A Fidesz beadványa volt az első

Bizonyítható, hogy a Fidesz pontosan egy perccel korábban nyújtotta be újból a három népszavazási kérdését, mint Kálmán László magánszemély, tehát ha az Országos Választási Bizottság (OVB) hű lesz eddigi gyakorlatához és az Alkotmánybíróság útmutatásához, az ellenzéki párt által újból benyújtott beadványt kell először hitelesítenie.

2007. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelműen kiderült a legnagyobb ellenzéki párt birtokába jutott, egy magánszemély által elküldött e-mailből: Kálmánnak a Fidesszel azonos témájú, de ellentétes tartalmú kérdései hétfőn 16 óra egy perckor érkeztek meg az Országos Választási Irodához, tehát később, mint amikor Pokorni Zoltán és Szijjártó Péter személyesen átnyújtotta Rytkó Emíliának a korábban egyszer már hitelesített kérdéseket. Tegnap Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője kijelentette: pártja népszavazási kérdései védettséget élveznek, mivel azonos témában kezdeményezett referendum esetén a korábban benyújtott kérdések az irányadók. A politikus emlékeztetett arra az alkotmánybírósági határozatra, amely kimondja: ilyen esetekben a megelőzés elvét kell figyelembe venni, vagyis azonos kötőerejű kezdeményezés esetén a korábban benyújtott kérdések az irányadók.
*
Másik érvként Navracsics Tibor megemlítette az Országos Választási Bizottság (OVB) azon gyakorlatát is, amely alapján a testület az érkezési határidőt mint objektív rendezőelvet tartja tiszteletben. A frakcióvezető szerint mindezek alapján a 16.01-kor érkezett kérdés csak fölösleges zavarkeltés. Kifejtette azt is, hogy a népszavazási kérdések körüli bonyodalom Gyurcsány Ferenc másfél éven belüli harmadik gyávasága. Az első az volt, amikor morálisan az alsóbbrendű utat választotta, s a választási kampányban nem számolt be az ország valós helyzetéről, a második az őszödi beszéd volt, mert nem a nyilvánosság előtt hangzott el, a harmadik pedig az, hogy Gyurcsány először azt mondta: a népszavazási kampányban elmagyarázzák, miért fontosak a kormány szavazásra bocsátott intézkedései, most meg mindent elkövet, hogy ne lehessen kiírni a referendumot – hangsúlyozta.
Ficzere Lajos, az OVB korábbi elnöke lapunk megkeresésére szintén az Alkotmánybíróság 1997-es határozatára hivatkozott, amely szerint azonos kötőerejű, két kötelező mérlegelési jogkörbe tartozó népszavazási kérdések kezdeményezése esetén a megelőzés elve az irányadó. A jogászprofesszor ugyan kifejtette, hogy sem a választási eljárási, sem a népszavazási törvény nem tartalmaz jogi szabályozást az időbeliségre vonatkozóan, de felhívta a figyelmet a választási bizottság gyakorlatára, amely a benyújtás időbeli sorrendjét mindig is vizsgálta. Ficzere Lajos hangsúlyozta, amennyiben az OVB hitelesített egy népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő ívét, ugyanolyan tartalmú kérdésben nem nyújtható be újabb aláírásgyűjtő ív mintapéldánya. Daróczi Dávid kormányszóvivő arról beszélt, hogy jogászok szerint a népszavazási kérdések benyújtásánál nincs sorrendiség, ebben a szakaszban minden kezdeményezést érdemben kell vizsgálni. Ha a Fidesz komolyan venné a saját kérdéseit, akkor már gyűjthetett volna aláírásokat, ezt azonban elmulasztotta – mondta. Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese közölte, a Fidesz ugyanazt a taktikát alkalmazza, mint eddig: folyamatosan támad, amikor azt érzékeli, nincs igaza. Szerinte a Fidesznek a hatalom megszerzése a célja.

Színt vallott a nyelvész. A Fidesz beadványával teljesen megegyező témájú, de ellenkező tartalmú – amelyekről Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője azt mondta, hogy egybeesik a szocialisták céljaival – népszavazási kérdéseket Kálmán László nyelvész juttatta el a választási irodához hétfőn 16 óra 1 perckor. Kálmán tegnap az MTV Nap-kelte című műsorában úgy fogalmazott: „Elég nehéz nekem a pártokkal azonosulni, de liberális gondolkodású vagyok… Ha az én kérdéseimet elfogadják, akkor boldog leszek valamennyire. Ha egyiket se fogadnák el, akkor még boldogabb lennék, mert nem értek egyet ezzel a népszavazási kezdeményezéssel.” (A Fidesz kezdeményezésével – a szerk.)
Kálmán Lászlónak számos publicisztikája is megjelent az utóbbi években balliberális lapokban. Az Élet és Irodalomban (ÉS) azt állította: „A bevett közhelyeiket éveken át szajkózó képviselők alkatilag hasonulnak az általuk használt nyelvhez. Erre a Fidesz-buldogok retorikai eszköztára példa. A Szijjártók, Répássyk, Rogánok imamalomszerűen, hadarva, megszakíthatatlanul, mondataikat jogi szakkifejezésekkel kombinálva úgy beszélnek, mint az ügyészek.
Egy másik, szintén az ÉS-ben megjelent írásában a nyelvész azt nehezményezte, hogy az ellenzék szerinte kiforgatta Gyurcsány Ferenc elhíresült, a kóbor kutyák befogásáról és telepre viteléről szóló szavait. Kálmán László ennek kapcsán azt hiányolta, hogy a „kitartás” és „élettér” kifejezések használata után senki nem tiltakozott a Fidesz országépítő találkozói ellen, holott az „országépítő” szó „Szálasi Ferenc védjegye volt”.

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.