Hamarosan tárgyalja a főváros közgyűlése a vagyongazdálkodási főpolgármester-helyettes előterjesztését arról a három ingatlanról, amely a kormányzati negyednek helyet adó területen található. A Hagyó Miklós által jegyzett dokumentum szerint a MÁV Zrt. és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) közötti adásvétel által érintett 12 ingatlan „közül háromra illeti meg a fővárosi önkormányzatot elővásárlási jog: a 28224/16 helyrajzi számú, 15 907 négyzetméter területű telek adott hányada s a 28224/17, 7396 négyzetméteres, illetve a 28224/26, 1315 négyzetméteres alapterületű ingatlan”. Az 1991-es, „egyes, állami tulajdonban lévő vagyontárgyak önkormányzatok tulajdonába adásáról szóló” törvény szerint a Ferdinánd híd a főváros tulajdonába került.
A három érintett ingatlanon a Ferdinánd híd tartószerkezetei találhatók, ám ezek ingatlan-nyilvántartási szempontból rendezetlenek – állítja az előterjesztés. A polgári törvénykönyv vonatkozó szakasza alapján a fővárost elővételi jog illeti meg a három telekre. Az első telek nettó ára 1,33, a másodiké 1,54, a harmadiké 0,11 milliárd forint. Az ingatlanok együttes bruttó vételára 3,5 milliárd forint.
A lapunk birtokába került információk szerint a főváros igyekszik majd kihasználni az abból adódó előnyöket, hogy gátolhatja, illetve késleltetheti a kormányzati negyed MÁV-tulajdonú telkeinek az átadását az államot képviselő KVI számára. Mindezt annak ellenére teszi, hogy az előterjesztés azt javasolja a közgyűlésnek, ne gyakorolja az elővásárlási jogát.
A főváros bejelentkezésével újabb, sajátos érdekekkel rendelkező szereplő tűnt fel az eredetileg kétszereplősre tervezett folyamatban. Mint tegnapi számunkban megírtuk, a Demján Sándor az általa tulajdonolt West End Beruházó Kereskedelmi Zrt. révén földhasználati joggal bír a Ferdinánd híd körzetében. A lapunkban megjelent információt tegnap cáfolni igyekezett a beruházó képviselője. – Semmilyen módon nem befolyásolja a kormányzati negyed megvalósítását az a két telek, amelyen a Demján Sándor által tulajdonolt West End Beruházó Kereskedelmi Zrt.-nek földhasználati joga van – mondta a FigyelőNetnek Láng Balázs, a kormányzati negyed projekt kommunikációs vezetője. Láng ugyanakkor elismerte, hogy a két telekre valóban van földhasználati joga Demján cégeinek, ám azt állította, ez nem akadályozza a beruházást.
Nem kizárt azonban, hogy további tulajdonosok, illetve különféle, a tulajdonost korlátozó jogokkal jelentkezők is igényekkel lépnek fel a kormányzati negyednek szánt telkek kapcsán.
Miként lapunk korábban megírta, a MÁV ingatlangazdálkodási igazgatója által készített szakmai anyag szerint az állami cég saját „földhivatalában” vezetett nyilvántartások hiányosak, az ingatlanok jogi helyzete rendezetlen, nincs professzionális szakmai ismeretekkel rendelkező ingatlankezelő szervezet. Mindezek következtében a MÁV belső ingatlan-nyilvántartása és a hivatalos, állami földhivatali nyilvántartás adatai gyakran eltérnek egymástól. Ennek többek között az lehet az oka, hogy a vasúttársaság alacsonyabb rangú tisztségviselői – például akár maguk az állomásfőnökök is – köthettek szerződéseket az állomások területén működő vállalkozásokkal. Az évekkel, évtizedekkel korábban készült megállapodások kedvezményezettjei most előállhatnak pecsétes papírjaikkal, s követelhetik elővásárlási vagy egyéb jogaik érvényesítését.
Túlzsúfolt nyaralóvonatok. Kísérje fokozott figyelemmel a nyaralásból hazatérő gyermekeink vasúti utaztatását a MÁV Start Zrt. – ezt kéri a cég elnök-vezérigazgatójától, Mosóczi Lászlótól az Országos Szülői Szervezetek Egyeztető Fóruma nyílt levelében. Azt kérik a MÁV személyszállításért felelős cége vezetőjétől: a vasút kapcsoljon több kocsit a szerelvényekhez, hogy a gyermekeknek ne kelljen állva vagy a padozaton, csomagjaikon ülve utazni több száz kilométeren keresztül – mindezt a diákkedvezmények csökkentése és a menetjegyek árának jelentős emelése után. Ha a MÁV Start Zrt. nem tud kellő számú ülőhelyet biztosítani a nyaralásból hazautazó diákoknak, akkor fizesse vissza a menetjegy árát a balesetveszélyes helyzetben, állva utazó diákoknak – követelik a szülők.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő