A Magyar Nemzeti Galéria épületében pénteken tartott születésnapi partin jelen lévő prominens szocialista és kormányzati politikusok (a Magyar Nemzet és a Hír TV stábját más médiumokkal ellentétben nem engedték be az eseményre) egyike sem kérte ki vagy vitatta Horn Gyula, valamint Mihail Gorbacsov megjegyzéseit a helyszínen.
„A jó nénikéjét!” – ezeket a szavakat mondta Horn Gyula saját születésnapi beszédében azzal kapcsolatban, hogy Sólyom László köztársasági elnök megtagadta tőle az állami kitüntetést. A kitüntetés elmaradása egyébként bevallása szerint fájt a volt pufajkás kormányfőnek, ugyanis mint fogalmazott: volt olyan éjszaka, amikor arról álmodott.
A 75 éves Horn Gyula több meghívott sajtóorgánum szerint is néhol összefüggéstelenül beszélt. Ugyanakkor bírálta a kormány politikáját is. Arra kérte például Gyurcsány Ferencet, hogy beszéljenek az ország dolgairól, mert „nagyon komolyan kell módosítani mindent, ami eddig történt”.
A volt kormányfő utálatát fejezte ki a kaméleonok iránt, főleg azokat utálja, akikből „a párt csinált embert, öklükkel fenyegetőznek, miközben két szalmaszálat nem tettek keresztbe”.
*
Horn Gyula beszédét végül Gyurcsány Ferenc szakította meg, aki odalépett a mikrofonhoz, és „Isten áldja Horn Gyulát!” felszólításával lekísérte a színpadról. De Horn még előtte odavetette neki: „Nem szenvedsz a szerénység betegségétől.”
A sajtó beszámolói szerint a volt miniszterelnököt többször vissza kellett kísérni a helyére, mert az ünneplők között céltalanul kezdett bolyongani. Egy ízben Gyurcsány Ferenc, egyszer pedig Juhász Ferenc kísérte helyre.
Ismeretes: Horn Gyula a Die Weltnek a napokban adott interjújában saját múltjáról azt mondta: a karhatalmistáknak „nagyon fontos szerepük volt, sokan ma nem lennének itt, ha mi csődöt mondtunk volna”. Szerinte a pufajkások „közönséges bűnözőkkel” szemben léptek fel, éppen olyanokkal szemben, akik tavaly októberben köztereken romboltak és gyújtogattak.
A Magyar Nemzeti Galéria épületében rendezett ünnepségre több mint háromszázan kaptak meghívást: az egykori Horn-kormány összes tagja, az MSZP-frakció minden képviselője.
Mihail Gorbacsov péntek este arról beszélt a születésnapi partin, hogy 1956-ot „nem lehetett megúszni a szovjet bevonulás nélkül”, de „szerencsére akadtak olyan emberek, akik kihúzták a bajból az országot”, amely ezután szépen, fokozatosan fejlődött. A szovjet kommunista párt egykori főtitkára szerint Kádár János történelmi szerepét sem értékeljük megfelelően.
A Köztársasági Elnöki Hivatal nem kíván foglalkozni Horn Gyulának a Sólyom László nénikéjére vonatkozó kijelentésével – tudtuk meg Kumin Ferenctől, a hivatal főosztályvezetőjétől.
Mécs Imre egykori ’56-os forradalmár, jelenleg az MSZP-frakcióban helyet foglaló politikus lapunk kérdésére úgy fogalmazott: becsüli Horn Gyula 1989-es tevékenységét, amikor bölcsen cselekedett, de az ’56-tal kapcsolatos mondatai elfogadhatatlanok. – Mindenkit hazaárulónak tekintek, aki támogatta Magyarország idegen megszállását és a megtorlás politikáját – mondta Mécs Imre, aki szerint ezek olyan kérdések, amelyek vitán felüliek. A politikus szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy az 1990-es békés átmenet, a rendszerváltás nemcsak Horn Gyula érdeme, hanem a demokratikus ellenzéknek és a magyar társadalom többségének is, akik fordulatot igényeltek. Gorbacsov megállapításairól úgy vélekedett a volt SZDSZ-es képviselő, hogy az egykori szovjet elnök ’56-os helyzetértékelése szemben áll a történelmi valósággal.
Nyakó István, az MSZP szóvivője kérdésünkre úgy nyilatkozott: Horn Gyula személyes álláspontját fogalmazta meg, nem az MSZP-ét. Az államfőt érintő kijelentését nem kívánta kommentálni. Gorbacsov kapcsán Nyakó István azt mondta: a szocialisták tisztelik a volt szovjet elnököt, de az MSZP véleménye eltér az övétől: ’56-ban nem volt szükség az oroszok bevonulására, a rendszerváltás után viszont szükség volt a kivonulásukra.
Az SZDSZ „visszautasítja azokat az 1956-os forradalom emlékét gyalázó, Rákosi diktatúráját mentegető, Kádárt és rendszerét magasztaló nyilatkozatokat, amelyek Horn Gyula 75. születésnapján hangzottak el”. A párt közleményében az olvasható: az egykori miniszterelnök és a szovjet kommunista pártfőtitkár által tett kijelentések a liberális polgári demokrácia alapértékeit kérdőjelezik meg. A szabad demokraták „elhatárolódnak ettől a történelemhamisító politikai gyakorlattól, és meggyőződésük, hogy egy modern Magyarország nem építhető kádárista alapokra”.
A Fidesz szerint reagálásra sem méltók Horn a köztársasági elnökre tett megjegyzései, hiszen azok önmagukért beszélnek. A Gyurcsány Ferencre utaló megállapításaival kapcsolatban Szijjártó Péter azt mondta: a szocialistáknál is egyre többen látják már, hogy a kormányfő hazugságokra épülő politikája nem tartható.
Wittner Mária egykori halálra ítélt szabadságharcos korábbi reagálása szerint ha az orosz tankok fedezékében érkező karhatalmisták valóban csődöt mondtak volna, akkor november 5-én, hétfőn elkezdődött volna a munka, és nem lenne tele a 301-es parcella.
vezércikk a 7. oldalon
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt