Lapunk parlamenti és kormányzati forrásokból is úgy értesült, hogy a szeptember 3-án kezdődő, úgynevezett bizottsági héten – a plenáris ülés 10-én indul – tárgyalják a honatyák az államfő által megfontolásra visszaküldött vagyontörvényt és a kistérségekről szóló jogszabály módosítását, vagyis még a törvényes időkereten, hatvan napon belül.
Gyurcsány Ferenc úgy nyilatkozott, a kormány nem kezdeményezi a parlamentnél, hogy rendkívüli ülést hívjanak össze. A miniszterelnök hozzátette, az állami vagyonról szóló törvény alapján létrejövő nemzeti vagyongazdálkodási tanács emiatt a javaslatban eredetileg szereplőnél később kezdi majd meg működését. Gyurcsány megjegyezte, nem lát okot arra, hogy Sólyom László utóbbi napokban tanúsított aktivitása miatt egyeztetést kezdeményezzen a Sándor-palotával. Mint mondta, a kormányfő és a kormány tagjai, valamint az elnök között rendszeresek az egyeztetések.
Ismeretes, a köztársasági elnök arra hivatkozva nem írta alá a vagyontörvényt, hogy a jogszabály által létrehozandó nemzeti vagyongazdálkodási tanács tagjai hat évre nyernének megbízatást, hosszabb időre, mint egy kormányzati periódus. A kistérségekről szóló törvényt pedig azért küldte vissza Sólyom László, mert az önkormányzatok akarata ellenére hozna létre a jogszabály kistérségeket, illetve módosulnának azok határai.
Vizsgálja felül a kormány a vagyonnal kapcsolatos álláspontját! – szólította fel a kabinetet tegnap Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint miután a köztársasági elnök visszaküldte a kormánypártok által elfogadott jogszabályt az Országgyűlésnek, a koalíciónak élnie kellene azzal a lehetőséggel, hogy módosítsa a stratégiai vállalatok privatizációjáról szóló elképzelését. Ellenkező esetben folytatódna Magyarország kisemmizése, a magánosítás újabb áremelkedésekhez vezetne, védtelenné, kiszolgáltatottá tenné az embereket – jegyezte meg. Szijjártó Péter emlékeztetett, hogy az MSZP korábban határozottan tagadta a stratégiai vállalatok privatizációját. A vízművek, a Magyar Posta, a villamos művek magánosítása, valamint a Nemzeti Tankönyvkiadó további privatizációja komoly áremelkedésekhez vezetne. Mint mondta, a privatizációval a kormány ott is tág teret ad a profitérdek érvényesülésének, ahol ennek nincs helye. „Mára eljutottunk oda, hogy a kormány döntéseit gyakorlatilag az mozgatja, hogy bizonyos magánzsebeket hogyan tud kitömni, és bizonyos magánérdekeknek hogyan tud megfelelni.” Vannak olyan közszolgáltatások, ahol nem elsősorban a profitnak, hanem az esélyegyenlőségnek, a szolidaritásnak, az egyenlő hozzájutásnak kell érvényesülnie – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le