A BRFK-ra kerülhet az ezredes ügye

Valószínű, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz kerül a gazdasági tárca védelmi referensének ügye, aki a minisztérium államtitkárának érdekében megpróbálta a rendőrséget rávenni: vegyék ki a rendszerből Garamhegyi Ábel hétfő éjjeli gyorshajtását. A minisztérium főembere az egyik hetilapnak úgy nyilatkozott, hogy korábban hadilábon állt a szabályok betartásával.

2007. 10. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pest vidéki Nyomozó Ügyészség valószínűleg a Budapesti Rendőr-főkapitányságra (BRFK) küldi a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) védelmi referensének, L. Zoltán honvéd ezredesnek az ügyét – értesült lapunk. A minisztérium főügyeletét hétfőn éjjel ellátó, azóta menesztett közszolga az adatok szerint miután a tárca államtitkárát, Garamhegyi Ábelt a rendőrök Szentendrénél gyorshajtás miatt feljelentették, betelefonált a rendőrségre, és nyomatékosan kérte: vegyék ki a főnöke elleni szabálysértési eljárás adatait a rendszerből. A rendőrök az igen erőteljes kérést visszautasították, s feljelentést tettek. Az anyagot az ügyészségre juttatták el, mivel a férfi bemutatkozása után azt is közölte, hogy ezredes. Először úgy tűnt, hogy rendőrtisztről van szó, tegnap azonban már hivatalosan is kiderült: honvéd ezredes volt korábban L. Zoltán. A rendőrség ügyeleti telefonjáról rögzített beszélgetések meghallgatása után az is nyilvánvalóvá vált az ügyészek számára, hogy a korábbi hírekkel ellentétben első alkalommal nem a szentendrei kapitánysággal beszélt a férfi, hanem egyenesen az ORFK ügyeletét hívta. S mivel az a fővárosi Teve utcában van, ott nincs hatásköre a Pest vidéki ügyészségnek. Igaz, azt is tisztázniuk kell hivatalosan, hogy L. Zoltán jelenleg is hivatásos állományú tagja-e a honvédségnek, vagy már nyugállományba vonult. Ha mindezek kiderülnek, az ügyészség dönt arról, mely hatóság nyomozzon az ügyben.
Lapunk megkereste a Honvédelmi Minisztérium szóvivőjét, Bocskai Istvánt, aki kérdésünkre elmondta: L. Zoltán nyugállományban lévő tisztje a honvédségnek. Így valószínűsíthető, hogy az ügyben a BRFK jár majd el.
A fentebb említett felvételeken egyébként úgy tudjuk, fenyegetés nem hangzott el, L. István „csupán” erőteljesen kérte a telefonnál ülő ügyleteseket, hogy sikálják el az államtitkár gyorshajtását. Nem is csoda, hiszen akkor már tudni lehetett, hogy a tegnap megjelent Heti Világgazdaságban egy vele készült interjúban reklámozza miniszteri ambícióit. A cikkben mást is elárul magáról: „Szinte kezelhetetlen srác voltam, a szabályokkal mindig hadilábon álltam.” Sőt a riportereknek arról számolt be, hogy egyik alkalommal még egy repülőgép is később startolt, mert ő elkésett, de megvárták. A kormánynak annál is inkább kínos lehet Garamhegyi ügye, mert a miniszterelnök múlt pénteken jelentette be: rendet kíván tenni az ország közútjain, mivel jórészt a gyorshajtók miatt évente egy közepes községnyi ember hal meg balesetben. Ezért szigorítani akarják a KRESZ-t.
Hétfő éjjel tizenegy óra körül Garamhegyi Szentendre belterületén az óránkénti megengedett ötven kilométeres sebesség helyett hetvennyolccal hajtott. A rendőrjárőrök leállították és feljelentették. Ezután egy órával telefonált a GKM főügyeletese a rendőrségre. A lapunk által kirobbantott botrány után Gyurcsány Ferenc utasította a GKM vezetőjét, Kóka Jánost, hogy azonnali hatállyal mentse fel beosztásából az egykori honvédtisztet. Garamhegyi nyilatkozataiban elismerte a szabálysértést, és azzal is tisztában volt, hogy kollégája betelefonált a rendőrségre. Állítása szerint azonban ez csupán egy rutineljárás lehetett, szó sem volt befolyásolásról. Az ügyben hivatali visszaélés miatt indulhat eljárás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.