Ma Magyarországon minden ember az állam strómanja, mert a rendszerváltás óta hatalmon lévő politikai osztály elmulasztotta a nagy rendszerek – az egészségügy, a nyugdíjrendszer, az oktatás és a közigazgatás – reformját, s ennek árát túladóztatással, mintegy hatvanszázalékos elvonással fizetteti meg a társadalommal az állam – jelentette ki Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke Debrecenben, a takarékossági világnap rendezvényén csütörtökön. A nagyvállalkozó szerint az állami eladósodásból következik az embereké is, illetve az, hogy gazdasági finanszírozásához messze nem elegendők a megtakarítások. Rámutatott: ma az adófizetők húsz százaléka fizeti a költségvetésbe befolyó adó nyolcvan százalékát, s ez a réteg az, akitől megtakarításokat lehet várni, a többiek nincsenek abban a helyzetben, hogy félre tudjanak tenni, sőt, egyre többen jövedelmükből nem, vagy csak alig finanszírozható hitelek felvételére kényszerülnek. Ez pedig nemcsak a háztartások biztonságát veszélyezteti, de a hitelező pénzintézetek kockázatát is növeli.
A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöki posztját is betöltő üzletember rámutatott: ahhoz, hogy egy ország megmaradjon, gazdagnak kell lennie, ahhoz pedig nemzeti tőke kell, aminek felhalmozására a hazai vállalkozások képesek, összefogva az állammal és a hazai tulajdonú pénzügyi szektorral. Példaként említette Franciaországot, Németországot és Írországot, ahol információi szerint elő nem fordulhat, hogy egy önkormányzat számláját külföldi tulajdonú bank vezesse, Spanyolországot, ahol szó sem lehetett arról, hogy az autópályát ne hazai cég építse. Szerinte idehaza nincs annak gyakorlata, hogy a magyar tőke erősödéséhez a magyar cégek, hazai termékek helyzetbe hozásával hozzájárulna a politika, sőt, aki ilyennel próbálkozik, azt nacionalistának, versenyellenesnek nevezik. Szembeszökő ellentmondásként értékelte, hogy az említett országok esetében senki nem beszél nacionalizmusról.
A nemzeti tőke megteremtése fontos eszközének nevezte az egyetlen hazai többségi tulajdonú pénzintézet, a Takarékbank, és a hozzá szervesen kapcsolódó takarékszövetkezeti mozgalom felkarolását. Gesztusértékű lenne, ha a takarékszövetkezetek konszolidációjára adott négymilliárd forintos kötvénycsomagját az állam átütemezné, erről tárgyalásokat fog kezdeményezni – fogalmazott. Arra is felhívta a figyelmet, magának a mozgalomnak is meg kell újulnia, hogy versenyképes legyen. Kitörési pontként említette az önkormányzati szektor megnyerését, a kis- és középvállalkozások erőteljesebb kiszolgálását, illetve felvetette egy „ellenposta” létrehozásának lehetőségét is.
A takarékszövetkezetekről elmondta, 1500 milliárd forintos mérlegfőösszegükkel, 1,1 millió számlavezetőjükkel és a hitelkihelyezéseket 85 százalékban fedező megtakarítási hányadukkal ma a Magyarországon tevékenykedő bankok rangsorában a 6–7. helyen állnak, ám megfelelő stratégiával reális cél lehet számukra az első ötbe bekerülni. A mozgalom mutatóiról szólva kiemelte még, hogy miközben a kereskedelmi bankok jövedelmezősége tavalyhoz képest egy százalékkal csökkent, a takarékszövetkezetek 1,6 százalékos javulást produkáltak.
Demján Sándor kérdésre válaszolva elmondta, cégcsoportja nincs üzleti kapcsolatban a takarékszövetkezeti mozgalommal, aminek az az oka, hogy annak nagyságrendje meghaladja e hazai bank üzleti lehetőségeit. Arra, hogy a TriGránit-csoport befektetéseinek miért csak öt százaléka jelenik meg a hazai piacon, úgy reagált, Medgyessy Péter kétszer száznapos programját követően olyan kedvezőtlen lett az üzleti környezet, hogy az itt szerzett tapasztalataikat inkább más – elsősorban orosz, dél-szláv, lengyel és szlovák – piacokon kamatoztatták, s jelenleg Szlovákia legnagyobb ingatlanfejlesztőinek számítanak, komplett városrészeket építenek Moszkvában, Voronyezsben, Kazanyban, illetve építettek Krakkóban, Zágrábban. Demján Sándor emlékeztetett, hiába indultak az M6-os és M5-ös autópálya építésére kiírt pályázatokon – utóbbinál 150 milliárd forinttal jobb ajánlatot adva a befutónál –, nem sikerült nyerniük.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját