a fővárosi és a kerületi önkormányzat által felajánlott ideiglenes szállás lehetőségével, inkább rokonoknál, ismerősöknél töltötték az éjszakát a csütörtöki tűz miatt kitelepített Páskom parki ház lakói. Az épületet éjszaka és tegnap is rendőrök őrizték, a lakók csak kisebb csoportokban, kísérettel mehettek föl lakásaikba, hogy magukhoz vegyék a legszükségesebbeket – tájékoztatta lapunkat Herczeg Julianna, a XV. kerület aljegyzője. Elmondta: a kitelepítettek nagy önfegyelemmel viselték a nehézségeket. Az önkormányzat 50 ezer forintos gyorssegélyt utalt ki mindenkinek, és vizsgálja a további támogatás lehetőségeit.
Mint arról beszámoltunk, csütörtökön délután – feltehetőleg kávéfőzés közben – tűz keletkezett a Páskom park 35. számú ház egyik hatodik emeleti lakásában. Tulajdonosa, egy 45 év körüli nő, már nem tudott kijutni, és az erkélyen életét vesztette. A lángok a fölötte lévő két lakásba is átterjedtek, a lépcsőn és a tetőn keresztül a tűzoltók harminc lakót menekítettek ki, a mentők füstmérgezés miatt tizenhét embert láttak el a helyszínen, négy felnőttet és egy 11 éves kislányt megfigyelésre kórházba szállítottak.
A szomszédos, 36. számú lépcsőházba tegnap késő este már mindenki hazamehetett, miután a szakemberek helyreállították a víz-, a gáz- és az áramszolgáltatást. A másik lépcsőház és annak lakásai azonban a lángok és az oltáshoz használt nagy mennyiségű víz miatt súlyosan megrongálódtak, a statikusok tegnap kora reggel elkezdték az épület vizsgálatát – tájékoztatta lapunkat Ceglédi Zsolt, a polgári védelem kerületi kirendeltségének vezetője. A közművek szakemberei mellett a helyszínen voltak a biztosítótársaságok munkatársai is. Az alezredes hozzáfűzte: azon vannak, hogy legalább a kevésbé sérült otthonokba mihamarabb visszaköltözhessenek, de a károk elhárítása időigényes feladat.
– A látszattal ellentétben a családi házakban gyakoribbak a tűzesetek, mint a panelekben, ahol azonban egyszerre több ember élete és vagyona kerülhet veszélybe – tájékoztatta lapunkat Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Közölte: a panelházakban a lángok általában a lakótérben keletkeznek, egyik lakásból a másikba pedig a közműcsatornán, a szellőzőkön és a homlokzaton terjednek tovább. A leggyakoribb veszélyforrás a nyílt láng – főként a gyertya és a gázzal működő tűzhely –, valamint a bekapcsolva felejtett elektromos eszköz. A szóvivő hozzáfűzte: nagyon fontos lenne, hogy a panelépületek szigeteléséhez csak olyan anyagokat használjanak, amelyek nem égnek el.
Az Aegon biztosító becslése szerint a kár eléri a százmillió forintot – adta hírül az MTI. A náluk lévő 20 lakástulajdonosnak kétmillió forintot már kifizettek, és várhatóan a hét közepén már pénzhez juthatnak a károsultak, illetve aki helyreállítást kér, annak a társaság saját szolgáltatója megkezdi a lakás rendbe hozását. A Generali biztosító négy ügyfelének százezer forintos gyorssegélyt fizet a helyszínen. A cég szerint a Páskom parki panelház tűztől sérült lépcsőháza négy másikkal együtt alkot egy társasházat. Mivel az épület nem rendelkezik társasház-biztosítással, a társaságok az egyéni ügyfelek számának felmérése után, a tulajdoni hányadok alapján tudják majd a közös épületrészben keletkezett károkat megtéríteni.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 250 ezer forint értékű élelmiszert adományoz az otthonuk elhagyására kényszerülteknek.
Hozzád nyúlt a Péter? Fizikailag bántott - leleplező hangfelvétel Magyar Péterről