Több vizsgálatot is kezdeményezett Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) képviseletében Tömör Lászlónál, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) elnökénél, mert a birtokába került információk szerint a földeladások szabálytalanul, a helyben lakók gazdák kárára mentek végbe. Sőt, arra is van példa, hogy mivel a jogi személyek, társaságok földszerzése ma még tilalom alá esik az országban, nem közvetlenül cégnek, hanem a cég tulajdonosi körének értékesítik a földet. A rendelkezésre álló dokumentumok szerint Nagykállóban például, ahol a Balkányi Állami Gazdaság vagyonához tartozó földeket – amiket korábban az Agrárkonstruma Rt. bérelt – az Agrárkonstruma tulajdonosai, név szerint Bagoly István, Horváth László, illetve Rau András szerezhették meg. Budai Gyula szerint ez az eljárás jogilag kevésbé támadható, erkölcsileg viszont annál inkább, hiszen az nem más, mint a jogszabályok kijátszása.
Az viszont jogilag is kifogásolható, hogy a területekre a vonatkozó szerződések értelmében Nagykálló város önkormányzatának elővásárlási jogosultsága volt, ám ezzel nem élhetett. Az érvényes jognyilatkozat ellenére ugyanis az NFA illetékesei úgy döntöttek, hogy nem kell figyelembe venni az elővásárlási jogot, mert az alapjául szolgáló jogszabály csak az értékesítési pályázat kifüggesztése után lépett hatályba. Budai Gyula szerint érthetetlen, és vizsgálat során kiderítendő, hogy milyen alapon zárta ki a pályázatból az NFA a várost, mint ahogy az is, Balkányban miért ítélte az eladásra hirdetett földek vásárlási jogát az NFA egy nem helyben lakó idős asszonynak – aki egyébként nem más, mint a helyi szocialista polgármester édesanyja – a helyben lakó gazdák érvényes pályázatával szemben.
A szövetségi igazgató tájékoztatása szerint az idén, március elején meghirdetett egyfordulós pályázaton Rácz Imre, Orosz György, Iloczki István és ifjú Iloczki István helyben lakó gazdálkodók – köztük egy negyven év alatti, a jogszabályok szerint kiemelten támogatandó helyi gazdálkodóval – megpályázták a fentebb említett földterületet, ám nem volt esélyük a polgármester mögött álló befektetői körrel szemben – értékeli a helyzetet Budai Gyula. A szántókat végül hatvanegymillió forintért Rinyú Jánosné, Biri községben lakó 74 éves idős asszony vásárolhatta meg, aki nem más, mint a balkányi polgármester – Marján Jánosné született Rinyú Ilona – édesanyja. Hab a tortán, hogy a földterületedet meghirdető pályázati kiírást csak Nagykállóban függesztették ki, Balkányban nem. Márpedig a 15 napos kifüggesztést a hatályos jogszabályok kötelezően előírják, így az elvileg nem kerülhető meg.
A körülmények ismeretében viszont nem meglepő, hogy a balkányi jegyző nem verte nagydobra a balkányi polgármester mutyizását – fogalmaz Budai Gyula, hozzáfűzve, hogy a Magosz továbbra is árgus szemekkel fogja figyelni a földeladásokat. Az igazgató végül – Bajnai Gordon területfejlesztési miniszter nyomán – azt is leszögezte: a gazdaszövetség a mutyizóknak azt üzeni, hogy húzzanak el az állami földektől.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése