Szokásához híven a kormányfő újabb programcsomagot hirdetett meg, most a gazdasági növekedés és munkahelyteremtés, a magyar iskola megújítása, az egészségügy átalakítása és az új rend témakörében. A miniszterelnök azt is megígérte, hogy 2008 végéig menetrendet készít a kabinet a Magyar Nemzeti Bankkal közösen az euró bevezetésére, ám konkrét időpontot erre vonatkozóan nem jelölt meg egyelőre. Gyurcsány Ferenc az adórendszer átalakítása kapcsán most semmilyen adó- és járulékcsökkentést nem helyezett kilátásba, viszont az ingatlanadót egy hosszú távú, az egész adórendszerbe szervesen illeszkedő adózási formaként jelölte meg. A kormányfő egyórás beszédének kiemelt része volt az új rendre vonatkozó fejezet, amely a közpénzügyek szabályozását, a feketegazdaság visszaszorítását és kifehérítését, a pártfinanszírozás újragondolását, szigorúbb élelmiszer-biztonságot és fogyasztóvédelmet tartalmazott, valamint a zéró tolerancia elvét a közlekedési szabályokat áthágókkal szemben. A gazdasági növekedés vonatkozásában a miniszterelnök elismerte, hogy e tekintetben nincs okunk az örömre, ám új retorikai fordulatként értékelhető, hogy patrióta gazdaságpolitikát ígért. Mint fogalmazott, meg kell védeni a hazai vállalkozásokat, igazi, következetes és patrióta gazdasági programot alkot a kormány, átfogó mikro-, kis- és középvállalkozási fejlesztési rendszer veszi kezdetét.
Gyurcsány Ferenc beszéde jelentős részét az Új Magyarország fejlesztési terv hangsúlyozására és az uniós források felhasználásának fontosságára hegyezte ki. Szerinte sikerült megőrizni a kormányzás stabilitását, ám a jövőben a reformokat az ország ügyévé kell tenni. Az ellenzék pártjaitól a miniszterelnök most is a programalkotást és az alternatíva felmutatását hiányolta, s úgy vélekedett, hogy 2010-ben nem lehet majd sikeresnek lenni azzal a politikával, mint 2002-ben és 2006-ban. – Nem halljuk, mi az, amit másként csinálna az ellenzék. El kell dönteni, hogy divatszerepet játszik, vagy megpróbál felelősen politizálni – mondta Gyurcsány Ferenc a Fidesznek üzenve, majd hozzátette: ő maga tartózkodni fog a végtelenül leegyszerűsített és buta kormány–ellenzék vitáktól. – Nem fogom engedni, hogy az ellenzék a régmúltat idéző plakátjelszavakkal akadályozza az ország előbbre jutását, megújulását – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc a felszólalása végén, és azt is megjegyezte, számos európai országban, köztük több jobboldali kormány által irányítottban is hosszú távú és átfogó reformokba kezdtek.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője erre nyomatékosította: Sarkozy, Gordon Brown és Zapatero a kampány idején nem titkolták, hogy milyen reformokat terveznek; nem volt szükségük hazugságra, míg Gyurcsány maga vallotta be, hogy hazudott, ráadásul ellenfeleit is lehazugozta a kampányban. Úgy vélte, a 0,1 százalékos gazdasági növekedés azt mutatja: áll a magyar gazdaság, áll Magyarország. Hazánk ma nem erős, tette hozzá, és azért nem, mert erőforrásait széthordták, szétforgácsolták. A frakcióvezető örömét fejezte ki, hogy a kormánykoalíció néhány fideszes javaslatot – köztük közpénzügyi jellegűeket – meg kíván valósítani, és ez még akkor is örömteli, ha Gyurcsány mindezeket a saját ötleteként adja el. Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője feltette a kérdést: jó-e izraelita vallású és zsidó származású honfitársainknak, ha a politika túszként kezeli őket? Ugyanakkor emlékeztetett: nemcsak szociáldemokrata, hanem kereszténydemokrata antifasizmus is létezik. Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető kifejtette: az új szakasz új feladatait új arányokban kell elvégezni. Dávid Ibolya MDF-elnök szerint a kormányfő egyórás politikai talk show-t tartott a „csak állok és beszélek” műfajában.

Újabb élő adásban üzent a magyaroknak Kapu Tibor – videó