Elítélték Szikingert

Jogerősen is bűnösnek mondta ki Szikinger István ügyvédet tegnap a Fővárosi Bíróság lőfegyverrel visszaélés miatt, amelyért egy év két hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Az ügyvédi kamara fegyelmi eljárásban dönt a jogász tagságáról.

2007. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lőfegyverrel visszaélés miatt egy év két hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte jogerősen Szikinger István ügyvédet tegnap a Fővárosi Bíróság. Egykori ügyfele egy év, két évre felfüggesztett börtönt kapott. A másodfokú bíróság az elsőfokú döntést több ponton enyhítette: előzetes mentesítésben részesítette az alkotmányjogászt, azaz nem számít büntetett előéletűnek.
Az eset előzménye, hogy 2002 decemberében egy XVI. kerületi lakásban lelőtték T. Ottót. Felesége, attól tartva, hogy őt gyanúsítják majd a gyilkossággal, eltüntetett egy pisztolyt, amit később dobozban eljuttatott a család ügyvédjéhez, Szikinger Istvánhoz azzal, hogy olyan bizonyítékot tartalmaz, amely alátámasztja ártatlanságát. Szikingert a nő egyik rendőrségen tett nyilatkozata sodorta bajba: azt állította, hogy a fegyver eltüntetését az ügyvéddel szervezték meg. Később azonban a pisztolyt tartalmazó kazettát a jogász maga adta oda a hatóságoknak. Szikinger mindvégig azt hangoztatta, hogy fogalma sem volt arról, mit rejt a doboz.
A jogász lapunk érdeklődésére úgy vélekedett: tisztességtelen eljárásban ítélték el. Az írásbeli döntés után mérlegeli, milyen jogi úton keresi igazát. Szikinger az ellene több mint három éve folyó kamarai fegyelmi eljárásról úgy vélekedett: enyhítő körülménynek számít, hogy nem ügyvédi visszaélést követett el, s a bíróság előzetes mentesítése is hasonló megítélés alá esik.
A Budapesti Ügyvédi Kamara fegyelmi bizottságának elnöke, Fekete Tamás lapunknak elmondta: ha megkapják írásban a bíróság döntését, tárgyaláson döntenek Szikinger tagságáról. Négy kimenetele lehet az eljárásuknak: megrovás, pénzbírság, kamarai kizárás, illetve 3 évre felfüggesztett kamarai kizárás. Utóbbi azt jelenti, hogy ha az érintett a döntés után 3 éven belül fegyelmi vétséget követ el, akkor automatikusan megszűnik a tagsága. Nem számít enyhítő körülménynek, hogy a bűncselekményt milyen minőségben követte el, s az előzetes mentesítés. A fegyelmi eljárás optimális esetben egy nap alatt lezajlik, s jórészt a bűncselekmény súlyának van jelentősége. Mindemellett köti a bizottságot a bíróság jogerős ítélete, s ennek szellemében kell döntést hozniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.