Döntés után egyeztetés

Megkezdte tegnap az egyeztetést az egészségügyi tárca a szakmai szervezetekkel a biztosítási rendszer átalakításáról, de érdemi vitára nem volt lehetőség, hiszen a meghívottak között akadt, aki még végig sem tudta olvasni a hétfőn nyilvánosságra hozott koncepciót. A lapunk által megkérdezett szakértő szerint egyébként az új modellben a magánbefektetők a más országokban működő több-biztosítós rendszerhez képest is rendkívüli szabadságot kapnának.

2007. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután hétfőn késő délután kaptuk meg az anyagot, részletekbe menő vitára nem volt lehetőség – mondta lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: tájékoztattuk az Egészségügyi Minisztérium képviselőit, hogy ehhez több időre lett volna szükségünk, s abban maradtunk, hogy jövő hét elejére rendkívüli ülést hívunk össze, kialakítjuk álláspontunkat és azt eljuttatjuk a tárcához. Emlékeztetett arra, hogy szervezetük az egybiztosítós rendszer mellett érvelt, de miután a döntéshozók másként határoztak, remélik, hogy az új keretek között megfelelő feltételek mellett működhetnek majd a fekvőbeteg-ellátó intézmények. Varga Imre, a járóbeteg-szakrendelőket képviselő Medicina 2000 elnevezésű szervezet vezetője is azt mondta: nem tudták kivesézni az anyagot, inkább csak beszélgettek tegnap a minisztériumban.
Hasonlóan nyilatkozott Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke is, aki azt is hangsúlyozta, hogy a politika meghatározta az új rendszer fontosabb elemeit, „sarokpontjait”, amelyeken nem lehet változtatni. A szakmai szervezeteknek egyébként nem lesz sok idejük elmondani véleményüket, hiszen alig több mint egy hét múlva már a kormány tárgyalna a tervezetről.
A más országokban működő több-biztosítós modellhez képest is rendkívüli szabadságot kapnának a magánbefektetők az új magyarországi egészségbiztosítási rendszerben. A betegek jogosítványai, választási lehetőségei pedig csökkennének – vont mérleget az egészségbiztosítási rendszer átalakításának részletes koncepciója láttán Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője. Elsősorban a szabad orvos- és intézményválasztás joga csorbulhat. Eddig ugyanis bárki szabadon választhatott a kórházak között, csak annyit kellett előre egyeztetnie, hogy az intézmény fogadja őt. A jövőben azonban csak abba a kórházba mehetnének a páciensek, amelyikkel biztosítójuknak szerződése van. Ez nagy veszteség, amit nem kompenzál az sem, hogy szabadon választhatunk az egészségpénztárak között – szögezte le Sinkó Eszter. Hozzátette: hiába hangoztatták a döntéshozók, hogy az egész ország területén mindenki számára azonos színvonalú ellátást kell garantálni, az új rendszer a jelenlegi egyenlőtlenségeket tovább élesítené. A pénztárak ugyanis lehetőséget kapnának arra, hogy eltérő összeget fizessenek ugyanazért a beavatkozásért. Az eltérés akár húsz százalék is lehet, így arra kell számítani, hogy a betegellátás színvonala nagyban függ majd attól, hogy az adott biztosító mennyit fizet azért a kezelésért. Sinkó Eszter azzal folytatta a példák sorát, hogy az egészségpénztárak maguk dönthetnének arról is, hogy egy-egy betegségnél melyik kezelési módszert finanszírozzák. Szabad kezet kapnának továbbá abban is, hogy milyen költségcsökkentő eszközöket alkalmaznak. Félő az is, hogy csökkentik a biztosítás fejében járó szolgáltatások körét, amire az nyújt lehetőséget, hogy ez az úgynevezett ellátási csomag most sincs pontosan meghatározva.
Mint ismert: az Egészségügyi Minisztérium hétfőn hozta nyilvánosságra a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó részletes koncepcióját. Mikola István (Fidesz), pedig azt mondta: a nyereségérdekelt magánbiztosítók a vártnál messze nagyobb hatásköröket kaptak, gyakorlatilag ők döntik majd el, hogy mit, mennyiért és hol kaphat a beteg. Erre a szaktárca úgy reagált: a Fidesznek egyetlen rövid lemeze van az egészségügyi reformról, és ezt a lemezt teszik fel újra és újra. A lemez slágerei: titkos megállapodás, garantált haszon, teljes piaci rendszer, járulékemelés, államosítás. Ezeket a kijelentéseket demagógnak és butának tartják, s mint azt sulykolják, az új rendszer jobb ellátást hoz majd a betegeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.