Öt zsidó közéleti személyiség felekezeteken átívelő civil kezdeményezést alapított az intolerancia közbeszédbeli megfékezésére. Lépésüket deklarációjuk szerint az váltotta ki, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Új rendnek nevezte el legutóbbi kormányzati programját. A kimondott szó erejéért néven ez ellen föllépő civil szerveződést Gilbert-Gyepes Ottó amerikai–magyar állampolgár, Molnár András pedagógus, Reiner Péter, a Civil Jogász Bizottság tagja, Halmos Sándor egyetemi docens és Weisz Péter, a Magyar–izraeli Baráti Társaságok Országos Szövetségének alelnöke alapította.
– Magyarországon nincs tömeges méretű félelemkeltés, az viszont sürgető feladat, nemcsak a zsidók, hanem a társadalom egész demokratikus többsége érdekében, hogy retorikailag tisztává tegyük a közbeszédet – hangsúlyozta lapunknak Weisz Péter. Közölte, a parlament többségi állásfoglalását és döntését kérik annak érdekében, hogy a múltat idéző új rend kifejezés ne kelthessen félelmet a zsidó honfitársakban. Utalt arra a tényre, hogy a két szó az NSDAP (Nemzetiszocialista Német Munkáspárt) és egyáltalán a hitleri nácizmus eszközeként vált hírhedté mint sajtóorgánum. Ráadásul ennek a náci lapnak ma is vannak azonos, illetve hasonló elnevezésű, hazánkban is előjegyezhető utódai.
Kérdésünkre, hogy részvétele a szóban forgó kezdeményezésben miként viszonyul Semjén Zsolt KDNP-elnököt megvédő gesztusához, Weisz Péter azt felelte, hogy a kettő között nincs ellentmondás. Rávilágított: a kereszténydemokrata politikus semmi félelemkeltő, avagy antiszemita retorikai elemmel nem élt parlamenti beszédében, csak a szöveg tartalmába próbáltak némelyek ilyet belemagyarázni. – Itt viszont – érvelt Weisz Péter – maguk a szavak okkal keltenek félelmet, avagy viszolygást a holokauszttúlélőkben és a demokratikus többségben. Máris számosan jelezték csatlakozásukat kezdeményezésükhöz olyanok, akik a történelmi keresztény felekezetek valamelyikéhez tartoznak.
Villámárvizek lehetetlenítik el az élet normális működését országszerte + videók
