A két párt egyetért az egyház és az állam szétválasztásának (…) alapelveiben – így kezdődik az MSZP és az SZDSZ reformokkal kapcsolatos megállapodása. Csakhogy állam és egyház hazánkban szétválasztottan működik. Sőt, Németországnál például „előbbre tartunk” abban a tekintetben, hogy ott maga az állam szedi be az egyházadót. Azzal is nyitott kapukat dönget a koalíciós megállapodás, hogy az egyházak hitéletének támogatása alapvetően a hívek felajánlásán nyugodjék. Jelenleg is az egyháztagok tartják el lelkipásztoraikat, a gyülekezeti életet is a hívek működtetik. Ami a személyi jövedelemadó egy százalékáról való rendelkezés lehetőségét illeti, az megint csak nem az állam „klerikális” befolyásoltságát mutatja. Hiszen egy másik százalék meg a civil szervezetek világát kedvezményezi hasonlóképpen. Az pedig, hogy a felajánlott egy százalékokból befolyt összeget az állam meghatározott mértékben kipótolja, csak annak belátásán alapul, hogy a hívek jelentős része (például a nyugdíjas réteg) nem tud részt venni a felajánlásban.
A balliberális megállapodás a reformmenetrendről kimondja: az érintett „tárcák vizsgálják meg az egyházak közfeladat-ellátásának jelenlegi finanszírozási képletét, és ezek után kerüljön sor az egyházakkal való megállapodásra”. Erre reagált a múlt héten Semjén Zsolt, a KDNP elnöke és Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke éles hangon: „Úgy akar elvonni az MSZP–SZDSZ-koalíció több milliárd forintot a közfeladatot átvállaló, egyházi fenntartású óvodáktól, iskoláktól, szociális otthonoktól, hogy közben elfelejtik: a rendszer alapjai nemzetközi szerződésekben vannak lefektetve.” A két ellenzéki szakpolitikus úgy véli, a koalíciós megállapodásból az következne: a két kormányzó párt hatályos nemzetközi szerződést, a vatikáni megállapodást akarja felrúgni. „Nem félnek attól, hogy a drasztikusan csökkentett finanszírozás eredményeként egyházi fenntartású óvodák, iskolák, szociális otthonok tucatjai lesznek kénytelenek bezárni, ezáltal pedig több ezer ember maradhat ellátás nélkül?” – teszik fel a költői kérdést.
Annyi bizonyos: a mostani balliberális megállapodás általánosan hangzó szövegét nem lehet csak önmagában tekinteni. Kóka János, az SZDSZ újdonsült elnöke több nyilatkozatában elkötelezte magát az egyházi közintézmények kiegészítő támogatásának a további megnyirbálása mellett. A szabad demokraták továbbá folyamatosan azt kérik a kormánytól, vonja össze az egyházaknak, illetve a civil szervezeteknek felajánlható szja egy százalékokat, illetve a felajánlási összeget többé ne pótolja ki. Egyházi számítások szerint a Medgyessy–Gyurcsány-kormányok már eddig is minimum ötmilliárd forinttal adósak, mivel az évek során nem adták meg az önkormányzati intézményekkel azonos szintű finanszírozást a felekezeti közintézményeknek.
A kormányoldal csak külföldön ünnepelt. Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulóján Ternyák Csaba egri érsek mutatott be ünnepi szentmisét a magyar királylány szülővárosában, Sárospatakon szombaton. XVI. Benedek pápa ugyanebből az alkalomból levélben kérte Erdő Péter bíborost arra, hogy tolmácsolja a híveknek az ő lelki részvételét az ünnepen. Idetartozik, hogy a hét végén Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke Türingia és Hessen tartomány miniszterelnökével közösen Wartburg várában emlékkiállítást nyitott meg. Ettől függetlenül itthon a magyar állami vezetők teljes mértékben negligálják a Szent Erzsébet jubileumi évet, már a Művészetek Palotája-beli megnyitón sem képviseltették magukat. A kormány egy érintett tárcája sem járult hozzá a rendezvénysorozat emlékezetessé tételéhez, illetve ahhoz, hogy Sárospatak és hazánk vallásturisztikai értelemben profitálhasson az egyik legismertebb magyar történelmi alak születési jubileumából.
Mi lesz ebből? Lisztes Krisztián éles kritikát kapott Németországban
