Új korszak a keresztényszociálisok előtt

A hét végén sorra kerülő pártkongresszuson fontos személycserékre készül a Keresztényszociális Unió. Bajorország meghatározó politikai erejének kapitányi hídjáról lelép Edmund Stoiber, aki kettős szerepkörben mint miniszterelnök és pártelnök irányította a tartományt. Utódai megválasztásának előcsatározásai annak a felismerésnek a jegyében zajlottak, hogy az év elején váratlanul visszavonulásra kényszerített Stoiber nem gondoskodott megfelelő fiatal örökösről.

Stefan Lázár
2007. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus helyére így a gyakorlott CSU-gárda koros tagjai pályáznak a siker reményében, akiktől nem várható el, hogy a 2008-ban lebonyolítandó helyhatósági és tartományi választások felé vezető úton jelentős reformajánlatokkal lépjenek a választók elé. Sokkal inkább a párt konzervatív gyökereinek további megerősítése a cél.
Stoiber 1993-ban, brutálisan kemény küzdelem után váltotta le a CSU élén Theo Waigelt és a miniszterelnök Max Streiblt. Tizennégy esztendő elteltével hasonlóan drámai körülmények között volt kénytelen tudomásul venni, hogy a CSU meg akar válni tőle. Szavahihetősége komoly károkat szenvedett azt követően, hogy meglepetésszerűen lemondott arról a „szuperminiszteri” pozícióról, amelyet felkínált neki a berlini nagykoalíció. Tovább rontott hírnevén a párt elhibázott taktikája a rebellis fürthi képviselőnővel, Gabriele Paulival szemben, aki azzal a javaslattal vezette be Stoiber leléptetésének folyamatát, hogy a tartományi választásokra a CSU listavezetőjéről a pártvezetés helyett a tagság döntsön. A vörös frizurájával és modern divatjával rendre a sajtó figyelmének fókuszában álló csinos asszony a pártkongresszust megelőzően is meglepő és nagy vitát kiváltó javaslattal állt elő: a házasságkötéseket hét esztendő elteltével felül lehet vizsgálni, és a felek dönthetnek a kapcsolat folytatásáról vagy felbontásáról. A CSU elnöki tisztjére pályázó Pauli politikai programjának egyik pillérét alkotja ez az ötlet, amit saját bevallása szerint egy humoristától kölcsönzött magának. Nem véletlenül, esélyeit a pártvezetés minimálisnak tartja.
Annál keményebb harc várható az eddigi tartományi gazdaságügyi miniszter Erwin Huber és a szövetségi agrárminiszter Horst Seehofer között. Kettőjük versenyfutását elsődlegesen az életstílus kérdései befolyásolták és nem a követendő politika tartalma. Huber hűséges pártkatonának számít, a konzervatív értékek tősgyökeres védelmezőjének. „Világos mandátumot kérek a kongresszus küldötteitől, mert csak így lehet biztosítani a CSU erejét és befolyását” – hangoztatta Huber. Ellenlábasa a fiatal generáció támogatásával igyekszik megszerezni a pártelnökséget. Három esztendő alatt ötvenévesnél fiatalabb politikusokkal akarja betölteni a CSU-t irányító grémiumokat. „Elengedhetetlenül szükséges a fiatalítás, minél fiatalabb, annál jobb” – vélte Seehofer.
A Huber, Seehofer kettős konkurenciaharca mellett biztosnak tűnik az eddigi belügyminiszter, Günther Beckstein megválasztása Stoiber utódaként a miniszterelnöki székben. A tanult jogász mint a biztonság fanatikusa és az óvatos haladás apostola él a polgárok gondolatvilágában. Megértő honatyaként és nem mint radikális reformer akar eljutni a CSU történelmi kiváltságnak számító politikai céljához: ötven százalékot meghaladó többséggel nyerni a tartományi választást. A kortesidőszakra kiadott jelszava: „Nemcsak a politikai közép, hanem a demokratikus jobboldal voksaira is számítunk. Azokra, akik gőg nélkül hangoztatják: büszkén vallom, hogy német vagyok.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.