Végleges a maffiaper ítélete

Elutasította tegnap a Legfelsőbb Bíróság a kecskeméti maffiaper nyolc elítéltjének felülvizsgálati kérelmét, s egyben fenntartotta a Szegedi Ítélőtábla jogerős döntését. Ezzel végérvényesen bebizonyosodott: ha a rendőrség nem fogta volna el a Radnai László vezette bűnszervezet tagjait, akkor véres leszámolással szabadulnak meg egy rivális csoport vezetőjétől.

2007. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fenntartotta a korábban kiszabott jogerős ítéletet, egyben elutasította a kecskeméti maffiaper nyolc elítéltjének felülvizsgálati kérelmét tegnap a Legfelsőbb Bíróság (LB). Magyarország egyik legrégebbi alvilági csoportjának vezetőit, illetve tagjait tavaly tavasszal ítélte el első fokon a Bács-Kiskun Megyei Bíróság. A vádlottakat bűnszervezetben elkövetett emberölés előkészülete, fegyvercsempészet és más bűncselekmények miatt mondták ki bűnösnek. A bíróság szerint a bűnszervezetet az elsőrendű vádlott, Radnai László irányította, ezért 12 éves fegyházbüntetést kapott, a fegyvercsempészetben részt vett a másodrendű vádlott Mészáros Péter és az ötödrendű Molnár Richárd is, rájuk tíz- és nyolcévi szabadságvesztés szabtak ki. A harmadrendű Csüllög Zsigmondot és a negyedrendű Ferencsik Attilát emberölés előkészületéért öt-, illetve hatévi fegyházbüntetésre ítélték.
A Radnai vezette bűnszervezet 80 ezer dolláros követelést akart az Energol-ügyben vádlott V. Gábortól behajtani. Mivel egykori üzlettársuk nem fizetett, 2004 tavaszán elhatározták, hogy megölik. A férfi T. Tibortól kért védelmet, ezért a csoport vezetői úgy gondolták, hogy inkább őt lövetik le, és így megszerzik V. Gábor tartozását, egyben T. Tibor balatoni érdekeltségeit is. Megegyeztek az ügy koronatanújával, a szerb Szlobodan Sztojanoviccsal, illetve a hatodrendű vádlottal, Endrigo Nemettel, hogy fegyvereket és robbanóanyagot szereznek be. Két szállítmány érkezett Magyarországra, de utóbbit a rendőrség lefoglalta.
A felülvizsgálati indítványokban a védők a bűnszervezet létezését vonták kétségbe, mivel szerintük hiányoztak annak törvényben előírt feltételei. Kérték, hogy ügyfeleiket mentsék föl a bűnszervezetben való elkövetés vádja alól.
Az LB indokolása szerint a védők jórészt a jogerős ítélet tényállását támadták, amelynek felülvizsgálati eljárásban nincs helye. Márpedig a döntés részletesen foglalkozik a Radnai-csoport tevékenységével, azzal, hogy a vádlottak a bűnszervezet hierarchiájában melyik szinten foglaltak helyet, mely helyszíneken tervezték a fegyvercsempészetet, illetve az emberölést. A lehallgatott telefonbeszélgetésekből egyértelműen kiderült, hogy az elítéltek magas szinten konspirálva hajtották végre a különféle műveleteket. A bűnszervezet vezetői ezekről mindent tudtak, az akciókról folyamatosan egyeztettek. Az adatok szerint a banda tagjairól a vezetők gondoskodtak, még a börtönben is. Az LB egyértelműsítette: az emberöléssel a külföldi bérgyilkosokat a bűnszervezet bízta meg. Arról pedig szó nincs az ítéletben, hogy a bűncselekménytől az elítéltek elálltak volna, sőt már beszerezték hozzá a fegyvereket és egy motort is. Végül azért maradt el a gyilkosság, mert a csoport tagjait a rendőrség elfogta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.