A TASZ szerint lehet fotózni a rendőröket

Vitát kavartak az intézkedő rendőrökről megjelentetett fotók: míg az adatvédelmi biztos úgy véli, a rendőr nem közszereplő, addig a Társaság a Szabadságjogokért szerint igen, így a jogvédők véleménye az, hogy a fényképeket a hozzájárulásuk nélkül is nyilvánosságra lehet hozni.

2007. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ért egyet Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos állásfoglalásával a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az intézkedő rendőrökről közzétett fotók ügyében. A jogvédő szervezet közleményében rámutatott: igenis közszereplőnek minősülnek az intézkedő rendőrök, akik ilyenkor közhatalmat gyakorolnak, és ebben a minőségükben személyes adataik – így képmásuk is – közérdekből nyilvános adatnak számítanak, amiről az adatvédelmi törvény is rendelkezik. Ezzel szemben Péterfalvi Attila állásfoglalásában, amelyet az ORFK megkeresésére készített, az olvasható: „az intézkedő rendőr nem tekinthető közszereplőnek, intézkedése pedig nem minősül közszereplésnek”. Az ombudsman rámutatott: „a rendőr hozzájárulásának hiányában arcképe nem hozható nyilvánosságra”, így annak közzététele jogszerűtlen. Ismeretes, a rendőrség azért fordult az adatvédelmi biztoshoz, mert egyes internetes honlapokon nem takarták ki a rendőrök arcát a fényképeken.
Eközben kiderült, hogy vipera volt annál a rendőrnél, akiről az egyik kereskedelmi televízió felvételt készített a múlt heti Erzsébet hídi blokád után. A BRFK a képsorok alapos áttanulmányozása után szerdán úgy döntött, fegyelmi eljárást kezdeményez a rendőr őrmester ellen, mivel a vizsgálat megállapította, hogy valóban egy nem rendszeresített kényszerítő eszközt, egy teleszkópos botot ejtett ki a kezéből az ideiglenesen csapatszolgálatra beosztott fővárosi rendőr.
A képeken jól látszott, amint a tüntetőket az Astoria felől a Blaha Lujza tér felé üldöző rendőrök egyike leejt egy fémtárgyat. A férfi előbb lehajolt a tárgyért, majd mégis úgy döntött, fut tovább a többiekkel. Takács Albert rendészeti miniszter szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: a legszigorúbb következményei lesznek, ha bebizonyosodik, hogy a rendőr olyan tárgyat ejtett el, amelyet akkor nem tarthatott volna magánál.
Emlékezetes, tavaly ősszel következmény nélkül használhattak nem rendszeresített teleszkópos és ólmos botot a rendőrök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.