Egyre fogy az ország lakossága

Az első fél évben 1500-zal kevesebb gyermek született, és 300-zal több lakos halt meg, mint a tavalyi esztendő azonos időszakában – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből. A felmérés arra is rámutat, évtizedek óta nem volt ilyen kevés a házasságkötések száma, mint az év első hat hónapjában. Bár egy esztendő adatai nem mutatják egészében a népesség körében lejátszódó folyamatokat, a „részeredményekre” jó lesz odafigyelni.

Pilári Darinka
2007. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezer lakosra 9,4 élveszületés és 13,5 halálozás jutott az elmúlt fél évben – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentésében. A hivatal által a nap statisztikájának nevezett kimutatás rávilágít, hogy január és június között 46 718 gyermek született és 67 138 lakos hunyt el. A magyar népességnek ez a természetes fogyása jóval eltér a 2006 első fél évében tapasztalttól. A vizsgált fél évben a természetes fogyás 20 420 fő, amíg a tavalyi azonos időszakban 18 633 fő volt.
– Több mint 25 éve fogyunk – mondja Morvayné Bajai Zsuzsanna, aki nem titkolja: egyáltalán nem lepődik meg az adatokat hallva. A Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökhelyettese úgy látja, az, hogy kevesebb gyermek születik, arányos a házasságkötések alacsony számával. – Fontos a családalapítók számára a gyermekvállaláshoz az, hogy amit terveznek, azt meg is tudják valósítani – magyarázta.
A KSH-adatok azt mutatják, soha az elmúlt évtizedekben nem volt ilyen kevés a házasságkötések száma az év első hat hónapjában, mint az idén. A jelentés szerint január és június között 16 830 házasságkötés történt, 1260-nal, azaz hét százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Ezzel párhuzamosan a válások számának növekedése is jellemzi a társadalmi mutatókat.
Harrach Péter, a KDNP alelnöke az adatok tükrében a legfontosabb szempontnak a gyermekvállalási kedv felkeltését tartja. – Mielőtt szülői feladatra vállalkozna egy pár, elengedhetetlen a biztonság, a kiszámíthatóság megléte – mondta a kereszténydemokrata politikus, majd hozzátette: ezek a körülmények hiányoznak ma, a fiatalok félnek a jövőtől. – Egységes kormányzati koncepcióra lenne szükség a családpolitika terén, amelyben részt kap az otthonteremtés, a kisiskolások biztonsága és a munkahely biztonsága egyaránt – fogalmazott Harrach Péter.
A népesség lélekszáma a szóban forgó időszak végén 10,055 millió fő volt, ami a nemzetközi vándorlás miatt „csak” 11 000 fővel csökkent tavalyhoz képest. Egyes, a jövőről szóló felmérések azonban úgy szólnak, a várható létszám 2021 elején 9,720 millió fő lesz. A népességcsökkenés pedig területi viszonylatban is általánossá válik.
Korábbi tanulmányok szerint a megoldások fő iránya a népesség kapcsolati kultúrájának rehabilitációja lenne. A népesség növekedésének egyik letéteményese az egészséges, boldog, őszinte és bizalomteli kapcsolatokra képes felnőtt ember. A családon kívül pedig az iskolarendszer az a hely, ahol az úgynevezett rehabilitáció széles rétegeket érintve megtörténhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.