Napsugárzás: megerősített védelem

Tegnap nem csupán a hőség volt rendkívüli, de a napsugárzás ereje is. Az erős UV–A-, UV–B-sugárzás nemcsak a bőrre, hanem a szemre is ártalmas: kötőhártya-megbetegedéseket, sőt szürkehályogot is okozhat. Az unióban az Európai Bizottság nyomására új, közérthető és a csalásokat nehezítő címkézési rendszert vezettek be a napvédő termékeken.

2007. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kötőhártya-megbetegedéseket okozhat, és a szürkehályog kialakulásában is jelentős szerepe lehet az erős napfénynek, főként az UV–B-sugárzásnak – tájékoztatta lapunkat Süveges Ildikó, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának professzora. Elmondta: az utóbbi években látványosan megnőtt a szürkehályog-megbetegedések száma, amiben – bár még nem bizonyították be minden kétséget kizáróan – szerepe lehet az ózonlyuk hatására megerősödött UV–B-sugárzásnak. A világ több országában már tíz éve kutatják a sugárzás szemre gyakorolt hatásait. A vizsgálatra vállalkozók, főként olyanok, akik fokozottan ki vannak téve a nap ártalmainak – például hajón, szántóföldön, építkezésen dolgoznak – éveken át viselnek a hajtókájukon egy olyan eszközt, amely a sugárzás erősségét méri. A multicentrikus kutatásban részt vesz többek között Ausztrália, ahol rendszeresen figyelmeztetik a lakosságot arra, hogy az egészség károsodása nélkül mikor mennyit tartózkodhatnak a napon – nemritkán csak tíz percet javasolnak –, de Finnország is, ahol viszont lényegesen kevesebb a napsütéses órák száma. A Föld szegleteiben rögzített értékeket összehasonlítják. A végleges eredményre még körülbelül egy évtizedet kell várni.
A szürkehályog a látás romlásával, a színek elvesztésével, a kontrasztérzékenység csökkenésével jár. Műtéttel gyógyítják, amelynek során a lencse tokjából egy ultrahangos készülékkel eltávolítják a lencse belsejét, és helyébe műlencsét ültetnek. A beavatkozás minősége az utóbbi években nagymértékben javult, nem csupán az igen érzékeny készülékeknek köszönhetően, hanem azért is, mert a betegek sokkal korábban fordulnak orvoshoz, mint régen – fűzte hozzá a szakorvos. Éppen ezért nő a megfelelő szem- és bőrvédő eszközök közegészségügyi jelentősége. Ezt felismerve az Európai Bizottság fellépése nyomán az idén nyártól már egyszerűbb címkézési rendszert alkalmaznak a napvédő készítmények húsz százalékának csomagolásán. Új UV–A-logó lesz rajtuk, és már nem fognak olyan megtévesztő kifejezéseket tartalmazni, mint „napfényblokkoló” vagy „teljes védelem”.
A bizottság a tagállamokkal közreműködve információs kampányt indít azért, hogy elmagyarázza az új címkézési rendszert, másrészt tudatosítsa az emberekben: a napvédő készítmények használata önmagában nem elégséges a nap ultraibolya-sugárzása elleni védelemhez.
Meglena Kuneva uniós fogyasztóvédelmi biztos elmondta: „Ha megfelelő módon használjuk a napvédő készítményeket, azok segíthetnek a bőrrák elleni védelemben, de önmagukban nem elegendők.”
Ajánlottak további óvintézkedések is, például „ne maradjunk túl sokáig a napon, húzódjunk az árnyékba, amikor a legerősebb a napfény, viseljünk sapkát, kalapot és napszemüveget” – tette hozzá Markosz Kiprianu egészségügyi biztos.
A gyártóknak ezentúl fokozatosan át kell térniük az egységesített, közérthető kifejezésekre – mint az alacsony, közepes, nagyfokú, nagyon magas fokú védelem – a hagyományos fényvédő faktorok említése mellett, hogy megkönynyítsék a megfelelő napvédő szer kiválasztását.
Ami az UV–A-t és az UV–B-t illeti: az UV–B-sugárzás az úgynevezett „leégés” kiváltója, az UV–A-sugarak a bőr idő előtti elöregedéséhez vezetnek, és az immunrendszer működését zavarják. Mind a kétféle sugárzás nagyban növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. A „fényvédő faktor”, azaz a „Sun Protection Factor”, SPF csak a leégés fokára vonatkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.