Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke néhány tucat ember előtt – a címer nélküli magyar, az uniós zászló és a szervezet lobogója alatt – kijelentette: lehet vitatkozni, mennyire van fasizmus Magyarországon, de megjelentek ezek a csírák, amelyeket el kell fojtani. Pálfi Balázs rádiós a melegszervezetek nevében közölte: nem a Magyar Gárda képviseli az országot, a melegek is tagjai a társadalomnak, ellenlépésként pedig megalakítják a Szivárvány Gárdát. Egyes zsidó szervezetek képviselői felhívták a figyelmet arra, hogy a második világégés nem fegyverropogással, hanem a fajgyűlölettel, a zsidótörvényekkel kezdődött. Az Országos Cigány Önkormányzat nevében szónokoló Lakatos György arra emlékeztetett, hogy a nácik több tízezer romát is lágerekbe deportáltak, és nyomatékosította, hogy az iskolai szegregáció révén az elkülönítés ma is tapasztalható.
A korábban Deutsch-Für Tamást ledíszzsidózó MSZP-s Pásztor Tibor a Magyar Gárda kapcsán annak a meggyőződésének adott hangot, hogy köztársaságban, demokráciában nincs mitől félni, de figyelni kell. Utána beszédet tartott a szocialisták két európai parlamenti képviselője, Lévai Katalin és Hegyi Gyula is, majd a MEASZ Demokrácia Akadémia egyik ifjú aktivistája az ekkorra már százötven fősre duzzadt „tömegben” „Demokrácia Totót” osztott ki. Hamarosan mindenki megtudhatta a helyes megoldásokat, így kiderült az is, hogy a kirekesztés nem alapvető érték a szociáldemokratáknál. A lelkes hallgatóságra, soraikban Fidel Castrót ábrázoló és a Liberálisok Házát, valamint az MSZP-t népszerűsítő pólót viselő hölgyekkel és urakkal, aztán fél óra szünet várt, ugyanis a parlamenti pártok képviselői a számukra fenntartott értékes perceket nem használták ki, leszámítva a szocialista Schiffer Jánost. A program záróakkordjaként a MEASZ Radnóti-díjasai szólaltak fel a társadalmi békéért.
Bernáth László újságíró Bálint György egyik írásából idézett, Donáth Ferenc pedig kijelentette: akik gárdisták oldalára állnak, azoknak előbb-utóbb gyilkolniuk kell. A szónok elmondta, hogy augusztus 25-én a Dózsa György téren megtartott antifasiszta tüntetésen azt tapasztalták: a rendőrség az ismert bloggert, Tomcatet odaengedte közéjük, hogy odadobja (sic!) a biciklijét. Mécs Imre (MSZP) felháborodva emlékezett arra, hogy tavaly október 23-án a világsajtót az utcai randalírozók képei járták. Az antifasiszta rendezvényen Hegedűs D. Géza színművész is felszólalt.

Támadnak a darazsak: ezek a legfontosabb tudnivalók