Jönnek, mennek a cégek

Míg tavaly az első fél évben 1043 építőipari cég került felszámolás alá, és 357-et szüntettek meg végelszámolással a tulajdonosok, addig idén már 1174 felszámolásra jutó és 553 végelszámolás alá eső társaságról szólnak a statisztikák – állapította meg az Opten Kft. A közzétett adatok szerint egyre több építőipari cég ellen indul felszámolási eljárás, s gyorsan nő a végelszámolt cégek száma is. Mindeközben az egyébként is népes vállalkozások további gyarapodása figyelhető meg.

2007. 08. 21. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koncentráció helyett fluktuáció figyelhető meg az építőiparban. Mint arra az egységes on-line követelés-nyilvántartó rendszert működtető Opten Kft. felmérése rámutat, az ágazat – meglepő módon – a logikus koncentráció helyett a működő cégek számának növekedésével válaszol a megrendelésállomány csökkenésére: míg tavaly az első fél évben 60 703 működő céget tartottak nyilván az ágazatban, addig 2007 első felében már 61 487-et. A társaság felmérése megállapította azt is, hogy eközben a nyilvántartásból törölt cégek száma is rekordot döntött. Tavaly az első fél évben 1043 építőipari vállalat került felszámolás alá és 357-et szüntettek meg végelszámolással a tulajdonosok, 2007-ben pedig már 1174 felszámolásra jutott, s 553 végelszámolás alá eső cégről szólnak a statisztikák.
A felmérés szerint az építőiparban a működő és a valamilyen eljárás alá kerülő társaságok száma nem mindig mutat párhuzamosságot az ország konjunkturális helyzetével. – Legutóbb például 2000 második és 2001 első fél évében volt tapasztalható egy nagyobb végelszámolási hullám, holott ezt az időszakot a közgazdászok még az egészséges növekedés éveinek tekintették – emelte ki az Opten felmérése.
– Olyan versenyfeltételeket diktál az ipar, s ennek megfelelően olyan ajánlatokat tesznek a vállalkozások, amelyeket jószerével lehetetlen teljesíteni, hacsak nem fizetnek az alvállalkozóknak vagy a beszállítóknak. A borítékolható fizetésképtelenségre pedig a felszámolás lehet a válasz, a tevékenység folytatásához viszont elég egy új céget alapítani – mutatott rá érdeklődésünkre Tóth Tamás, az Opten Kft. ügyvezetője. A szakember szerint is az úgynevezett projektcégek születése, majd felszámolása az egyik legfőbb tényezője a meglehetősen nagy építőipari fluktuációnak, amelyet a lánc- és körbetartozások okoznak. Mint mondta, a hazánkkal hasonló méretű Ausztriában például mintegy 25 000 építési vállalkozó biztonsággal ellátja a piacot szakemberrel és infrastruktúrával, hazánkban azonban számos olyan vállalkozás vagy egyéni vállalkozó van, amelyek éves forgalma még a 10 millió forintot sem éri el. – A rendkívül aránytalan piaci megoszlás, az építőiparban tapasztalható visszaesés, valamint az ezek folytán is tovább burjánzó körbetartozások és lánctartozások vélhetően még jó ideig fenntartják az építőipari vállalkozások rendkívül nagy számát. Az egyébként ésszerű koncentráció helyett tehát továbbra is a cégek és nem a tényleges szereplők cserélődésére kell felkészülnünk – szögezte le az Opten szakembere, aki hozzátette: a felmérésben az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium rendelkezésre álló, a cégek fő tevékenységét mutató adataira támaszkodtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.