A fővárosban élők, dolgozók, közlekedők jól tudják, Budapest közlekedése munkaidőben „infarktus közeli” állapotban van. Az agglomerációból a fővárosba ingázók 70 százaléka személygépkocsival érkezik, aminek következtében az autók száma és ezzel a zsúfoltság napról napra nő. A szakemberek régóta tudják, hogy a megoldás nem a gépjármű-közlekedés bővítése, hanem a kötött pályás közösségi közlekedés fejlesztése – mondta lapunk kérdésére Szálka Miklós közlekedési szakértő, 2006-ig a fővárosi Fidesz-frakció szakpolitikusa. Budapestnek egyedülálló adottsága, hogy tizenegy vasútvonal érkezik ide az agglomeráció felől, és a fővárost emellett még körvasutak is körülveszik. A probléma az, hogy a MÁV évek óta nem korszerűsítette a vonalak irányítóberendezéseit, a különféle nemzetközi támogatásokat a nyílt pályák felújítására használták. Ennek következtében például a Nyugati pályaudvar biztosítóberendezései ma is az 1930-as évek technológiai szintjét tükrözik. Hiába vezették be az ütemes menetrendet, a zónázó vonatokat, ha Rákosrendezőn minden második szerelvénynek tíz perceket kell ácsorognia. A Nyugati biztosítóberendezéseinek korszerűsítésére 32–35 milliárd forintot kellene fordítani, de Szálka Miklós szerint ezt az összeget egyetlen általa ismert dokumentum sem tartalmazza.
A tizenegy budapesti elővárosi vasútvonal uniós színvonalú közlekedésfejlesztési forrásigénye mintegy 403,8 milliárd forint – mondta Heinczinger István, a MÁV Zrt. vezérigazgatója az európai mobilitási hét alkalmából. A budapesti elővárosi projekt megvalósítására uniós támogatást kíván igénybe venni a MÁV, ám ennek támogatási szerződése, a kérelem összeállítása még csak az előkészítés szakaszában tart – ismerte el a vezérigazgató. – A szakértők régóta szorgalmazták a közlekedési eszközök összehangolását, a tarifák egységesítését, a közös bérlet kialakítását. Ezzel is csak az ígéretekig jutott a főváros és a közlekedési vállalatok – állítja Szálka Miklós.
Az a tény, hogy csak 35 ezren választották a BKV, a Volán és a MÁV közös bérletét, azt mutatja, hogy rossz úton járnak a Budapesti Közlekedési Szövetség tekintetében. Kéthelyi József, a Budapesti Közlekedésszervező Kht. ügyvezető igazgatója elismerte, hogy csak 2010-ig tudják létrehozni az egész fővárosi agglomeráció egységes tarifaközösségét.
Fajcsák Lajos, a Volánbusz Zrt. igazgatója azt mondta: az elővárosi közlekedésben legfontosabb feladatuk, hogy az utasokat a MÁV járataihoz szállítsák. Ennek érdekében a Volán Vácról, Fótról, Gödöllőről érkező járatainak a végállomása ez év december 1-jétől az Újpest-Városkapu metróállomáshoz kerül a jelenlegi Árpád híd pesti hídfőjétől. – De miért van szükség egyáltalán autóbuszjáratokra Budapest és Vác között, amikor ott vonat jár? – tette fel a kérdést Szálka Miklós.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!