Reformegyeztetés rohamtempóban

Holnap a kormány elé kerül az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvénytervezet. A szakmai szervezetek úgy látják, az egyeztetésre szánt rendkívül rövid idő arra utal, hogy az Egészségügyi Minisztériumnak esze ágában sincs figyelembe venni véleményüket. A tárca cáfolja ezt.

2007. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdésünkre az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya azt a tájékoztatást adta, hogy holnap már törvénytervezet formájában tárgyal az anyagról a kabinet, egyelőre „első olvasatban”. Arra a kérdésre, hogy miként vehették figyelembe a törvényalkotásnál a szakmai szervezetek véleményét, ha azok többsége csak ezen a héten alakítja ki álláspontját a néhány napja nyilvánosságra hozott koncepcióról, azt közölték: „Sok szervezet már küldött reakciót, azokat beépítettük, s egyébként azért tárgyalja a kormány első olvasatban az anyagot, hogy bevárjuk a többi szervezet véleményét is.” A végső tervezetet a szakmai szervezetekkel folytatott egyeztetések mentén alakítja és formálja a tárca – tették hozzá. Arra a kérdésre, meddig, mennyiben változott a múlt héten nyilvánosságra hozott anyag, azt felelték: a 41 oldalas koncepció alapjaiban nem változott, de pontosítások már történtek.
*
Példaként említették a Magyar Gyógyszerészi Kamara javaslatát, amely arra vonatkozott, hogy a pénztárak ne lehessenek tulajdonosai patikáknak. Más egészségügyi szolgáltatókban – például kórházakban vagy szakrendelőkben – azonban megmaradna ennek lehetősége.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke tegnap úgy nyilatkozott lapunknak: színház az egész, annak is rossz. – Az Egészségügyi Minisztériumnak esze ágában sincs figyelembe venni a szakmai szervezetek véleményét – közölte, utalva arra, hogy holnap már törvénytervezet formájában kerül a kormány elé az egészségbiztosítási rendszer átalakítása, miközben a köztestület még csak azt a koncepciót látta, amelyet néhány napja hozott nyilvánosságra a tárca. Azt azonban egyeztetésre alkalmatlannak találják, számos, a rendszer működését tekintve rendkívül fontos részlet ugyanis nem derül ki belőle. Leszögezte: nem lehet ilyen rövid idő alatt, ekkora horderejű kérdésről dönteni.
Hasonlóan vélekedett Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke is. Hangsúlyozta: a tárca megsérti a jogalkotási törvényt, hiszen aszerint szervezetüknek a konkrét törvényjavaslatot kell véleményeznie, nem pedig a sok helyen általánosságban fogalmazó koncepciót. Meggyőződésük szerint már akkor is létezett a törvényjavaslat, amikor a szakmai szervezeteket egy koncepcióval ámították. Hozzátette: valóban kérték, hogy a pénztárak és azok tulajdonosai se közvetlenül, se közvetve ne szerezhessenek tulajdonrészt patikákban, s most szeretnék látni, hogy ez miként kerül be a konkrét jogszabálytervezetbe. Arról ugyanis még semmit sem tudnak.
A múlt héten egyébként több szervezet – így például a Magyar Kórházszövetség és a járóbeteg-szakrendelőket képviselő Medicina 2000 – is azt közölte a minisztériummal, hogy testületi álláspontjukat csak azután tudják kialakítani, hogy összehívják érintett tagjaikat, s tárgyalják a koncepciót. Erre talán ezen a héten lesz lehetőségük – tették hozzá. Akadt egyébként olyan szakmai szervezet, amelynek képviselője a múlt heti minisztériumi egyeztetésre még el sem tudta olvasni az előző nap megkapott koncepciót.
A Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnöke, Szabó Endre sem tartotta egyeztetésre alkalmasnak a minisztérium anyagát, s annyit mondott annak láttán: „ezek nem tudják, hogy mit tesznek”. Hozzátette azt is: nem ismer olyan szakmai szervezetet, amely támogatná a tárca elképzeléseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.