Amikor Viviane Reding, az unió távközlési biztosa közzétette, hogy bevezetik a barangolási díjak mérséklését eredményező szabályozást, kijelentette: hivatala árgus szemekkel vizsgálja majd, hogy a szolgáltatók nem igyekeznek-e az olcsóbb barangolási díjak miatt kieső bevételt máshol beszedni az ügyfelektől. A Fidesz szerint Magyarországon épp ennek lehettünk tanúi: a párt informatikai és telekommunikációs munkacsoportja által kiadott közlemény azt állítja, hogy „a közösségen belüli nyilvános mobiltelefon-hálózatok közötti barangolásról (roaming) szóló, 717/2007/EK számú uniós rendelet szellemiségével össze nem egyeztethető módon vitatható árképzést alkalmaznak. Tapasztalataink szerint már a szabályozás elfogadásának napjától megfigyelhető a belföldi díjszabás árainak akár 10 százalékos emelése.” Nyitrai Zsolt képviselő, a munkacsoport vezetője szerint ténykérdés, hogy a magyarországi szolgáltatók az elmúlt egy-másfél hónapban emeltek a belföldi percdíjakon, egyszer épp a közlemény kiadásának napján. A Fidesz a Nemzeti Hírközlési Hatósághoz (NHH) és a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul, hogy kiderüljön, nem szegtek-e szabályt a szolgáltatók ezzel a magatartással.
Bár az NHH-nak nem tartozik feladatai közé a kiskereskedelmi árak figyelése, mert a nagykereskedelmi árak csökkentésével igyekszik befolyásolni a piacot, de a www.tantusz.hu szolgáltató portál adatainak monitorozása révén tisztában van a kiskereskedelmi árakkal is. Az eltelt időben a hatóság nem tapasztalt olyan belföldi percdíjemelést, mint amilyenről a Fidesz-közlemény beszámolt – mondta el lapunk kérdésére Péterffy Gábor, az NHH kommunikációs vezetője. A hatóság szerint egyébként is életszerűtlennek tetszik az, amit a Fidesz állít, hiszen a mobiltávközlési piac épp az a területe a gazdaságnak, amit évek óta tendenciaszerűen árcsökkenés jellemez. A három szolgáltató kiélezett versenyben van az ügyfelekért, és épp ennek a versenyhelyzetnek a fenntartásán dolgozik az NHH. Péterffy Gábor elmondta, hogy még nem kapták meg a Fidesz panaszát, de ha megérkezik, piacfelügyeleti vizsgálatot indítanak a témában.
Lapunk megkereste a szolgáltatókat: a T-Mobile és a Vodafone azt közölte, az érintett időszakban nem emelte a percdíjakat. A Pannon lapzártáig nem reagált kérdésünkre.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!