eMagyarország: feléleszti a GKM?

Friss pénzt – idén 280 milliót, jövőre milliárdokat – pumpál a kimúlt eMagyarország-programba a gazdasági tárca, pedig a közpénzből kiépített és finanszírozott projektet korábban bírálta az ÁSZ, a kormány által rendelt KPMG-tanulmány, s mi több, egy éve még maga Kóka János is.

2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az évben 280 millió forintot oszt szét ezer pályázó között a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) az eMagyarország 2.0. program keretében – tették közzé a tárca honlapján. A program célkitűzése a kiíró szerint az elektronikus szolgáltatások, kiemelten az e-közszolgáltatások elterjedtségének növelése a hátrányos helyzetű kistelepüléseken. További fontos cél, hogy az állami források felhasználásával a lehető legnagyobb hatást érje el a digitális felzárkóztatás terén. A pályázati felhívás kilátásba helyezi, hogy 2008 és 2011 között a GKM több milliárd forintot tervez szétosztani.
A pályázat megjelenése és tartalma több téren is kérdéseket vet fel. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium tevékenységét szakmai szempontból számos kritika érte az előző kormányzati ciklusban az eMagyarország-program megvalósításával kapcsolatban. Az Állami Számvevőszék a projekt pénzügyi lebonyolítását kifogásolta. Egy, a GKM által megrendelt KPMG-tanulmány – amelyet lapunk ismertetett, de amelyet a tárca máig nem hozott nyilvánosságra, holott 16 millió adóforintot fizetett érte – azt írta, az IHM „virtuális szolgáltatóként” lépett fel a piacon. Ráadásul a program nem érte el a célját. A tervezett 6000 végpont helyett a KPMG-tanulmány is csak 1500-at talált, ráadásul ezek között is sok a nem hozzáférhető, időközben bezárt, elérhetetlen.
Azt, hogy az eMagyarország programmal komoly baj van, az új Gyurcsány-kormány megalakulása után még Kóka János, az informatikát felügyelő gazdasági miniszter is jól tudta. „Az államnak nem kell feladatot vállalnia az infrastruktúra kiépítésében – mint ahogy az IHM tette –, a minisztériumnak leginkább szabályozási feladatokat kell ellátnia, a többi a piac feladata” – nyilatkozta tavaly nyáron.
Az eMagyarország-program fő tanulsága, hogy nem lehet csak állami szerepvállalással elérni az egyébként helyesen kitűzött célokat. Az egyszeri, gyakran milliárdos beruházással létrehozott infrastruktúra fenntartása pénz hiányában ellehetetlenül, a közpénz elköltésének hatékonysága alacsony. Ráadásul szakmai berkekben közismert, hogy évek óta elkészült és csak a bevezetésre vár egy kisvállalkozói alapon hosszú távon is működőképes modell, a TSR, amelyet minimális egyszeri beruházás után állami támogatás nélkül lehetne használni a hátrányos helyzetű településeken, régiókban is. Ám a TSR modellt valamiért nem veszik komolyan a döntéshozók, legfeljebb úgy, hogy egyes megoldásait, elemeit magukévá teszik. A „közháló” név eltulajdonítása miatt például az IHM-nek bíróság elé kellett állnia, amely eltiltotta a névhasználattól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.