Nincs szükség sem a honvédségen belül, sem azon kívül gárdákra, főleg nem politikai szervezetekhez, ideológiákhoz kötődő félkatonai szervezetekre – jelentette ki tegnap Szekeres Imre honvédelmi miniszter a Hősök terén rendezett tisztavatás és katonai parádé alkalmával mondott beszédében. A szocialista miniszter néhány nappal ezelőtt még üdvözölte a Honi Gárdára vonatkozó kezdeményezést. Sőt, augusztus 16-án a honvédelmi tárca vezetője akként fogalmazott: a szeptemberi parlamenti kezdés után megegyezhetnek a pártok a Honi Gárda felállításáról. „A Honvédelmi Minisztérium egyértelmű álláspontja, hogy szükség van egy, a honvédség rendszerébe illeszkedő, önkéntes tartalékos erőre – amely, ha kell, katonai szolgálatot is teljesíthet” – mondta néhány nappal ezelőtt Szekeres.
Ismert, a KDNP-s Simicskó Istvánnak volt az eredeti indítványa a Honi Gárda, amely önkéntesekből álló szervezet lenne, működését pedig törvények szabályoznák. A kereszténydemokrata politikus Szekeres Imre tegnapi szavaira reagálva lapunkkal azt közölte: mindenképpen fel kell építeni egy területi és önkéntes alapon működő tartalékos szervezetet, amelynek az elnevezésén természetesen lehet vitatkozni. Tartalékos gárdák valamennyi NATO-tagországban léteznek – tette hozzá Simicskó István, aki szerint eddig úgy tűnt: a szocialisták is szükségét érzik a szervezet létrehozásának. Az a kérdés, ki változtatta meg a miniszter álláspontját, s az szakmai alapon történt-e – jegyezte meg a KDNP-s politikus. Halász Zsuzsa, a kereszténydemokraták szóvivője mindezt annyival egészítette ki: fölöttébb furcsa Szekeres Imre kijelentése éppen augusztus 20-án, hiszen a Honi Gárda többek között katasztrófavédelmi feladatokat is ellátna. Emlékeztetett, hogy tavaly a kormány hibájából halt meg öt ember a nemzeti ünnepünk napján a viharban.
Eközben „Nem akarunk gárdákat!” feliratú táblával kezd aláírásgyűjtésbe az SZDSZ. A kisebbik kormánypárt élesen kikelt mind a Honi, mind pedig a Magyar Gárda ellen. Demszky Gábor úgy fogalmazott: „Az őszi zavargások idején mindannyian szemtanúi lehettünk, milyen az, amikor alkalmi gárdák dühöngenek a főváros utcáin. A lángoló autók, több száz millió forintos vagyoni kár, súlyos fizikai és lelki sérülések (…) mögött jobboldali pártok cinkos beleegyezése állt, pártvezérek militáns, a demokráciát semmibe vevő felhívásai szították a tüzet. A főpolgármester a Munkásőrséghez hasonlította a Honi Gárda gondolatát. Szerinte téved az, aki azt hiszi, hogy ha kicsit engedünk a militáns jobboldalnak, akkor visszaszorítjuk a szélsőjobboldal harci készültségét. Hozzátette, a lényegi különbség a Fidesz és a Jobbik álláspontja között, hogy az utóbbi nyíltan kimondja, amit gondol, a Fidesz pedig sunyin asszisztál hozzá.” Tom Lantos kijelentéséről, amely szerint ki kell tiltani a Magyar Gárda tagjait az Egyesült Államokból, s ennek érdekében lista készítését is garantálta az amerikai képviselő, Demszky úgy vélekedett: az USA belügye, hogy egy szervezethez való tartozásért megtagadják-e a vízumot. A főpolgármester itt nem állt meg, hanem így folytatta: nem lehet kizárni, hogy a Magyar Gárda tagjai veszélyt jelenthetnének Amerika biztonságára, nem tévészékházat elfoglalva, vagy autókat felgyújtva, „hanem akár robbantási kísérlettel”.
Vona Gábor, a Jobbik és a Magyar Gárda Egyesület elnöke lapunknak úgy reagált Demszky Gábor kijelentésére, hogy amíg az idős Tom Lantos mondatai betudhatók a nagy melegnek, addig Demszky Gábornak sürgős orvosi beavatkozásra lenne szüksége. Hozzátette: találkozót kér Sólyom László köztársasági elnöktől a Magyar Gárda ügyének tisztázására.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak