Még az SZDSZ is „helyteleníti”, hogy a rendőrség szombaton munkájukat végző újságírókat állított elő a Batthyány-örökmécsesnél tartott tüntetésen – derül ki a párt tegnapi közleményéből. A történtekről szó volt a parlamentben is, ahol Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter azzal próbálta védeni a rendőrség fellépését, hogy tájékoztatták az újságírókat az oszlatásról és arról, a helyszínt el kell hagyni. Bárándy Gergely, az MSZP jogi és közigazgatási tagozatának elnöke általánosságban azt mondta: „nem jó”, ha munkájukat végző újságírókat elvisznek a helyszínről, és nem helyes, hogy a gyülekezési törvényben az újságírókra vonatkozóan nincs külön szabályozás.
Balog Zoltán (Fidesz), az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke lapunknak a sajtószabadság megsértésének minősítette a történteket, hozzátéve: nem először fordul elő, hogy újságírókat vegzálnak és akadályoznak a munkájukban a rendőrök. Emlékeztetett, tavaly októberben például a lengyel köztelevízió és a Hír TV stábját gátolták meg abban, hogy interjút készítsenek Vértesaljai László jezsuita szerzetessel. (De emlékezetes eset volt az is, amikor tavaly nyáron lapunk fotóriporterét, Éberling Andrást verte meg egy magából kivetkőzött rohamrendőr.)
Ismeretes, a Magyar Önvédelmi Mozgalom egyik tagja által meghirdetett szombati tüntetés után a rendőrök bilincsbe verve állították elő Bogád Zoltánt (Index) és Barcs Miklóst (hvg.hu), holott mindketten igazolták magukat. A történtek miatt számos ismert civil jogvédő szervezet és újságírói érdekképviselet tiltakozott. Ezúttal a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) is viszonylag gyorsan reagált a hírre, és tiltakozott a média munkatársainak előállítása ellen. (A MÚOSZ nem mindig lép ilyen gyorsan a sajtó munkatársait érő sérelmekre – különösen, ha a jobboldali médiumok valamely képviselőjéről van szó.) Siklósi Beatrix, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének elnökségi tagja szerint diktatúrákra jellemző, hogy a hatalom a neki nem tetsző vélemények közvetítőjét, a médiát fizikai eszközökkel is igyekszik elhallgattatni. A Magyar Újságírók Közössége provokatív erődemonstrációnak minősítette a történteket, és arra szólította fel a hazai újságírókat, hogy szimpátiától, pártállástól függetlenül tiltakozzanak a botrányos rendőrségi fellépés ellen.
A Civil Jogász Bizottság nevében Völgyesi Miklós társelnök lapunknak azt nyilatkozta: miután a magyar alkotmány elismeri és védeni rendeli a sajtó szabadságát, ezért kifejezetten alkotmányellenes, hogy a rendőrök munkájukat végző újságírókat állítottak elő. A Magyar Helsinki Bizottság szerint az újságírók megbilincselése és előállítása súlyosan sértette a sajtószabadságot. Hozzátették: az eljáró rendőrök a rendőrségi törvényt és a szolgálati szabályzatot is megsértették, ráadásul az újságírók ellen indított szabálysértési eljárásoknak nincsen valós jogalapjuk.
Világosan kiderül a legújabb hangfelvételből: hazudott Magyar Péter a tüntetések költségeiről - de honnan jöhet a pénz?