Horn és az államfő nénikéje

Meghökkentően alakult az exkarhatalmista Horn Gyula 75. születésnapja, ahol az ünnepelt – néhol összefüggéstelen – beszédében félreérthetetlenül Sólyom László államfő nénikéjére utalt, s kemény szavakkal minősítette a kormányzati politikát. Mihail Gorbacsov volt szovjet pártfőtitkár pedig ’56 kapcsán az orosz megszállás törvényszerűségét hangsúlyozta. Mécs Imre (MSZP) szerint hazaáruló az, aki támogatta ’56-ban a szovjetek bevonulását és a megtorlás politikáját.

2007. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Galéria épületében pénteken tartott születésnapi partin jelen lévő prominens szocialista és kormányzati politikusok (a Magyar Nemzet és a Hír TV stábját más médiumokkal ellentétben nem engedték be az eseményre) egyike sem kérte ki vagy vitatta Horn Gyula, valamint Mihail Gorbacsov megjegyzéseit a helyszínen.
„A jó nénikéjét!” – ezeket a szavakat mondta Horn Gyula saját születésnapi beszédében azzal kapcsolatban, hogy Sólyom László köztársasági elnök megtagadta tőle az állami kitüntetést. A kitüntetés elmaradása egyébként bevallása szerint fájt a volt pufajkás kormányfőnek, ugyanis mint fogalmazott: volt olyan éjszaka, amikor arról álmodott.
A 75 éves Horn Gyula több meghívott sajtóorgánum szerint is néhol összefüggéstelenül beszélt. Ugyanakkor bírálta a kormány politikáját is. Arra kérte például Gyurcsány Ferencet, hogy beszéljenek az ország dolgairól, mert „nagyon komolyan kell módosítani mindent, ami eddig történt”.
A volt kormányfő utálatát fejezte ki a kaméleonok iránt, főleg azokat utálja, akikből „a párt csinált embert, öklükkel fenyegetőznek, miközben két szalmaszálat nem tettek keresztbe”.
*
Horn Gyula beszédét végül Gyurcsány Ferenc szakította meg, aki odalépett a mikrofonhoz, és „Isten áldja Horn Gyulát!” felszólításával lekísérte a színpadról. De Horn még előtte odavetette neki: „Nem szenvedsz a szerénység betegségétől.”
A sajtó beszámolói szerint a volt miniszterelnököt többször vissza kellett kísérni a helyére, mert az ünneplők között céltalanul kezdett bolyongani. Egy ízben Gyurcsány Ferenc, egyszer pedig Juhász Ferenc kísérte helyre.
Ismeretes: Horn Gyula a Die Weltnek a napokban adott interjújában saját múltjáról azt mondta: a karhatalmistáknak „nagyon fontos szerepük volt, sokan ma nem lennének itt, ha mi csődöt mondtunk volna”. Szerinte a pufajkások „közönséges bűnözőkkel” szemben léptek fel, éppen olyanokkal szemben, akik tavaly októberben köztereken romboltak és gyújtogattak.
A Magyar Nemzeti Galéria épületében rendezett ünnepségre több mint háromszázan kaptak meghívást: az egykori Horn-kormány összes tagja, az MSZP-frakció minden képviselője.
Mihail Gorbacsov péntek este arról beszélt a születésnapi partin, hogy 1956-ot „nem lehetett megúszni a szovjet bevonulás nélkül”, de „szerencsére akadtak olyan emberek, akik kihúzták a bajból az országot”, amely ezután szépen, fokozatosan fejlődött. A szovjet kommunista párt egykori főtitkára szerint Kádár János történelmi szerepét sem értékeljük megfelelően.
A Köztársasági Elnöki Hivatal nem kíván foglalkozni Horn Gyulának a Sólyom László nénikéjére vonatkozó kijelentésével – tudtuk meg Kumin Ferenctől, a hivatal főosztályvezetőjétől.
Mécs Imre egykori ’56-os forradalmár, jelenleg az MSZP-frakcióban helyet foglaló politikus lapunk kérdésére úgy fogalmazott: becsüli Horn Gyula 1989-es tevékenységét, amikor bölcsen cselekedett, de az ’56-tal kapcsolatos mondatai elfogadhatatlanok. – Mindenkit hazaárulónak tekintek, aki támogatta Magyarország idegen megszállását és a megtorlás politikáját – mondta Mécs Imre, aki szerint ezek olyan kérdések, amelyek vitán felüliek. A politikus szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy az 1990-es békés átmenet, a rendszerváltás nemcsak Horn Gyula érdeme, hanem a demokratikus ellenzéknek és a magyar társadalom többségének is, akik fordulatot igényeltek. Gorbacsov megállapításairól úgy vélekedett a volt SZDSZ-es képviselő, hogy az egykori szovjet elnök ’56-os helyzetértékelése szemben áll a történelmi valósággal.
Nyakó István, az MSZP szóvivője kérdésünkre úgy nyilatkozott: Horn Gyula személyes álláspontját fogalmazta meg, nem az MSZP-ét. Az államfőt érintő kijelentését nem kívánta kommentálni. Gorbacsov kapcsán Nyakó István azt mondta: a szocialisták tisztelik a volt szovjet elnököt, de az MSZP véleménye eltér az övétől: ’56-ban nem volt szükség az oroszok bevonulására, a rendszerváltás után viszont szükség volt a kivonulásukra.
Az SZDSZ „visszautasítja azokat az 1956-os forradalom emlékét gyalázó, Rákosi diktatúráját mentegető, Kádárt és rendszerét magasztaló nyilatkozatokat, amelyek Horn Gyula 75. születésnapján hangzottak el”. A párt közleményében az olvasható: az egykori miniszterelnök és a szovjet kommunista pártfőtitkár által tett kijelentések a liberális polgári demokrácia alapértékeit kérdőjelezik meg. A szabad demokraták „elhatárolódnak ettől a történelemhamisító politikai gyakorlattól, és meggyőződésük, hogy egy modern Magyarország nem építhető kádárista alapokra”.
A Fidesz szerint reagálásra sem méltók Horn a köztársasági elnökre tett megjegyzései, hiszen azok önmagukért beszélnek. A Gyurcsány Ferencre utaló megállapításaival kapcsolatban Szijjártó Péter azt mondta: a szocialistáknál is egyre többen látják már, hogy a kormányfő hazugságokra épülő politikája nem tartható.
Wittner Mária egykori halálra ítélt szabadságharcos korábbi reagálása szerint ha az orosz tankok fedezékében érkező karhatalmisták valóban csődöt mondtak volna, akkor november 5-én, hétfőn elkezdődött volna a munka, és nem lenne tele a 301-es parcella.

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.