Lélekszám

S Z Ó L Ó

2007. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szállóige lesz lassan, hogy fogy a magyar. S mint a szállóigéket általában, vagy elolvassuk, vagy eleresztjük a fülünk mellett, netán elmerengünk rajta néhány percig, de semmi esetre sem vesszük komolyan. A többség úgy van vele, mint a globális felmelegedéssel: hiszi is, meg nem is; s valahogy a negyven fokot is ki lehet bírni.
És majd az ötvenet? Tudjuk persze, az elképzelhetetlen. Legfeljebb a Szaharában…
Ma még azt sem akarjuk elhinni, hogy évtizedek múltán a Kárpát-medencei magyarság létszáma nyolcmillió alá eshet, s a lakosság zömét a támogatásra szoruló öregek alkotják majd. (Szándékosan nem nyugdíjasokat írunk, mert az a kor mindenféle lesz, csak nyugalmas és díjazott nem.) A szállóigéket persze nem lehet ezért felelőssé tenni. Talán egyet tehetünk: keményebben fogalmazunk, nem csupán azt írjuk, fogy, hanem azt, pusztul a magyar.
Ezt igazolandó, több irányból közelíthetünk, az elnéptelenedő falvak, sőt tájegységek, a beteg társadalom tünetei, az állandósuló gazdasági és politikai válság felől. A legőszintébben mégis a rideg számok felelnek. Bár Magyarország lakossága „csak” 1981 óta csökken – egyre gyorsuló ütemben –, a termékenység egy híján ötven esztendő óta elégtelen a létfenntartáshoz. Demográfiai alaptézis, hogy a modern társadalmakban, ahol alacsony a csecsemőhalandóság, s a születéskor várható élettartam bőven hatvan év felett van, a népesség szinten tartásához az átlagos gyerekszámnak (az egy nőre jutó szülések számának) társadalmi átlagban legalább a 2,1-et el kell érnie. Magyarországon négy év (1974–1977) kivételével ez a feltétel 1958 óta nem teljesül. A rendszerváltás, vagy ahogyan sokan találóan nevezik, a módszerváltás korszaka mélyítette a válságot. A termékenység nyolc év alatt 1,9-ről 1,3-re zuhant, s már lassan egy évtizede stagnál.
Sőt valószínűleg ez is csak a múlt. A Központi Statisztikai Hivatal e héten publikált adatai rémisztőek. Erős a gyanú, hogy a termékenység tovább csökkent. Az előzetes adatok szerint 2007 első öt hónapjában – ezerre kerekítve – 39 ezer gyermek született, és 57 ezren hunytak el. A fogyás tehát 18 ezer fő. Előrevetítve éves szinten a születések száma 93, a halálozásoké 137 ezer, a fogyás pedig 44 ezer lehet. Ezen adatokat eddig csak egyetlen esztendőben, 1999-ben múltuk felül, illetve alul: 95, 143 és 48 ezerrel. A különbség az elmúlt évvel összehasonlítva is mellbevágó. Idén az első öt hónapban 3 százalékkal, 1200-zal kevesebb gyermek született, és 2,3 százalékkal, 1290-nel többen haltak meg, mint 2006 azonos időszakában. A házasságkötések száma pedig történelmi mélyponton áll: alig haladja meg a 12 ezret, ami 10 százalékkal, kevesebb, mint tavaly ilyenkor.
Vessük össze a rideg számokat a forró témákkal: a 18 év felett engedélyezendő művi meddővé tétellel, a lombikbébiprogram megfojtásával, a homoszexuálisok házasságkötésével, az iskolák bezárásával, a nyugdíjrendszer közelgő összeomlásával, az egészségügyi rendszer piaci szempontú (értsd: a szegények kárára történő) átalakításával.
A számadatokból az is kiolvasható, megdőlt az elmúlt évtized sokat hangoztatott hazug tézise, miszerint az alacsony termékenység „kompenzálható” az élettartam emelkedésével. Egyrészt ez eleve csak ideig-óráig igaz – nonszensz, hogy nyolcvanévesen is aktív legyen a népesség –, másrészt a születéskor várható élettartam inkább csökken, mint növekszik. Azonnali cselekvésre lenne szükség, de aki felemlegeti, hogy fogy a magyar, az mindjárt átlépi a politikai korrektség határát. Ebből következik a téma elhallgatása és a közöny.
Szemben a felmelegedéssel, a népesedési fronton még ingadozások sincsenek. Ráadásul a probléma lokális. Csupán kontinensünkön általános. Nem csak a kánikulától szenved a vén Európa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.