Lőfegyverrel visszaélés miatt egy év két hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte jogerősen Szikinger István ügyvédet tegnap a Fővárosi Bíróság. Egykori ügyfele egy év, két évre felfüggesztett börtönt kapott. A másodfokú bíróság az elsőfokú döntést több ponton enyhítette: előzetes mentesítésben részesítette az alkotmányjogászt, azaz nem számít büntetett előéletűnek.
Az eset előzménye, hogy 2002 decemberében egy XVI. kerületi lakásban lelőtték T. Ottót. Felesége, attól tartva, hogy őt gyanúsítják majd a gyilkossággal, eltüntetett egy pisztolyt, amit később dobozban eljuttatott a család ügyvédjéhez, Szikinger Istvánhoz azzal, hogy olyan bizonyítékot tartalmaz, amely alátámasztja ártatlanságát. Szikingert a nő egyik rendőrségen tett nyilatkozata sodorta bajba: azt állította, hogy a fegyver eltüntetését az ügyvéddel szervezték meg. Később azonban a pisztolyt tartalmazó kazettát a jogász maga adta oda a hatóságoknak. Szikinger mindvégig azt hangoztatta, hogy fogalma sem volt arról, mit rejt a doboz.
A jogász lapunk érdeklődésére úgy vélekedett: tisztességtelen eljárásban ítélték el. Az írásbeli döntés után mérlegeli, milyen jogi úton keresi igazát. Szikinger az ellene több mint három éve folyó kamarai fegyelmi eljárásról úgy vélekedett: enyhítő körülménynek számít, hogy nem ügyvédi visszaélést követett el, s a bíróság előzetes mentesítése is hasonló megítélés alá esik.
A Budapesti Ügyvédi Kamara fegyelmi bizottságának elnöke, Fekete Tamás lapunknak elmondta: ha megkapják írásban a bíróság döntését, tárgyaláson döntenek Szikinger tagságáról. Négy kimenetele lehet az eljárásuknak: megrovás, pénzbírság, kamarai kizárás, illetve 3 évre felfüggesztett kamarai kizárás. Utóbbi azt jelenti, hogy ha az érintett a döntés után 3 éven belül fegyelmi vétséget követ el, akkor automatikusan megszűnik a tagsága. Nem számít enyhítő körülménynek, hogy a bűncselekményt milyen minőségben követte el, s az előzetes mentesítés. A fegyelmi eljárás optimális esetben egy nap alatt lezajlik, s jórészt a bűncselekmény súlyának van jelentősége. Mindemellett köti a bizottságot a bíróság jogerős ítélete, s ennek szellemében kell döntést hozniuk.
Ez történt eddig Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményén