Európa az egyetlen kontinens a földön, ahol folyamatosan csökken a népesség száma, míg a túlnépesedés problémájával világviszonylatban kell szembenézni – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutató Intézetének a népesedési világnap alkalmából tartott tájékoztatóján.
Albánia kivételével nincs olyan európai ország, ahol a termékenységi mutató – az egy nő által szült gyermekek száma – elérné az egyszerű reprodukcióhoz, azaz a népesség újratermeléséhez szükséges szintet. A rendkívül alacsony európai termékenység a volt szocialista országokban bekövetkezett rendszerváltozás után alakult ki. A társadalmi és gazdasági változások, valamint a családpolitikai intézkedések miatt elbizonytalanodott fiatalok a családalapítás és a gyermekvállalás elhalasztásával reagáltak. Ennek megfelelően Magyarországon is folyamatosan csökken a születések száma, stagnálásra is csak akkor lenne esély, ha nőnének a termékenységi mutatók. Az ötvenes évek Ratkó-korszakában bekövetkezett gyermekbumm 1974–78 között megismétlődött, így a 90-es évekre is ennek folytatását várták, ám 1995–96-tól Magyarországon folyamatosan csökken a gyermeklétszám. A vállalt gyermekek számát szignifikánsan csökkentik a ritkuló házasságkötések, valamint az élettársi kapcsolatok kialakulása és terjedése is.
A népesedési világnapot július 11-én tartják, mivel számítások szerint 1987-ben július 11-én érte el a föld népessége az ötmilliárdot – ez a szám jelenleg 6,6 milliárd. A világnapot kijelölő ENSZ idén a férfiak nőkkel szembeni felelősségvállalására hívja fel a figyelmet, mivel gyakran az apák döntik el például azt, hogy leányuk a házasságot vagy a továbbtanulást választhatja-e.
Juhász Imrét jelölte ombudsmannak az államfő
