Érezteti hatását a szeptemberi iskolakezdés az albérlet- és lakáspiacon. A dolog egyáltalán nem meglepő, hiszen a Medgyessy-kormány által beígért kollégiumi férőhelybővítésnek csak töredéke valósult meg, ráadásul a meglévők drágulása is az albérleti piacra tereli a diákokat, míg a tehetősebbek lakásvásárlásban gondolkodnak. Ez utóbbi esetben a fiatalok – illetve tőkeerős és hitelképes szüleik – a kisebb alapterületű lakásokat részesítik előnyben, ami az anyagi lehetőségeken túl az igényekkel is összhangban van.
Az Otthon Centrum (OC) által készített felmérés szerint a 18 és 25 év közötti ingatlanvásárlók átlagosan 14 millió forintért keresnek lakást Budapesten és a vidéki egyetemvárosokban. A leggyakoribb keresett ár 9 millió forint, a vásárlási igények fele pedig nem lépi át a 12 milliós határt. A kereslet átlagosan 45 és 50 négyzetméter közötti kínálatra korlátozódik. Mint arra a cég adatbázisa alapján készített összegzés rámutat, Budapesten a 11 millió forint körüli ingatlanok a legkapósabbak a fiatalok körében, míg a vidéki egyetemi városokban – Győrött, Sopronban, Szegeden, Veszprémben és Pécsett – a 8-9 milliós ingatlanok iránt mutatkozik a legnagyobb érdeklődés. Budapesten a 40 négyzetméter körüli ingatlanok a legnépszerűbbek, míg vidéken az 50 négyzetméteres alapterület áll az első helyen. A kutatás szerint a fiatalok jellemzően az olcsó, kis alapterületű ingatlanokat keresik, ami anyagi lehetőségeiket, illetve az egyetemi életvitelt egyaránt tükrözi, de ugyanakkor fontos a lakás elhelyezkedése is. Pécsett például mindössze pár száz kollégiumi férőhely jut a több mint harmincezer hallgatóra, ezért itt az ár, illetve az elhelyezkedés a meghatározó szempont, kevésbé érdekli őket a minőség. Többségében minimum 1,5 szobás panellakások a népszerűek, mivel az egyik szobát megpróbálják kiadni további albérlőnek.
A kevésbé tehetőseknek, valamint a kollégiumból kimaradóknak marad az albérlet. Vidéken általában 1050 és 1300 forint közötti havi négyzetméterárral számolhatnak az egyetemisták, míg a fővárosban akár 1500–1800 forintos árra is fel kell készülni. Egy diák ugyanakkor „csak” 20-30 ezer forintot tud albérletre szánni. A fiatalok ennek megfelelően az olcsóbb lakásokat kénytelenek előnyben részesíteni, leggyakrabban többen összefogva. Természetesen az albérlet esetében is fontos az iskola közelsége. Az OC tapasztalatai szerint a döntés a rövidre vett keresési idő miatt gyorsan megszületik.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban