Polgármestert választanak Bátonyterenyén

Időközi polgármester-választást tartanak augusztus 12-én, vasárnap a Nógrád megyei Bátonyterenyén, mert a város szocialista polgármestere tavasszal idő előtt távozott a település éléről. Vanya Gábor hivatalosan azért mondott le a polgármesteri székről, mert elfogadott egy másik megbízást. Mások szerint szocialista belharcok, a volt polgármester megosztó személye, megint mások szerint a volt MSZP-s városvezető meggazdagodása állhat a távozás hátterében. Vasárnap hat jelölt csap össze a város polgármesteri székéért.

2007. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét végén kiderül, ki irányítja a következő több mint három évben a Nógrád megyei Bátonyterenyét. A választás tétje azonban nem csak a polgármesteri szék, mert ebben a végletekig kiélezett helyzetben a nagypolitika is kiemelt jelentőséget tulajdonít egy-egy komolyabb időközi megmérettetésnek. Ha ugyanis egyik vagy másik oldal jelöltje győzedelmeskedik, akkor az eredményt a parlamenti pártok minden bizonnyal az országos kommunikációban is felhasználják majd. A dolog érdekessége, hogy Bátonyterenyén, polgármester-választáson még sohasem nyert jobboldali jelölt. 1994-ben több mint 22 százalékot ért el a Munkáspárt jelöltje, míg a jobboldal bármilyen összefogásban indult is el, sohasem gyűjtött be 35,08 százaléknál több voksot. Most azonban, ismerve a közvélemény-kutató cégek országos pártnépszerűségi mutatóit, a polgári oldal abban bízik, a település életében először átveszik a város irányítását. Bátonyterenye egyébként azért maradt városvezető nélkül, mert április 30-án lemondott posztjáról a település szocialista polgármestere. Döntését április 26-án a képviselő-testület zárt tanácskozásán jelentette be. Vanya Gábor még az ülésen sietve leszögezte, lemondásának nincs politikai indítéka. – Azért mondok le polgármesteri megbízatásomról, mert elfogadtam egy másik felkínált lehetőséget, távozásomnak nem politikai oka van, csupán munkakörváltásról van szó – fogalmazott annak idején Vanya.
A hivatalos állásponttal szemben többek szerint azonban egészen más állhatott a távozás hátterében. Balázs Pál, az MSZP bátonyterenyei elnöke, a város egyik alpolgármestere a Nógrád Megyei Hírlapban a mérnök-közgazdász végzettségű Vanya lemondását korábban azzal magyarázta, hogy a polgármester március 23-án taggyűlésen jelezte, mellékállásban a mikroszaporító laboratórium kereskedelmi vezetőjeként szeretne dolgozni, de a tagság ehhez nem járult hozzá. Egy másik példa is azt bizonyítja, hogy lemondását megelőzően már a saját frakciója sem támogatta a távozó szocialista városvezetőt. Az április 18-i önkormányzati ülésen ugyanis leszavazták a polgármestert: azt az előterjesztést, hogy a város vegye vissza két középiskolája fenntartását a megyei önkormányzattól, két igen mellett 15 nem szavazattal utasította el a testület, saját javaslatát a polgármesteren kívül csak a helyettesítésével megbízott alpolgármester támogatta.
A városban is az az általános vélekedés, hogy belső pártharcok dúlhattak a helyi MSZP-frakcióban, mert Vanya Gábor az évek alatt Boldvai László, a szocialisták Nógrád megyei elnöke embereit leváltva, magához közel állókat ültetett pozícióba, és a megyében már bejáratott érdekkör helyett a Juhász Gábor országgyűlési képviselő nevével fémjelzett érdekszövetséget favorizálta. A bátonyterenyei ellenzék szerint több jel is arra mutatott, hogy Vanya nem csak amiatt mondott le, mert gazdasági területen dolgozik tovább. – Amikor Vanya Gábor 2002-ben először nyerte el a város polgármesteri székét, látszólag meglehetősen szerény anyagi körülmények között élt. Mára azonban ez a helyzet megváltozott, gyönyörű házat építtetett magának a város szélén, valamint a már említett mikroszaporító üzemben, a Nád MPS-H Kft.-ben a közelmúltban vásárolt édesanyja nevére csaknem 50 millió forintért 11 százalékos üzletrészt – jegyezték meg, hozzátéve: senki nem vitatja el, hogy a városban nagy ívű beruházások köthetők a most távozott polgármester nevéhez. Az már más kérdés, hogy ezek hogyan és milyen érdekeket sértve valósultak meg. Az ellenzék szerint Vanya távozásának a hátterében az is állhatott, hogy személye megosztotta a várost és bizonyos mértékben magát az MSZP-frakciót is. A helyi jobboldal szerint nem lehet szó nélkül elmenni amellett sem, hogy a közelmúltban egy ad hoc bizottság vizsgálta egy korábban megvalósult pályázat körülményeit is. – A települési részönkormányzatok megerősítéséről szóló pályázatunkat Lamperth Mónika akkori belügyminiszter 2005 decemberében hagyta jóvá, és látta el kézjegyével, és annak megvalósulásáról tavaly év végéig kellett beszámolnia a városnak. A pályázat végrehajtásának körülményei azonban többekben kételyeket ébresztettek, ezért az ügy kivizsgálására ad hoc bizottság jött létre. A bizottság „elvégezte” a munkát, az április 26-i képviselő-testületi ülésen a vizsgálat lezárult. A bizottság kormánypárti többsége leszavazta a két ellenzéki képviselőt, és a munkát berekesztette – fogalmazott korábban Kerekes László, az ad hoc bizottság ellenzéki tagja, a Fidesz–KDNP helyi frakcióvezetője.
Ami viszont biztos, a polgármesteri székért vasárnap hat jelölt száll ringbe. Az indulók: Juhász István Imre, Márki Tamás és Persik György (függetlenek), László Sándor (Magyar Kommunista Munkáspárt), Lavajné Dóka Éva (MSZP), Oláh Károly (Fidesz–KDNP). A jelöltek közül jelenleg csak Oláh Károly tagja a képviselő-testületnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.