Befellegzett a MÁV Hídépítőnek

Botrányos körülmények között bocsátotta el a felszámolás alatt álló MÁV Hídépítő Kft. a még alkalmazásban álló mintegy hetven dolgozójának túlnyomó részét.

2007. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkavállalók többhavi bére kifizetetlen, de nem kaptak pénzt tegnap, a munkaviszony felbontását rögzítő irat aláírásakor sem. A dokumentum egy későbbi időpontot jelöl meg a járandóságok – az elmaradt fizetés és a törvényesen járó végkielégítés – kiegyenlítésére.
A munkavállalók felháborodva tapasztalták, hogy nem jelent meg a telephelyen a cég tulajdonosát képviselő Gáti Ete ügyvezető igazgató, aki az év eleje óta soha nem válaszolt egyenesen a dolgozók kérdéseire, s másképpen tájékoztatta a szakszervezetet, illetve az üzemi tanácsot arról, hogy a tulajdonos Magyar Államvasutak Zrt. mit tervez a MÁV Hídépítővel, illetve mi a társaság szándéka a dolgozókkal. Utóbbiak közül különösen azok vannak most nehéz helyzetben, akik a cég munkásszállóján laktak idáig, de munkaviszonyuk megszűnésével nemcsak keresetüket veszítik el, hanem a fedelet is a fejük fölül.
*
Különösen azt nehezményezzük, hogy a MÁV Zrt., amely évtizedeken át munkáltatója is volt az itt dolgozók jelentős részének, most úgy viselkedik, mintha semmi köze nem lenne hozzánk. Még a végkielégítésünket is a bérgarancia-alapból akarja kifizetni, hogy a vasútnak az egész elbocsátás egy fillérjébe se kerüljön – mondta felháborodva Pális Imre, a felszámolás alatt álló cég volt középvezetője. – Heinczinger István vezérigazgató úr nem volt hajlandó szóba állni velünk, a sorsunkat firtató leveleinkre érdemi választ nem adott. Amikor mégis állásfoglalásra kényszerült, a Hídépítő vezetőire, menedzsmentjére tolta a felelősséget a cég veszteségeiért, holott a vezetőket, a felügyelőbizottság tagjait a MÁV-vezérkar nevezte ki. Pontosan tudták, hogy mi zajlik itt, és azt is tudták, miért tették – hallhattuk.
Az elégedetlenkedők pletykaszinten azt is mondogatják, hogy a MÁV Hídépítő bevételeinek egy része a menedzsment és azon keresztül a MÁV felső vezetésének egyes tagjaihoz vándorolt. Az egyik műszaki vezető munkatárs szerint köztudomású volt, hogy az igazgatók olyan alvállalkozókkal kötöttek szerződést, amelyek csak látszattevékenységet végeztek, a busás jövedelemből pedig visszaosztottak a cégvezetőknek.
– Ezek után felháborító, hogy a MÁV-vezérigazgatóság, amely mindezt elnézte, az egyszerű melósokat most, amikor szüksége van az ingatlanra, egyszerűen kirakja – mondta Remete Péter. A nyugdíjkorhatár közelében lévő szakember elkeseredésében nyílt levelet fogalmazott a MÁV-vezérigazgatóságnak. Eszerint „kft. formációba 1992-ben a MÁV kényszerített bennünket, ők nevezték ki az igazgatóinkat, a felügyelőbizottságot. Aztán jöttek az alvállalkozók, furcsa módon mindig ugyanabból az érdekkörből, beindultak a szivatytyúk, legalábbis ez a hír járja, s ezek a szivattyúk nem vizet szivattyúztak innen, hanem pénzt. Az alvállalkozók 10-12 fős brigádja például havi 10-13 millióért söprögetett az udvaron hosszú hónapokon át. Hogyan lehetséges az, hogy a MÁV Zrt. nemrég még meghirdetett, el akart adni bennünket, most meg köze sincs hozzánk? Hogyan lehetséges az, hogy a kormánynegyed céljára jó hétmilliárdért eladott MÁV-területre bejegyzett kft.-k összehasonlíthatatlanul nagyobb jogokkal rendelkeznek ott, mint mi, a hatvanéves múltunkkal itt, ezen az 5 hektáron – amely nemsokára ugyancsak eladó lesz a hírek szerint.”
Lapunk azzal a kérdéssel fordult a MÁV Zrt. kommunikációs osztályához, hogy mi a terve a cégnek a MÁV Hídépítő Kft. telephelyével, azzal az 5 hektáros telekkel, amely része a Rákosrendező pályaudvar 24,5 hektáros területének. A MÁV kérdésünkre még nem adott választ.

Utcán a dolgozók Kaposvárott is. Ha a Hankook Dunaújvárosban több milliárd forint állami támogatást kapott, úgy véljük, Kaposvár is megérdemel némi segítséget – reagált Szita Károly, Kaposvár polgármestere arra a hírre, mely szerint a megyeszékhelyen működő Coats Magyarország Kft. el kívánja bocsátani kétszáz dolgozóját. Mint arról már beszámoltunk, az egykori Cérnagyártó és Értékesítő Kft. a termelés gazdaságtalan voltára, jelesül a nyersfonal- és nyerscérnatermelés drasztikus visszaesésére hivatkozva döntött a leépítés mellett. Szita Károly állami segítségben bízik. Erre szerinte van is némi esély, tekintve, hogy Lamperth Mónika munkaügyi és szociális miniszter kaposvári illetőségű kormánytag.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.