Milyen a piaci helyzet az építőiparban, és ebben milyen helyet foglal el a Vegyépszer ma, amikor Mayer András átveszi a vezérigazgatói teendőket?
– A magyar építőipar teljesítménye két éve csökken, ráadásul nem egyenletesen, hanem extrém visszaesésekkel: idén júniusban például 16 százalékkal volt kisebb az ágazat kibocsátása, mint egy évvel korábban. Különösen sújtja a recesszió a mélyépítéssel foglalkozó vállalkozásokat. Ennek következményeként a piaci szereplők tekintetében is figyelemre méltó mozgások tapasztalhatók. Nagy cégek mentek tönkre ebben az évben, miközben várható, hogy további közepes méretű vállalkozások lépnek ki a piacról. Ugyanakkor új szereplők is megjelentek, túlnyomó részben külföldi cégek, amelyek piaci magatartása esetenként a Vegyépszer számára elfogadhatatlan és követhetetlen.
– Hátrányt szenvedett a cég az említett piaci szereplők miatt?
– A Vegyépszer Zrt. a zsugorodó méretű piacon viszonylag kedvező helyzetben van. Erre az évre stabil megrendelésállománnyal és megfelelő áthúzódó állománnyal rendelkezünk, jövőre pedig minden előzetes információ szerint megáll a piac csökkenése, és az év második felében lassú fellendülés is várható. A cég és a menedzsment számára a legfontosabb feladatok közé tartozik, hogy ezt a pozitív folyamatot felkészülten fogadja.
– Milyen fellendülésre gondol? Ismereteink szerint az autópálya-építési hullám lecsengőben van.
– Az évtized első éveiben a Vegyépszer neve valóban egybefonódott az autópálya-építéssel. Ez a helyzet azonban 2004-ben megváltozott, és azóta a cég igyekezett több lábra állni. Az útépítésen belül például mára már csak egy területi igazgatóság foglalkozik az autópályákkal, miközben négy másik útfelújításra, burkolatcserére szakosodott, és a jövőben még erősíteni is fogjuk ezt a folyamatot. Ezzel együtt továbbra is az útépítés hozza a legnagyobb árbevételt társaságunk számára.
– A több lábon állásra azért van szükség, mert egyre nehezebb sikerrel részt venniük a nagy közbeszerzési pályázatokon?
– A több lábon állás azt jelenti, hogy az útépítés mellett három másik tevékenységi körben is azzal összemérhető nagyságrendű bevételt realizálunk. A környezetvédelmi és magasépítési üzletágunk nagyon sikeres volt ebben az évben, víztározót, hulladéklerakót, csatornarendszereket építettünk. A híd- és mélyépítési üzletágunk nemcsak autópályahidat épít, metróépítésben vesz rész, de projektfejlesztőként élményfürdőt is létesít. Nagyon ígéretesen fejlődik a külföldi igazgatóság tevékenysége. Több országban folytat piacfelmérést, Romániában pedig több milliárd forintos szerződésállománnyal rendelkezik, komoly kivitelezési projektekben vesz részt.
– Ennek az interjúnak a megjelenésével egy időben veszi át a vezérigazgatói feladatot Timár Gyulától, aki hat éven át irányította a céget. Mit tart a legfontosabb feladatának?
– Örülök, hogy elhangzott Timár Gyula neve, és vele együtt hadd említsem Farkas László vezérigazgató-helyettest: a kettőjükkel a Vegyépszernél eltöltött hét év együttműködése, együtt dolgozása tette lehetővé, hogy elvállalhassam a vezérigazgatói feladatot. Legfontosabb munkámnak azt tartom, hogy tovább erősítsem a cég több lábon állást célzó stratégiáját, mert így a szakemberek és erőforrások átcsoportosításával megoldhatjuk az egyes területeken kialakuló problémákat. Rövid távon pedig az a döntő, hogy minél jobban felkészüljünk a jövőre várható, uniós támogatással megvalósuló beruházások felfutásából adódó lehetőségekre.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál