Egészséges ivóvizet a kis falvaknak is

Hazánk legészakibb zugában, a Zemplén-Hegyköz kistérségben 42 kilométernyi vezetéket és tucatnyi műtárgyat épített a Vegyépszer vezette Vegyépszer Zrt.–Ke-Víz 21 Zrt. konzorcium azért, hogy tizenöt település egészséges, tiszta ivóvízhez jusson. A túlnyomórészt uniós pénzből készülő beruházást november közepén adják át a megrendelő önkormányzati társulásnak.

2007. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uniós tagságunk egyik alapvető vállalása, hogy az ország minden településén kiépítjük a csatornahálózatot. De akadnak még olyan szegletei az országnak, ahol a korszerű vízvezetékrendszer sem adott. Ez a helyzet a Zemplén-Hegyköz kistérségben is, ahol korábban részben regionális rendszerben, részben egyedi módon – a környékbeli patakok vizének ciszternákba gyűjtésével – oldották meg a vízellátást. A 30-40 éve több részletben épült azbesztcement csővezetékeknek sem az átmérője, sem az állapota nem alkalmas a víz továbbítására. További problémát jelent, hogy az egyedi vízellátással rendelkező településeken minőségi panaszok léptek fel, a víz magas arzén-, vas- és mangántartalma, biológiai és bakteriológiai jellemzői miatt szükségessé vált az ivóvíz minőségének javítása – mondta el lapunk kérdésére Szokolay Sándor területi főmérnök.
A helyzet megoldása érdekében a helyi önkormányzatok összefogtak, és 2003 májusában a kistérség 15 települése – Pálháza, Kovácsvágás, Bózsva, Filkeháza, Füzérkajata, Füzérkomlós, Nyíri, Füzér, Pusztafalu, Hollóháza, Felsőregmec, Vilyvitány, Füzérradvány, Kishuta, Nagyhuta – Füzér község önkormányzatának vezetésével, valamint a Zempléni Vízmű Kft. támogatása mellett pályázatot nyújtott be a program finanszírozására. A pályázatot még abban az évben elfogadták. A kiviteli terv alapján tavaly került sor – közbeszerzési eljárás keretében – a kivitelező kiválasztására. A közbeszerzési eljárás során különösen fontosnak ítélték, hogy ne sérüljön a környezet, és hogy biztosítsák az ivóvízellátás folyamatos ellátását. A közbeszerzési eljárásban a Vegyépszer Zrt. és Ke-Víz 21 Zrt. konzorciuma nyerte el a kivitelezés jogát. A szerződés aláírására tavaly novemberben került sor. Az ár 707,8 millió forint plusz áfa, a kivitelezőknek ez év novemberben kell átadniuk a munkát. A beruházást 90 százalékban európai uniós pénzből finanszírozzák.
Az ivóvíz minőségének javítását célzó munkák során összesen mintegy 42 kilométernyi ivóvízvezeték épült, ebből 8,8 kilométernyi rekonstrukció. Emellett nyolc nyomásfokozó-átemelőt, négy víztároló medencét létesítettek, beleértve a gépek, berendezések beszerelését, és kiépítették a központi elektronikus üzemirányítást is. A 250 milliméter átmérőjű vízvezeték 37,8 kilométeren át húzódik majd, 23 kilométer hosszan építenek 160 milliméteres, 11,5 kilométeren pedig 110 milliméter átmérőjű vezetéket – mondta el a területi főmérnök.
A munkálatok során a meglévő regionális ivóvízellátó rendszert fejlesztették tovább a sátoraljaújhelyi, jó minőségű vizet adó, szabad vízkészlettel rendelkező vízbázisra alapozva – mondta el Szokolay Sándor. Ennek keretében összekötő vezetéket építettek Sátoraljaújhely első számú vízműtelepének főnyomóvezetéke és a hegyközi főátemelő között. Onnan a meglévő ivóvíz-távvezetéket a rudabányácskai vezeték elágazásáig átépítették. Összekötötték Pálháza, Filkeháza, Füzérkajata, Pusztafalu, Füzér, Füzérkomlós, Nyíri, Hollóháza, Kéked, Vágáshuta ivóvízhálózatát. Elkészült a Hollóháza és Kéked közötti távvezeték rekonstrukciója. Megszüntették – a regionális ellátás megépítésével – a forrásvizekre alapozott helyi kisvízműveket, a források vizét pedig visszavezették a természetes vízfolyásokba.
Fontos szempont volt a kivitelezés során – mondta el Szokolay Sándor –, hogy a vízszolgáltatás ne szüneteljen a településeken az építési munkák során, és ehhez elkerülő gerincvezetékeket kellett építeni. A másik szempont volt, hogy minél kevesebb kár keletkezzen a környezetben az építkezés során, ezért a munkálatok megkezdése előtt fotókon, videofelvételen rögzítették az eredeti állapotot, és a teljes vezeték nyomáspróbája után majd megkezdődik a helyreállítás, a kertészeti munkákkal egyetemben. A helyiek kérésére a kivitelezők átterveztették a vízátemelőket, szivatytyúkat védő épületeket, hogy a helyi, települési építészeti hagyományoknak megfelelő külsőt kapjanak. Igaz, emiatt némi késést szenvedett a kivitelezés, de ez nem befolyásolja érdemben az átadást. A munkák ugyanis jó ütemben haladnak. Minden adott ahhoz – jelentette ki a területi főmérnök –, hogy határidőre elkészüljön a beruházás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.