Tiltott kaviárt árultak

Két orosz üzletembert gyanúsít a Nemzeti Nyomozó Iroda több mint hárommilliárd forintos környezetkárosítással. A napokban vádjavaslattal lezárult ügyben negyven tégely, a nemzetközileg védett tokhal ikrájából készült kaviár került a magyar üzletek polcaira. A kaszpi-tengeri állat egyetlen érett petéjének eszmei értéke tízezer forint.

2007. 09. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köznyelvben kaviárnak mondott luxuscikk a tokhal ikrájából készül. Mivel a Kaszpi-tengerben élő állat a kihalás szélén áll, a veszélyeztetett fajok védelméről szóló washingtoni egyezmény alapján hazánkban is tilos a kaviár forgalmazása. Egy kivétellel: ha tenyésztett tokhal ikrájáról van szó, de az is engedélyköteles.
– A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium két éve olyan információkat kapott Németországból, hogy oda orosz üzletemberek hazánkból szállítanak kaviárt – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Rodics Katalin, a tárca nemzetközi egyezmények osztályának vezetője. Megvizsgálták a céget, amely ilyen termékek forgalmazására nem rendelkezett minisztériumi engedélylyel, ezért a tárca környezetkárosítás miatt feljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI).
– A rendőrség összehangolt akciójában tavaly januárban a budai Vár és a Belváros több boltjában, a Fővám téri vásárcsarnokban, illetve az inkriminált cég irodájában és a gyanúsítottak lakásában összesen 412 tégely, 113 és 56 grammos kaviárt foglaltak le – közölte Kapus Sándor alezredes, az NNI korrupció és környezetkárosítás elleni osztályának vezetője. Hosszas szakértői vizsgálódás után kiderült, hogy a washingtoni egyezmény alá eső, védett tokhal ikrájából készült kaviárból 40 tégely került elő, a többi kecsege petéit tartalmazta, illetve különféle élelmiszer-alapanyagokból összedolgozott áru volt. Az utóbbi két fajta terméket is kaviárként árusították, ezért az oroszok csalásért is felelősségre vonhatók. – A szakértők megállapították, hogy egy tégelyben 303 tokhal ikrája található; egy szem eszmei értéke tízezer forint, így az üzletemberek több mint hárommilliárd forint értékben követték el a természetkárosítást – magyarázta Kapus Sándor. Az is kiderült, hogy az igazi kaviárt az üzletekben 25–35 ezer forint között, a kecsegéből készültet 15 ezer forint körül, míg a halat sosem látott terméket háromezer forintért árusították. – A vállalkozás még további 155 étteremmel és bolttal állt kapcsolatban, de az oda eladott összesen 25 millió forint értékű terméket már nem tudta a rendőrség megvizsgálni – fejtette ki az alezredes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.