Szándékosan teszik tönkre a Volánokat?

A Volán-társaságok mesterséges tönkretételével a már előre eltervezett privatizációnak kíván utat nyitni a kormány – állítja a Közúti Közlekedési Szakszervezet. Az érdekvédők azért tiltakoznak, mert egy július elsején életbe lépett törvény úgy szabályozza az állam által nyújtott utazási kedvezményeket, hogy a támogatásnak csak egy részét téríti meg a szolgáltatóknak.

2007. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milliárdos veszteséget okoz a kormány a Volán-társaságoknak, és ezzel veszélyezteti a tömegközlekedés fenntartását – jelentette ki a Közúti Közlekedési Szakszervezet elnöke. Korcsolayné Kovács Krisztina lapunknak elmondta, hogy az Országgyűlés június 25-én fogadta el a fogyasztói- ár-kiegészítésről szóló törvény módosítását, amelyben átalakították a kedvezmények rendszerét. A módosítás valós célja a megszorítás, amely a Volán-társaságokat – és azok munkavállalóit – hozza hátrányosabb helyzetbe.
Az új törvény ugyan megfogalmazza azt a célt, hogy az állam által nyújtott utazási kedvezmények miatt keletkezett bevételkiesést ellentételezni kell, de a számszerű szabályozásból kiderül: a kormány ennek valójában nem kíván eleget tenni. A szakszervezeti vezető egy konkrét példával érzékeltette ezt. A 30 kilométeres utazási távolság esetén a havi bérlet ára 18 ezer forint. A 67,5 százalékos kedvezmény igénybevételekor az utas csak 5850 forintot fizet. Mivel a törvényben meghatározott fogyasztóiár-kiegészítés 9474, a tényleges árbevétel csak 15 324 forint, a veszteség tehát bérletenként 2676 forint. A 90 százalékos kedvezmény esetén pedig a veszteség 3570 forint. Amennyiben a fogyasztóiár-kiegészítést a jelenlegi formájában tartják fenn, az sok százmillió forintos veszteséget okoz a Volán-társaságoknak. Az erre az évre becsült bevételkiesés az összes Volán-társaság esetében mintegy négymilliárd, egy teljes évben pedig 8,3 milliárd forint.
Nehéz józan ésszel felfogni, hogy mi volt a kormány célja a törvénymódosítással – mondta a szakszervezeti vezető. A tulajdonos ÁPV Zrt. folyamatosan arra ösztökéli a Volán-cégeket, hogy eredményesen gazdálkodjanak. Ennek érdekében több társaság kényszerült ingatlanok eladására, autóbuszok kiárusítására, hogy a járműveket utána visszabéreljék. Ráadásul a Volán-társaságok közszolgáltatást végeznek. Ebben a helyzetben a kormány intézkedése nem magyarázható másként, mint hogy a Volánok mesterséges tönkretételével a már előre eltervezett privatizációnak kíván utat nyitni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.