Legjobban a főbérlők várják a becsengetést

2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érezteti hatását a szeptemberi iskolakezdés az albérlet- és lakáspiacon. A dolog egyáltalán nem meglepő, hiszen a Medgyessy-kormány által beígért kollégiumi férőhelybővítésnek csak töredéke valósult meg, ráadásul a meglévők drágulása is az albérleti piacra tereli a diákokat, míg a tehetősebbek lakásvásárlásban gondolkodnak. Ez utóbbi esetben a fiatalok – illetve tőkeerős és hitelképes szüleik – a kisebb alapterületű lakásokat részesítik előnyben, ami az anyagi lehetőségeken túl az igényekkel is összhangban van.
Az Otthon Centrum (OC) által készített felmérés szerint a 18 és 25 év közötti ingatlanvásárlók átlagosan 14 millió forintért keresnek lakást Budapesten és a vidéki egyetemvárosokban. A leggyakoribb keresett ár 9 millió forint, a vásárlási igények fele pedig nem lépi át a 12 milliós határt. A kereslet átlagosan 45 és 50 négyzetméter közötti kínálatra korlátozódik. Mint arra a cég adatbázisa alapján készített összegzés rámutat, Budapesten a 11 millió forint körüli ingatlanok a legkapósabbak a fiatalok körében, míg a vidéki egyetemi városokban – Győrött, Sopronban, Szegeden, Veszprémben és Pécsett – a 8-9 milliós ingatlanok iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés. Budapesten a 40 négyzetméter körüli ingatlanok a legnépszerűbbek, míg vidéken az 50 négyzetméteres alapterület áll az első helyen. A kutatás szerint a fiatalok jellemzően az olcsó, kis alapterületű ingatlanokat keresik, ami anyagi lehetőségeiket, illetve az egyetemi életvitelt egyaránt tükrözi, de ugyanakkor fontos a lakás elhelyezkedése is. Pécsett például mindössze pár száz kollégiumi férőhely jut a több mint harmincezer hallgatóra, ezért itt az ár, illetve az elhelyezkedés a meghatározó szempont, kevésbé érdekli őket a minőség. Többségében minimum 1,5 szobás panellakások a népszerűek, mivel az egyik szobát megpróbálják kiadni további albérlőnek.
A kevésbé tehetőseknek, valamint a kollégiumból kimaradóknak marad az albérlet. Vidéken általában 1050 és 1300 forint közötti havi négyzetméterárral számolhatnak az egyetemisták, míg a fővárosban akár 1500–1800 forintos árra is fel kell készülni. Egy diák ugyanakkor „csak” 20-30 ezer forintot tud albérletre szánni. A fiatalok ennek megfelelően az olcsóbb lakásokat kénytelenek előnyben részesíteni, leggyakrabban többen összefogva. Természetesen az albérlet esetében is fontos az iskola közelsége. Az OC tapasztalatai szerint a döntés a rövidre vett keresési idő miatt gyorsan megszületik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.