Harmincmillió forintos óvadék fejében szabadlábra helyezték az emberöléssel gyanúsított, egyiptomi állampolgárságú, letelepedési engedéllyel Magyarországon élő R. Kamalt, aki márciusban, egy üzleti elszámolás hevében lelőtte honfitársát – értesült lapunk. Az összeget a férfi hozzátartozói csütörtökön fizették be, ezután az egyiptomi szabadon távozhatott a börtönből. Még házi őrizetbe, sőt lakhelyelhagyási tilalom alá sem helyezték. Az általunk megkérdezett ügyvédek, ügyészek, rendőrök az esetet példátlannak tartják. De még az arab férfi ügyvédei sem tapasztaltak hasonlót korábban.
A védők értik
A bíróság a férfit a szökés és elrejtőzés, illetve az eljárás meghiúsításának veszélye miatt helyezte előzetes letartóztatásba. Zárai Aranka és munkatársa, Baricz Tibor látja el a gyanúsított védelmét. Utóbbi elmondta, hogy óvadéknak akkor van helye, ha az előzetes letartóztatást csak a szökés és elrejtőzés veszélye miatt rendelték el. Augusztusban, a kényszerintézkedés felülvizsgálatakor a nyomozás olyan stádiumba jutott, hogy már nem kellett attól tartani, hogy R. Kamal az eljárás sikerét veszélyeztetné, így a bíróságnak csak azt kellett vizsgálnia: megfelelő összegű óvadék kellő visszatartó erőt jelent-e, hogy a gyanúsított ne szökjön el a hatóságok elől – fejtette ki Baricz Tibor.
Elutasított fellebbezés
A Fővárosi Bíróság (FB) tájékoztatása szerint R. Kamal előzetes letartóztatását augusztus 29-én a Budai Központi Kerületi Bíróság 30 millió forintos óvadék megfizetése mellett szüntette meg, egyúttal elrendelte házi őrizetét. A döntés ellen az ügyészség fellebbezett, kérve az előzetes letartóztatás fenntartását. Másodfokú, jogerős határozatában azonban a FB szeptember 10-én a 30 millió forintos óvadék összegét helybenhagyta, s nem rendelte el a gyanúsított házi őrizetét sem. Indokolása szerint figyelembe véve a várható büntetés mértékét, a 30 millió forint elegendő biztosíték arra, hogy a gyanúsított az eljárási cselekményeken részt vesz majd.
A döntéssel összefüggésben az FB egyik vezető tisztségviselője lapunknak elmondta: nem abszurd a bíróság eljárása, ilyen előfordul, ha például egy családi vita fajul emberöléssé, vagy ha két szerencsétlen sorsú ember közötti nézeteltérés végződik egyikük halálával. Azt azonban a neve elhallgatását kérő bíró is elismerte, hogy leszámolások, nyereségvágyas, aljas indokú vagy brutálisan elkövetett emberölések esetében nem engedik ki a gyanúsítottat magas összegű óvadék fejében sem.
Rendőri bírálat
A BRFK egyik vezető beosztású munkatársa értetlenül áll az eset előtt. Ismerve R. Kamal ügyét, elmondta: a nyomozó hatóság éppen az emberölés előre kiterveltségét vagy az aljas indokúvá minősítését igyekszik bizonyítani. Míg a minősítés nélkül elkövetett emberölést 5 és 15 év között büntethetik, addig a fent említetteket akár életfogytiglani szabadságvesztéssel is. A rendőr felhívta a figyelmünket arra is, hogy az eset azért is példa nélküli, mert külföldi állampolgár szökésétől jobban kell tartani az átlagnál. Ráadásul a férfinek munkája sincs.
Bár a védők szerint is ritkán születik ilyen döntés, azzal érveltek mellette, hogy R. Kamal a nyolcvanas évek végén érkezett Magyarországra, s azóta itt él. Magyar felesége van, s ugyan bejelentett munkája valóban nincs, de korábban több vállalkozást vezetett. Ezeket nemrég adta el, s a befolyt összeg kamataiból tartja el családját.
Ez történt eddig Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményén