Magyarországon eddig nem tapasztalt, legalább öt napig tartó hőségre figyelmeztetett az ÁNTSZ tegnap, az országos tiszti főorvos vasárnapra 2. fokozatú, hétfőtől csütörtökig pedig 3. fokozatú hőségriasztást adott ki.
Páldy Anna, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet megbízott főigazgató-helyettese lapunknak elmondta: a meteorológiai szolgálat előrejelzései alapján az átlaghőmérséklet tartósan meghaladja a 27 fokot, és jelentősen megemelkedik a UV–B sugárzás is. A szakember elmondta: a legfontosabb, hogy hűtsük a testünket, és vízzel, gyümölcslevekkel, levesekkel, görögdinnyével pótoljuk az elveszített folyadékot, illetve sót. Tömény italt nem szabad fogyasztani, sört és bort pedig csak mértékkel. Kerülni kell a sok cukrot és a koffeint is, mert ezek vizet vonnak el a szervezetből.
Ajánlatos egy-két órára valamelyik bevásárlóközpontba húzódni, ez idő alatt a testünk lehűl annyira, hogy elviselje a kinti meleget. Ha léghűtést használunk, ügyeljünk arra, hogy a kinti és a benti hőmérséklet közötti különbség ne legyen több 8-10 foknál, mert az megviseli a szervezetet. Sötétítsük el az ablakokat, csak késő este, éjszaka szellőztessünk. Érdemes naponta többször zuhanyozni, hűtsük a tarkónkat, a lábunkat – figyelmeztet a szakember.
A fejfedő és az UV–B sugárzástól védő, legalább 15 faktoros naptej állandó használata szintén nagyon fontos. A kánikula fokozottan veszélyezteti a kisgyermekeket, illetve az idős embereket, akik kevésbé érzékelik a hőt és a szomjúságot, így könnyebben kiszáradhatnak. Utóbbiaknál a tartósan magas hő szív- és érrendszeri panaszokat okozhat, és jó tudni, hogy bizonyos gyógyszerek, például nyugtatók, altatók csökkentik a szomjúságérzetet. A szabadban fizikai munkát végezni és sportolni még a fiatalabbaknak is csak módjával ajánlott.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le