A Pest vidéki Nyomozó Ügyészség valószínűleg a Budapesti Rendőr-főkapitányságra (BRFK) küldi a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) védelmi referensének, L. Zoltán honvéd ezredesnek az ügyét – értesült lapunk. A minisztérium főügyeletét hétfőn éjjel ellátó, azóta menesztett közszolga az adatok szerint miután a tárca államtitkárát, Garamhegyi Ábelt a rendőrök Szentendrénél gyorshajtás miatt feljelentették, betelefonált a rendőrségre, és nyomatékosan kérte: vegyék ki a főnöke elleni szabálysértési eljárás adatait a rendszerből. A rendőrök az igen erőteljes kérést visszautasították, s feljelentést tettek. Az anyagot az ügyészségre juttatták el, mivel a férfi bemutatkozása után azt is közölte, hogy ezredes. Először úgy tűnt, hogy rendőrtisztről van szó, tegnap azonban már hivatalosan is kiderült: honvéd ezredes volt korábban L. Zoltán. A rendőrség ügyeleti telefonjáról rögzített beszélgetések meghallgatása után az is nyilvánvalóvá vált az ügyészek számára, hogy a korábbi hírekkel ellentétben első alkalommal nem a szentendrei kapitánysággal beszélt a férfi, hanem egyenesen az ORFK ügyeletét hívta. S mivel az a fővárosi Teve utcában van, ott nincs hatásköre a Pest vidéki ügyészségnek. Igaz, azt is tisztázniuk kell hivatalosan, hogy L. Zoltán jelenleg is hivatásos állományú tagja-e a honvédségnek, vagy már nyugállományba vonult. Ha mindezek kiderülnek, az ügyészség dönt arról, mely hatóság nyomozzon az ügyben.
Lapunk megkereste a Honvédelmi Minisztérium szóvivőjét, Bocskai Istvánt, aki kérdésünkre elmondta: L. Zoltán nyugállományban lévő tisztje a honvédségnek. Így valószínűsíthető, hogy az ügyben a BRFK jár majd el.
A fentebb említett felvételeken egyébként úgy tudjuk, fenyegetés nem hangzott el, L. István „csupán” erőteljesen kérte a telefonnál ülő ügyleteseket, hogy sikálják el az államtitkár gyorshajtását. Nem is csoda, hiszen akkor már tudni lehetett, hogy a tegnap megjelent Heti Világgazdaságban egy vele készült interjúban reklámozza miniszteri ambícióit. A cikkben mást is elárul magáról: „Szinte kezelhetetlen srác voltam, a szabályokkal mindig hadilábon álltam.” Sőt a riportereknek arról számolt be, hogy egyik alkalommal még egy repülőgép is később startolt, mert ő elkésett, de megvárták. A kormánynak annál is inkább kínos lehet Garamhegyi ügye, mert a miniszterelnök múlt pénteken jelentette be: rendet kíván tenni az ország közútjain, mivel jórészt a gyorshajtók miatt évente egy közepes községnyi ember hal meg balesetben. Ezért szigorítani akarják a KRESZ-t.
Hétfő éjjel tizenegy óra körül Garamhegyi Szentendre belterületén az óránkénti megengedett ötven kilométeres sebesség helyett hetvennyolccal hajtott. A rendőrjárőrök leállították és feljelentették. Ezután egy órával telefonált a GKM főügyeletese a rendőrségre. A lapunk által kirobbantott botrány után Gyurcsány Ferenc utasította a GKM vezetőjét, Kóka Jánost, hogy azonnali hatállyal mentse fel beosztásából az egykori honvédtisztet. Garamhegyi nyilatkozataiban elismerte a szabálysértést, és azzal is tisztában volt, hogy kollégája betelefonált a rendőrségre. Állítása szerint azonban ez csupán egy rutineljárás lehetett, szó sem volt befolyásolásról. Az ügyben hivatali visszaélés miatt indulhat eljárás.
Dömötör Csaba: Az Európai Néppárt együttműködési megállapodást írt alá a szocialista és liberális frakciókkal