Áll a bál Vácott a vízisportközpont ötletpályázata miatt, mert a város olyan terveket támogat, amelyekkel sem a helyi evezős- klub, sem a Göncöl Alapítvány, sem a lakosság nincs kibékülve. Az ügy pikantériája, hogy az önkormányzat által győztesnek kihozott pályázat mögött a Dunakanyar Térségi Fejlesztési Tanács áll, amelynek éppen Bóth János, Vác MSZP-s településvezetője az alelnöke.
A történet még az év elején kezdődött, amikor a váci evezősklub a Göncöl Alapítvánnyal karöltve megkereste az önkormányzat városfejlesztési és környezetvédelmi bizottságát, hogy a várossal közösen ki szeretnének írni egy ötletpályázatot egy Duna-parton létesítendő vízisportközpont és kilátó-csillagvizsgáló látványtervére. Az önkormányzat befogadta a javaslatot, és közösen 500 ezer forintból életre hívtak egy konzorciumot a pályázat lebonyolítására. Létrehoztak egy bíráló-bizottságot is.
Eddig a történetben semmi rendkívüli nincs, ám itt érdekes fordulatot vett a pályázat lebonyolítása. – Először egy olyan bírálóbizottság felállításáról volt szó, amelynek összetétele nekünk, ellenzékieknek is megfelelt, ám amikor a végső győztesről kellett szavazni, akkor a polgármester egy számára szimpatikusabb testületet hívott össze – emlékezett vissza Tomori Pál, a váci Fidesz–KDNP frakcióvezetője. A pályázatokat egyébként 2007. május végéig lehetett beadni, és a beérkezett munkákat a lakosság június 4. és 10. között tekinthette meg a helyi Göncöl Házban. A bírálóbizottság végül június 15-én hirdette ki a győztest. – A váciak a kiállítás egy hete alatt szavazhattak a pályázati munkákra, és így kinyilváníthatták véleményüket az ötletekkel kapcsolatban. Ezt követően a rendeletben előírt lakossági fórum megtartása nélkül a bírálóbizottság egy olyan pályázati munka mellett tette le a voksát, amely alig kapott szavazatot a helyiektől, és így a közönségversenyben az utolsók között végzett, továbbá sem a váci evezős-klub, sem a Göncöl Alapítvány nem támogatja – jegyezte meg Tomori Pál, aki hozzáfűzte, először nem értették a testület döntését, később aztán érdekes összefüggésekre jöttek rá, amelyek világossá tették az egyébként érthetetlen bizottsági állásfoglalást. – A DK-Vác nyertes pályamunkája ronda, igénytelen és nem hordoz magában semmi esztétikai értéket. Minden bizonnyal azért lett nyertes, mert tervezőjének személye megegyezik azzal a szakemberrel, aki korábban az önkormányzat megrendelésére tanulmányt készített egy jövőbeni Duna-parti csónakház megépítéséről. Ráadásul a két munka is komoly hasonlóságot mutat – világított rá az összefüggésekre az ellenzéki politikus, aki szerint az önkormányzat a pályázat kihirdetésekor tudhatta, hogy kit hoz ki végső győztesnek.
Most viszont patthelyzet alakult ki, mert az önkormányzat kitart a döntése mellett, amelyet az evezősklub és az alapítvány sem hajlandó elfogadni. Sőt, mindketten azt a pályamunkát támogatják, amelyre a lakosság is a legtöbb szavazatot adta. – A bírálóbizottság egy DK jelzésű pályázatot hozott ki győztesnek, nekünk viszont a Regatta tetszik jobban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy vagy a Regatta pályázatát szeretnénk vagy semmit – jegyezte meg Váci Károly, a helyi evezősklub elnöke, aki elmondta, a másik pályázat sem rossz, de ha választaniuk kell, akkor olyat szeretnének, amely nemcsak jó, de tetszik is nekik, ez pedig a Regatta.
A Göncöl Alapítvány kuratóriumi elnöke úgy látja, a bírálóbizottság politikai, hatalmi játszmák színtere lett. – A győztesnek kihozott pályázati munka az egyik legkevésbé kidolgozott, és a közönség egyáltalán nem tartotta megfelelőnek. Az a típusú bódé, ami lábakon áll – jegyezte meg Kiszel Vilmos, aki szerint a városban a közügyek meglehetősen alacsony színvonalon intéződnek, így nem biztos, hogy a lakosság véleménye feltétlenül számít majd a végső döntésnél.
Bóth Jánost, Vác MSZP-s polgármesterét lapzártáig nem tudtuk utolérni. Információink szerint az érintettek ma délután ötkor ismét egyeztetnek az ügyben.
Magyar Péter most Bicskén üvöltözött az emberekkel - videó