Elmondható a CB Richard Ellis (CBRE) idei, első félévi jelentésének adatai alapján, hogy a kontinensen zajló befektetések 57 százalékában vettek részt a külföldi vevők, arányuk 2006-ban még 41 százalék volt. Kelet-Közép-Európában a külföldi tőke szinte teljes mértékben uralta az ingatlanpiacot, Finnországban, Németországban, Franciaországban és Hollandiában pedig a befektetett összegek több mint 70 százaléka a határokon kívülről származott.
Az elmúlt években Nagy-Britannia vonzotta a legtöbb külföldi tőkét. 2007 első fél évében fordult a kocka: a brit piacra érkező 15,5 milliárd eurós befektetésnél többet tudhatott magáénak Németország, ahol 16,5 milliárd euró jelent meg az ingatlanpiacon. A CBRE adatai szerint az amerikai dollár gyengélkedése ellenére az Egyesült Államokból érkező vásárlók voltak a legaktívabbak 2007 első fél évében: mintegy 21,2 milliárd eurót költöttek Európában, míg tavaly, azonos időszakban csupán 13,9 milliárd eurót. Nőtt a brit befektetők részesedése is. Az idei első fél évben 11,5 milliárd eurót költöttek hazájukon kívül, szemben 2006 első fél évének 6,5 milliárd eurós összegével.
Figyelemre méltó volt az első fél évben a német befektetők viszszatérése az európai piacra. Nyílt végű alapokon keresztül 3,9 milliárd euró értékben vásároltak hazájukon kívül, és e tendencia, úgy tűnik, tovább erősödik. A másik figyelemre méltó tendencia a CBRE jelentése szerint az, hogy egyre több saját tulajdonban lévő ingatlan kerül át a befektetők tulajdonába. Ezen ügyletek értéke 2007 első fél évében elérte a 24 milliárd eurót, szemben a tavalyi 16,5 milliárd euróval. A saját tulajdonban lévő ingatlanok eladása már a piaci ügyletek jelentős részét teszi ki. A felmérés szerint lehetséges, hogy amennyiben a vállalati kölcsönök tovább drágulnak, a cégeknek vonzóbb lehetőség lesz, hogy ingatlanjaik eladásával növeljék tőkéjüket.
A két leggyorsabban fejlődő piacot a januártól uniós taggá vált Románia és Bulgária kínálta. Kiugró növekedésük hasonló a lengyel és a cseh piacon tapasztaltakhoz, ami akkor ment végbe, miután 2004-ben beléptek az EU-ba. Az ingatlanpiaci növekedést elsősorban a kiskereskedelmi szektor hajtotta bevásárlóközpontok felvásárlásával, ami országszerte tapasztalható, nem csak kizárólag a fővárosokban.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban