Az ökológiai élelmiszerek előállításánál is használnak bizonyos adalékanyagokat, de ezek nélkül nem lehetne előállítani, vagy tartósítani azokat. Jó néhány E számmal jelölt vegyület egyáltalán nem kerülhet a bioételekbe, ilyenek például az ízfokozók, színezékek, mesterséges édesítőszerek és a mesterséges stabilizátorok.
Roszik Péter, a Biokontroll Hungária Kht. ügyvezetője elmondta: a biotermékek fogyasztásánál nem kell számolniuk a vásárlóknak a toxikus hatásokkal. A guargumiügy azonban árnyékot vetett a biotermékekre is, mert egy csokoládés italt ki kellett vonni a forgalomból. Ebben az esetben a dioxin a rossz tárolás miatt kerülhetett bele a guargumiba. A több száz „E” élelmiszeradalékból mindössze 43 (mint például az aszkorbinsav) alkalmas arra, hogy a biotáplálékba kerüljön. Alkalmazásuknak szigorú szabályai vannak, s fel kell tüntetni az anyagok nevét és mennyiségét, valamint az élelmiszert ellenőrző szervet és kódszámát. Roszik Péter hangsúlyozta: az Európai Unió előírása szerint évenként ellenőrizni kell a bioélelmiszerek tárolását és szállítását a gazdaságokban, az üzletekben és a terjesztőknél. Egy élelmiszer csak akkor kaphat bio minősítést, ha 95-100 százalékban bioalapanyagokból készül, s az előállításánál nem használtak szintetikus anyagot, toxikus növényvédő szert, génmanipulált növényszármazékot, s nem kezelték sugárzással a területet. A kártevőket kézzel szedik össze vagy természetes eredetű szerrel permetezik. – A biokultúra legnagyobb hódolója Európában Nagy-Britannia, ahol az élelmiszerek egynegyede biotermék, Dániában a gyerekeket hároméves korukig csak biotáplálékkal etetik – tette Roszik Péter.
Veszélyes alkotó a tésztában. Időközben hat gluténmentes termékét hívta vissza a dunaföldvári Ihász pékség, miután a múlt héten kiderült: a gyártásukhoz használt guargumi dioxintartalma eléri az egészségügyi határértéket – tájékoztatta lapunkat Ihász Kornélia cégvezető. Elmondta, hogy az országban lehetséges dioxinszennyezések hírére a forgalmazóval, illetve a megyei állat-egészségügyi hatósággal közösen úgy döntöttek, hogy megvizsgáltatják a stabilizátort. Az eredmények a múlt héten készültek el, akkor tájékoztatták kereskedelmi partnereiket a viszszahívásról. Hozzáfűzte: az információt, az áru pontos adataival, lejárati idejével egyetemben honlapjukon is feltüntették, azóta magánszemélyek is folyamatosan küldik vissza a gyanúba keveredett terméket, amelynek a vételárát és a szállítási költségét jóváírják.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben