A „reformok” igazi arca

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az év első felében csaknem nyolc százalékkal nőtt a csecsemőhalálozás az egy évvel korábbi időszakhoz képest. Mészáros József, a csecsemő- és gyermekgyógyászat szakfelügyelője szerint az okok között az egészségügy átalakítása, a fejlesztések elmaradása és az általános bizonytalanság áll.

Munkatársunktól
2007. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen év alatt nyolc százalékkal növekedett a csecsemőhalálozás. A Központi Statisztikai Hivatal adatain nem lepődött meg Mészáros József, a csecsemő- és gyermekgyógyászat országos szakfelügyelője, aki a Népszabadságnak azt mondta: az okok között az áll, hogy szervezetlenné vált a terhes- és csecsemőgondozás mellett a koraszülött-ellátás, és leépítették a szülészeteket is. A szakember – az egészségügy reformjára utalva – az „elmúlt fél év” bizonytalanságait is a kiváltó körülmények között látja. Mészáros úgy nyilatkozott: a kidolgozatlan reform fenekestül borította fel az ellátás rendjét. – Már most látszik annak következménye, hogy a szakmát teljesen kihagyták az átalakításból – mondta Mészáros József. Nagyon sok csecsemő még azelőtt hal meg, hogy a világra jönne, ez pedig Mészáros szerint a terhesgondozás problémáira hívja fel a figyelmet. Budapesten tízezer gyermek született olyan kórházban, ahol nincs gyermekgyógyászat; ezen belül a budai oldalon egyáltalán nincs ilyen intézmény. A kórházi helyek közelmúltbéli elosztásakor ugyanis számos olyan egészségügyi intézet kapott szülészeti ágyakat, ahol ehhez nem voltak meg a megfelelő feltételek.
Más, megfelelő gyermekgyógyászattal rendelkező kórházaktól viszont elvettek szülészeti ágyakat, vagy az intézményeket lényegében megszüntették. Ilyen volt a Schöpf-Merei kórház vagy a Budai Gyermekkórház, amely 2008-tól jogutód nélkül szűnik meg. A csecsemőhalál leginkább a közép-magyarországi régiót sújtja. A kormány azt vállalta, hogy 15 év alatt a felére csökken a gyermekhalálozás.
*
– Drasztikusan romlottak a csecsemők életesélyei, és ez a KSH legfrissebb jelentéséből is látszik – reagált a hírre tegnap a Nagycsaládosok Országos Egyesülete. – Amióta csak megkezdődött az egészségügyben a reformnak nevezett káosz, többször is figyelmeztettük az illetékeseket: életveszélyes kísérletezés áldozatai vagyunk. Most már egyértelmű, hogy emiatt halottaink is vannak, csecsemők is. Ők a rombolás, az egészségügyön ész nélkül végrehajtott csonkolás áldozatai – fogalmazott Morvayné Bajai Zsuzsanna elnökhelyettes és Török Ádám főtitkár, követelve a valódi felelősök megnevezését és azt, hogy „végre szakemberek vegyék kezükbe az egészségügy irányítását”.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy vélte, a kormánynak vissza kell vonnia az egészségügyet szétziláló intézkedéseit, mert a döntések mögött sem szakmai, sem társadalmi támogatottság nincs.
Szijjártó emlékeztetett arra, hogy a kormány intézkedései kórházak, kórházi osztályok bezárását, valamint kórházi ágyszámcsökkentést eredményeztek. Mint mondta, e változások jellemezték a szülészeti és csecsemőosztályokat is. A politikus úgy vélte, ezek a problémák világosak, nem kell hónapokat várni arra, hogy kiderüljenek a rendszer hibái. Ezzel a megjegyzéssel emlékeztetett Horváth Ágnes egészségügyi miniszter múlt heti kijelentésére, miszerint az átalakítás bevált, de hónapok múltán „valamifajta felülvizsgálatra esetleg sor fog kerülni”.
A szakminisztérium a távirati irodához eljuttatott közleményében viszont életszerűtlennek nevezte azt a vélekedést, amely szerint a féléves statisztikák esetleges romlásáért az egészségügy átalakítása tehető felelőssé. A minisztérium közleménye nehezen értelmezhető annak tükrében, hogy Horváth Ágnes múlt pénteken egy öt hónapos adatra hivatkozva mondta azt, hogy „a kormányzat reformjainak köszönhetően javult az egészségügyi ellátás színvonala”. Akkor megkérdeztük a szaktárcát, hogy mire alapozta szavait a miniszter, s válaszul egy egyoldalas táblázatot kaptunk, amely szerint öt hónap alatt tíz százalékkal kevesebben kaptak infarktust.

Semjén Zsolt az üzleti modell ellen. A Kereszténydemokrata Néppárt levelet küldött hét biztosítótársaság vezetőjének, amelyben arról tájékoztat, hogy a párt a társadalmi szolidaritáson alapuló nemzeti kockázatközösség híve, és kormányra kerülése esetén visszaállítják ezt a rendszert. Semjén Zsolt elmondta: minden törvényes eszközzel meg fogják próbálni megakadályozni a szolidaritásalapú társadalombiztosítás „szétszedését”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.