Elsősorban azért fontos a kormány számára a feketegazdaság visszaszorítása, mert kutatói vizsgálatok szerint aránya a GDP-hez mérten jelenleg 17-18 százalék – mondta Veres János pénzügyminiszter a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. A magyar bruttó hazai termék, azaz a GDP tavaly
23 560 milliárd forint volt, így a feketegazdaság becsült összege megközelíti a 4000 milliárdot – jelezte a pénzügyminiszter. A csempészetet, a jövedéki adó eltitkolását, a feketefoglalkoztatást, a termékhamisítást és a fogyasztóvédelmi jogszabályok megsértését sorolta fel a feketegazdaság legfontosabb területeiként Veres János. A feketegazdaság viszszaszorítása elsősorban a társadalmi igazságosság megteremtése miatt szükségszerű, hiszen a be nem fizetett adók és járulékok többletterhe azokra hárul, akik legális módon fizetik az adókat – fogalmazott a pénzügyminiszter.
A gazdaság kifehérítésének legfőbb akadálya a jogbizonytalanság – mondta lapunknak Papanek Gábor közgazdász, a GKI Gazdaságkutató ügyvezető igazgatója. A szakember szerint a cégek számára rendkívüli többletköltségeket jelent a fizetési fegyelem hiánya. A különféle garanciarendszerek, amelyekkel körülbástyázni igyekszenek az ügyleteket, remek lehetőséget kínálnak a bankok számára, de mivel megdrágítják az áruk és szolgáltatások árát, csökkentik a versenyképességet. Az Egyesült Államokban és Európában egy kézfogás is kellő biztosítékot jelent egy üzlet megkötésére, s aki nem tartja hozzá magát, kigolyózzák a klubból. Ma Magyarországon az írott szerződéseket sem tartják meg a cégek, s aki így tesz, annak nem kiközösítés, hanem dicséret jár. A bizalom hiánya nemcsak az elvont, politikai szférában van jelen, hanem a reálszférában is, és elharapódzása akadálya a növekedésnek. Papanek Gábor szerint a feketegazdaság visszaszorítása nem képzelhető el másként, mint a jogállam megerősítésével.
Az adószakértők teljes mértékben egyetértenek a kormányzati szándékkal, amely a feketegazdaság visszaszorítása érdekében az adórendszert egyszerűbbé, átláthatóbbá tenné – mondta lapunk kérdésére Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Egyesületének alelnöke. Azt azonban nehezményezte, hogy a Pénzügyminisztérium tovább emelné a már ma is magas bírságok és pótlékok összegét. Az 50 százalékos bírságmérték nemzetközi öszszevetésben is magasnak számít. Vadász Iván üdvözölte, hogy a kormány új áfatörvényt tervez, de javasolta az áfa-visszaigénylés rendszerének felülvizsgálatát is. Mára oda jutottunk a feketegazdaság elleni küzdelem jegyében – állította Vadász –, hogy a többség inkább nem is igényli vissza a neki jogosan járó forgalmi adót, mert annyira kiszámíthatatlan az adóhatóság magatartása. Csak egyértelmű szabályok és hatósági gyakorlat vezethet el a tisztuláshoz.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó